W Kobyłce rusza budowa ulicy Kordeckiego

20 sierpnia Edyta Zbieć, Burmistrz Kobyłki, poinformowała na swoim facebookowym profilu o tym, że podpisała umowę na dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na budowę ulicy Kordeckiego. Następnego dnia została podpisana umowa z wykonawcą. Postanowiliśmy dopytać liderkę kobyłkowskiego samorządu o parę kwestii w związku z tą inwestycją.

– Pani Burmistrz. Trochę niecodzienna sytuacja – przetarg był rozstrzygnięty już z końcem czerwca, a dopiero w sierpniu zaczęły się działania ? jaka jest przyczyna takiego opóźnienia?

– Mieliśmy do rozwiązania problem, przez który opóźniło się podpisanie umowy na dofinansowanie. Musieliśmy poprawić pewne kwestie w projekcie, zrealizowanym w 2017 roku. Dokładniej rzecz biorąc ? w ustaleniach dotyczących organizacji ruchu został zastosowany znak drogowy, który w zaproponowanym kształcie (chodziło o połączenie znaku z tabliczką informacyjną) nie obowiązywał już wg przepisów od 2015 roku. Chwilę niestety trwało wyprostowanie tej sytuacji, stąd to opóźnienie. W czwartek 20 sierpnia podpisałam umowę z Urzędem Wojewódzkim na dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, a w piątek 21 sierpnia z wykonawcą, którym jest Firma Budowlana ?Anna-Bud?. Zgodnie z deklaracją, wykonawca w ciągu następnych dwóch tygodni ruszy z budową ulicy.

– O budowie ulicy Kordeckiego słychać było już w ubiegłym roku ? dlaczego jest ona tak ważna?

– Wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych złożyliśmy we wrześniu 2019 roku, jeszcze przed rozpoczęciem budowy ulicy Ejtnera ? z założeniem, że te dwie ulice będą kiedyś stanowiły ciąg komunikacyjny do węzła Kobyłka z trasą S8. Już wiemy, że węzeł zostanie oddany do użytku lada moment, a wtedy cały ruch z naszego miasta będzie przebiegał ulicą Przyjacielską. Mamy świadomość, że z tego dojazdu nie będzie korzystała tylko Kobyłka. Nasi kierowcy jeżdżą teraz do S8 przez Zielonkę, a zapewne część kierowców z Wołomina będzie wybierało dojazd do trasy przez nasze miasto. Wybudowana ulica Kordeckiego będzie stanowiła drugą drogę dojazdową, drugi łącznik komunikacyjny, który spowoduje, że ruch samochodowy rozłoży się na dwie części.

– Z uwagi na obecną sytuację wywołaną KOVID-19 część gmin wstrzymuje nowe inwestycje, a Kobyłka jednak z budowy Kordeckiego nie zrezygnowała?

– Nie mogliśmy zmarnować szansy, jaką były ogromne pieniądze z dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Kiedy ogłaszaliśmy przetarg, martwiłam się, jak w obecnej sytuacji epidemicznej będzie wyglądało wykonanie inwestycji, czy nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem wykonawcy. Okazało się, że w tej kryzysowej sytuacji w Polsce pozytywnie dla nas przedstawiał się rynek zamówień publicznych. Spłynęło 19 ofert, a najniższa z nich, ta, która wygrała, była znacznie niższa niż ta, którą prognozowaliśmy.

– A co z placem zabaw? Z wpisów zamieszczanych na portalach społecznościowych wynika, że mieszkańcy zadają pytania o plac przy ul. Kordeckiego, obawiają się trochę o bezpieczeństwo dzieci.

– Zgodnie z projektem ulica zostanie wybudowana na niewielkiej powierzchni istniejącego placu. Zastanawialiśmy się nad sensem utrzymania miejsca zabaw dla dzieci w takiej lokalizacji. Ale z informacji jakie docierają do nas od mieszkańców wynika, że rodzice chcą utrzymania placu w tym miejscu. To dla nas najważniejsze ? skoro jest zapotrzebowanie, to musimy plac zabaw tak przemodelować i go dostosować, żeby był funkcjonalny i bezpieczny.

