Umowa na projekt linii kolejowej do Modlina podpisana!

Umowa na projekt linii kolejowej do Modlina podpisana!

Konsorcjum Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i YLE Inżynierowie zaprojektuje linię kolejową do lotniska w Modlinie oraz stację kolejową Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin. Dzisiaj podpisana została umowa z wykonawcą. Samorząd województwa przeznaczył na realizację przedsięwzięcia ponad 22 mln zł, w tym 9 mln zł na dokumentację projektowo-kosztorysową. Prace projektowe i budowlane potrwają około pięciu lat.

20 lipca 2016 r. samorząd województwa mazowieckiego zawarł porozumienie z PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie budowy odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin i budowy stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin. W efekcie PKP PLK S.A. stały się realizatorem tej inwestycji, a samorząd województwa zadeklarował chęć współpracy i pokrycie kosztów m.in. etapu przedprojektowego inwestycji – opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji i wykupu gruntów.

Jak podkreśla Konrad Wojnarowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, linia kolejowa do lotniska w Modlinie to bardzo ważna i potrzebna inwestycja. – To nie tylko szybszy i bardziej komfortowy dojazd do samego lotniska, ale także szansa na rozwój północnego Mazowsza. Właśnie dlatego samorząd województwa zdecydował o przeznaczeniu na tę inwestycję ponad 22 mln zł i zobowiązał się do sfinansowania etapu realizacyjnego w przypadku braku środków z UE.

Przewiduje się, że prace budowlane zostaną sfinansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027. W budżecie województwa mazowieckiego i wieloletniej prognozie finansowej zostały zarezerwowane środki na realizację etapu projektowego tego przedsięwzięcia. Na 2024 rok zapisano na ten cel 11,3 mln zł, a na 2025 rok – 10,8 mln zł (w tym 9 mln zł na dokumentację projektowo-kosztorysową i 9 mln zł na wykup gruntów). Wcześniej Samorząd województwa sfinansował prace przedprojektowe.

Inwestycja jest niezmiernie ważna dla rozwoju naszego lotniska, a przede wszystkim dla osób z niego korzystających. Bezpośrednie połączenie kolejowe z portem lotniczym w Modlinie wpłynie zdecydowanie na komfort podróży i skróci czas dotarcia do lotniska – powiedział wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek.

6 listopada 2023 r. PKP PLK SA wybrały najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym na opracowanie dokumentacji projektowej, którą złożyło konsorcjum Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i YLE Inżynierowie. Wartość oferty to 4,87 mln zł.

Cieszę się, że po wielu latach przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego ta inwestycja zostanie zrealizowana. Mieszkańcy będą mogli  liczyć na poprawę komfortu dojazdu do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Dzięki rozbudowie linii kolejowej zdecydowanie poprawi się jakość podróży – zauważa Anna Brzezińska, przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Projekt obejmuje budowę nowej, dwutorowej linii kolejowej od stacji Modlin do stacji Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin. Jej długość to ok. 5,8 km. Planowana jest także budowa naziemnej stacji kolejowej MPL Warszawa Modlin w okolicach istniejącego ronda. Wariant zakłada wykonanie dwóch torów stacyjnych z peronem o długość 200 m. Konieczna będzie również rozbudowa istniejącej stacji kolejowej Modlin o kolejny tor i peron o długości 200 m. W ramach prac przewidziano też budowę wiaduktu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 62 nad nową linią kolejową, budowę wiaduktu drogowego w ciągu drogi powiatowej nr 2413W i wiaduktu drogowego w ciągu drogi do obsługi lotniska.

Więcej informacji z Mazowsza

Spółka CPK złożyła dokumenty o wydanie decyzji lokalizacyjnej

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał w poniedziałek, 20 maja 2024 r., od spółki CPK dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla [...]
0 komentarzy

25-26 maja 2024. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim.

Zbliża się kultowa kolarska impreza! W niedzielę 26 maja w Starachowicach odbędzie się VIII Starachowicka Strzała 2024, wyścigi na rowerach szosowych na fenomenalnej, [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 22 do 28 maja planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Koleje Mazowieckie z ofertą na długi weekend

Koleje Mazowieckie z ofertą na długi weekend

Ze względu na przypadające w czwartek, 30 czerwca, święto Bożego Ciała, Spółka KM postanowiła przedłużyć obowiązywanie oferty Bilet Wycieczkowy oraz Mazobilet. Oznacza to, [...]
0 komentarzy

Jedyna taka noc w roku

Przed nami Noc Muzeów, którą w tym roku obchodzimy 18 maja – w Międzynarodowym Dniu Muzeów. Mazowieckie placówki przygotowują wiele atrakcji i każdy [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.