Warto trenować piłkę ręczną, bo dostarcza dużo emocji

Ze Stanisławem Jaworskim, trenerem piłki ręcznej w AP Marcovia Marki, o genezie, etapach rozwoju, współczesności i przyszłości mareckiej piłki ręcznej, rozmawia Paweł Choim.

? Proszę opowiedzieć o początkach piłki ręcznej w Markach?
? Wszystko zaczęło się dosyć dawno temu, kiedy śp. Pani Bożena Markiewicz, kilkudziesięciokrotna reprezentantka Polski w piłce ręcznej, zamieszkała w Markach i po jakimś czasie, tj. około 2005 r., zaczęła prowadzić sekcję piłki ręcznej dziewcząt i to tę datę można uznać za początek szczypiorniaka w Markach. Z czasem sekcja rozwijała się coraz bardziej. Do Pani Bożeny Markiewicz dołączyła kolejna trenerka – Małgorzata Buksakowska. Obie trenerki prowadziły sekcję piłki ręcznej przy AP Marcovia Marki. Kiedy Pani Markiewicz ze względu na stan zdrowia zrezygnowała z prowadzenia drużyny, Małgosia Buksakowska i Marta Rosa-Dworniczuk przeprowadziły nabór i stworzyły nową drużynę. Ja rozpocząłem pracę w klubie w 2013r. W 2014 r nasza drużyna (kategoria ?dziewczęta?), prowadzona przez Małgorzatę Buksakowską, wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski w Kępnie. Czyli całkiem niedawno, bo dwa lata temu.
? W jakim wieku są zawodniczki grające w kategorii ?dziewczęta??
? Dwanaście ? trzynaście lat.
? W kwietniu br. w Markach zorganizowano turniej półfinałowy Mistrzostw Polski w piłce ręcznej dziewcząt w kategorii ?dziewczęta?. Proszę opowiedzieć o tej imprezie?
? Drużyna dziewcząt, którą ja prowadzę, w zeszłym sezonie wywalczyła awans do fazy pucharowej Mistrzostw Polski. Wygraliśmy ćwierćfinał i efektem tego była gra w turnieju półfinałowym, który został zorganizowany w naszym mieście. Pierwszy raz w Markach rozegrano zawody na tak  wysokim szczeblu. Co prawda w kategorii ?dziewcząt?, ale mam nadzieję, że to wszystko rozwinie się na tyle, że również dziewczęta z wyższych kategorii wiekowych będą osiągać w Markach sukcesy.
? Jakimi rozstrzygnięciami zakończył się kwietniowy turniej?
– Wygrała drużyna z Kwidzyna, która w finałach zdobyła Mistrzostwo Polski. Drugie miejsce zajęły piłkarki ręczne z Ryjewa, a radzyminianki były trzecie. My, jako gospodarze, niestety, byliśmy tak gościnni, że zajęliśmy czwarte miejsce.  Jednak z drugiej strony ten turniej to był nasz sukces, polegający na tym, iż była to promocja dla miasta, pokazanie, że w Markach jest taka drużyna.
? W jakich innych ciekawych wydarzeniach zeszłego sezonu braliście udział?
? W dniach 3 -5 czerwca br. uczestniczyliśmy w ogólnopolskim turnieju, który odbył się w Kępnie. W tych zawodach, zorganizowanych w kategorii ?dziewcząt?, zajęliśmy drugie miejsce, przegrywając jedynie z drużyną z Tychów.
? Co się wydarzy w mareckiej piłce ręcznej w najbliższej przyszłości?
? Na tę chwilę mamy drużynę w kategorii ?dziewcząt?, ale już od września dziewczęta te będą grały w kategorii ?młodziczek?. Teraz mamy zaplanowany obóz w Mielnie, który odbędzie się w sierpniu, a pojedziemy tam razem z drużyną z Radzymina. Pomiędzy Radzyminem i Markami jest stała współpraca w zakresie piłki ręcznej.
? Czy po wakacjach planujecie nowy nabór?
? Tak. Od września na terenie mareckich szkół będziemy prowadzili nabór, zorganizowany dla dziewcząt z roczników 2005. -2007. Zachęcamy dziewczęta z tych roczników, uczęszczające do szkół w Markach, aby zgłaszały się od września na treningi, które będą prowadzone na hali w Szkole Podstawowej nr 4 w Markach, znajdującej się przy ul. Dużej 3. Jak wszyscy popularnie mówią w ?szkole na górce?. Na stronie klubu Marcovia Marki zostaną podane godziny, w których będą prowadzone treningi.