– A jak planujecie rozwiązać kwestie samej budowy i wyłączenia całej ulicy z ruchu na kilka miesięcy?

– Chcielibyśmy zacząć budowę od strony ulicy Przyjacielskiej, żeby można było korzystać z tej części ciągu komunikacyjnego. Będziemy rozmawiać o tym z wykonawcą.

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji

Marki - przerwa w dostawie wody

Radzymin – Lokalizacja beczkowozów i komunikat w sprawie ograniczeń w korzystaniu z wody na terenie gminy

W związku z ponadnormatywnym zużyciem wody, spadkami ciśnienia w sieci wodociągowej oraz koniecznością zabezpieczenia zasobów wody dla mieszkańców w okresie suszy, informujemy, że [...]
0 komentarzy
Apel Starosty Powiatu Wołomińskiego związany z prognozowanymi upałami

Apel Starosty Powiatu Wołomińskiego związany z prognozowanymi upałami

W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami zwracam się z apelem do wszystkich mieszkańców Powiatu o zachowanie szczególnej ostrożności oraz troskę o bezpieczeństwo własne [...]
0 komentarzy
Ząbki uruchomią autobus do Dworca Wschodniego

Ząbki uruchomią autobus do Dworca Wschodniego

Od 2 listopada mieszkańcy Ząbek zyskają bezpośrednie połączenie autobusowe z Dworcem Wschodnim w Warszawie. Nowa linia Ząbki-5W połączy Dworzec Kolejowy Ząbki z jednym [...]
0 komentarzy
Marki - Wotum zaufania i absolutorium

Marki – Wotum zaufania i absolutorium

Radni podsumowali realizację zadań samorządowych w ubiegłym roku. Kluczowymi punktami obrad były debata nad raportem o stanie miasta oraz analiza wykonania budżetu za [...]
0 komentarzy
Twój głos jest ważny!

Twój głos jest ważny!

Zarząd Powiatu Wołomińskiego ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych nad „Powiatowym Programem Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2026-2030”. Jeśli jesteś mieszkańcem powiatu lub [...]
0 komentarzy

Poszukiwany do odbycia kary więzienia zatrzymany. W garażu policjanci znaleźli skradzioną Toyotę

Policjanci z Komisariatu Policji w Jadowie, realizując czynności związane z poszukiwaniem mężczyzny ukrywającego się przed wymiarem sprawiedliwości, trafili na trop innej osoby poszukiwanej. [...]
0 komentarzy
28 czerwca 2026. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Marek

28 czerwca 2026. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Marek

Marki na początek wakacji! W niedzielę 28 czerwca cykl LOTTO Poland Bike Marathon 2026, organizowany przez Grzegorza Wajsa, jedenasty raz zawita do podwarszawskich [...]
0 komentarzy

LOTTO Poland Bike Marathon w Radzyminie

To była znów prawdziwa bitwa na rowerach górskich w Mieście „Cudu nad Wisłą”. Kolarski cykl LOTTO Poland Bike Marathon 2026 tym razem w [...]
0 komentarzy
Zielonka - Burmistrz Miasta Zielonka z wotum zaufania i absolutorium

Burmistrz Miasta Zielonka z wotum zaufania i absolutorium

24 czerwca 2026 r., Burmistrz Miasta Zielonka Kamil Michał Iwandowski otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium. Decyzje Rady Miasta Zielonka dotyczą oceny działalności Burmistrza [...]
0 komentarzy
Rada Powiatu podsumowała 2025 rok. Zarząd z wotum zaufania i absolutorium

Rada Powiatu podsumowała 2025 rok. Zarząd z wotum zaufania i absolutorium

Zarząd Powiatu Wołomińskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium za 2025 rok. Decyzje zapadły podczas sesji Rady Powiatu Wołomińskiego, na której radni oceniali działalność [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.