Otwoccy operacyjni zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji zatrzymali 21-letniego mieszkańca Płocka. Jest to trzeci mężczyzna zatrzymany do sprawy „oszustów z Płocka”. Sprawcy podszywali się pod członków rodziny, którzy pilnie potrzebują pomocy. Grupa dokonywała oszustw na odległość, pokrzywdzeni znajdują się na terenie całej Polski. Mężczyzna usłyszał 24 zarzuty oszustwa, najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
Oszustwa pomimo licznych kampanii informacyjnych nadal stanowią duży odsetek przestępstw. Ofiarami padają za równo osoby młode jak i starsze. Oszuści wykorzystują stare sprawdzone schematy i zabiegi socjotechniczne, które w połączeniu z nowoczesnymi technologiami niestety są niezwykle skuteczne. Tak właśnie działali oszuści z płocka, bazując na emocjach swoich ofiar. Podszywali się pod członków rodziny, którzy są w potrzebie i wyłudzali pieniądze za pomocą kodów BLIK. Szczegóły dotyczące poprzedniego zatrzymania znajdziesz TUTAJ.
Otwoccy operacyjni na trop oszustów wpadli w maju i wtedy to zatrzymali, pierwszego 19-letniego mieszkańca Płocka zamieszanego w przestępczy proceder. Już wtedy było wiadomo, że sprawa jest rozwojowa. Podczas prowadzonej sprawy śledczy i operacyjni ustalali kolejnych pokrzywdzonych i osoby zamieszane w wyłudzenia. Kolejnym zatrzymanym mężczyzną był 22-letni mieszkaniec powiatu płockiego.
Na początku grudnia otwoccy operacyjni po raz kolejny pojechali do Płocka zatrzymać kolejnego mężczyznę zamieszanego w przestępczy proceder. 21-latek tak jak wspólnicy usłyszał 24 zarzuty oszustwa dokonanego wspólnie i porozumieniu. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Sprawa jest nadzorowana przez Prokuraturę Rejonowa w Otwocku. Prokurator zawnioskował do sądu o zastosowanie wobec mężczyzny najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd poparł prokuratorski wniosek i aresztował 21-latka na okres 3 miesięcy.
Apelujemy, o czujność i rozwagę. Oszuści często grają na naszych emocjach, żeby wyłudzić oszczędności. Pamiętajmy, żeby w takich chwilach nie ulegać emocjom i zawsze weryfikować tego typu informacje. W przypadku ujawnienia oszustwa trzeba udać się do najbliższej komendy i złożyć stosowne zawiadomienie.
sierż. szt. Patryk Domarecki/bś
Więcej wiadomości z Mazowsza
Spalona ziemia, kłęby dymu i realne zagrożenie – pożar traw i nieużytków w Miąsem
Ogień błyskawicznie objął budynek. Dramatyczna akcja strażaków
Zaatakował policjantów piłą spalinową. 52-latek tymczasowo aresztowany
Potrącenie 12-latki na przejściu dla pieszych
Kilkanaście zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Policjanci apelują o zmniejszenie prędkości i szczególną uwagę
Dachował i uciekł. Po kilkunastu godzinach wpadł w ręce policji
Ford Mustang oficjalnie w służbie Mazowieckiej Policji [wideo]
Auto stanęło w płomieniach na drodze. Interweniowało kilka zastępów straży pożarnej
Nocna akcja strażaków w Kazuniu Polskim. Pożar sadzy mógł zakończyć się tragedią
Znęcał się nad matką – usłyszał zarzuty
Zniszczyli farbą ogrodzenie cerkwi – zarejestrowała ich kamera monitoringu
Nowe przepisy i pierwsze zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym
Ciężki uszczerbek na zdrowiu na urodzinach – tymczasowy areszt dla podejrzanego
4 miliony złotych nie trafiły do oszustów
