Wędrując przez Dębinę – pierwszy przyrodniczy spacer za nami !

Wędrując przez Dębinę - pierwszy przyrodniczy spacer za nami !

W sobotę 1 czerwca Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie zaoferował alternatywną formę spędzenia tegorocznego Dnia Dziecka. Uczestnicy spotkali się w Rezerwacie Dębina, aby wspólnie poprzez wędrówkę odkrywać leśne tajemnice.

Spacer przyrodniczy poprowadzony był przez wykwalifikowanych i doświadczonych edukatorów przyrodniczych – Zuzannę i Jakuba Wyków ze Stowarzyszenia Ficedula. Dedykowany był każdej grupie wiekowej, w spacerze uczestniczyły rodziny z dziećmi, a także osoby dorosłe. Tematem spaceru była przyroda lokalnych lasów, które jak się okazało, kryją wiele tajemnic.

Podążanie za usłyszanym głosem doprowadziło nas do dziupli dzięcioła dużego z bardzo hałaśliwymi i wygłodniałymi pisklętami, zlokalizowanej we wnętrzu dębowego pnia. Na własne oczy mogliśmy obserwować, jak mozolną pracę wykonują dzięciołowi rodzice, którzy raz po raz przylatywali z kolejną porcją pokarmu.

Idąc przez las przyglądaliśmy się, jak zmienia się środowisko leśne. Z ubogich sosnowych borów, przeszliśmy do żyznego grądu, w którym oglądaliśmy wnętrze budki lęgowej ze skorupkami jaj, która spadła z drzewa oraz wysiadującą jaja na gnieździe samicę drozda śpiewaka. Tak – okres lęgowy w pełni!

Trasa wędrówki poprowadziła nas do rezerwatu Dębina, jednego z najstarszych rezerwatów w województwie mazowieckim. Rezerwat zaskoczył nas wyjątkowym, nieco chłodniejszym klimatem, a poranną grupę… ulewnym deszczem, który przemoczył dosłownie wszystko i wszystkich. Przyglądaliśmy się sędziwym dębom i omawialiśmy, jak wygląda las, w którym gospodaruje natura, a człowiek tylko się przygląda.

Zmoknięci, ale szczęśliwi, a w drugiej grupie jedynie szczęśliwi udaliśmy się nad Wilcze Bagno. Na miejscu przyjrzeliśmy się jak wielkie znaczenie dla zachowania wody mają torfowiska. Trafne okazało się porównanie mchów torfowców do gąbek chłonących wodę.

Po zakończeniu spaceru na wygłodniałych uczestników czekał pyszny poczęstunek. Dzielni młodzi wędrowcy otrzymali dyplomy oraz książeczki o tematyce przyrodniczej, a starsi uczestnicy – parasole, które bardzo przydały się już podczas porannego spaceru.

Chociaż pierwszą grupę rezerwat przywitał obficie mokro, na pytanie tych najmłodszych uczestników, co najbardziej im się tego dnia podobało, niektórzy odpowiadali: deszcz!

Spacery przyrodnicze poprowadzone były jedynie po udostępnionych szlakach w Rezerwacie Dębina oraz po lasach gospodarczych Nadleśnictwa Drewnica.

Zachęcając do odkrywania kolejnych ciekawych miejsc na terenie nie tylko naszego powiatu, ale całego województwa mazowieckiego, zachęcamy do korzystania ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie na portalu społecznościowym Facebook, o nazwie Mazowieckie rezerwaty przyrody.

A my niebawem ruszymy z zapisami na kolejny spacer, śledźcie nas!  – zachęca organizator

Więcej informacji z Gminy Klembów

Zamelduj się w Gminie Klembów i odbierz upominek!

Zamelduj się w Gminie Klembów i odbierz upominek!

Okres wakacyjny, to idealny czas na tradycyjną już promocję meldunkowa w naszej gminie. Na ten moment mamy zameldowanych 10 696 mieszkańców (nie ma [...]
0 komentarzy
Umowa na prace restauratorskie i budowlane przy zabytkowym cmentarzu w Klembowie została podpisana

Umowa na prace restauratorskie i budowlane przy zabytkowym cmentarzu w Klembowie została podpisana

Zakończyła się procedura związana z wyborem wykonawcy do realizacji zadania „Prace restauratorskie i budowlane przy zabytkowym cmentarzu parafii św. Klemensa Papieża i Męczennika [...]
0 komentarzy
Klembów - nagrody dla uczniów za wysokie wyniki w nauce oraz szczególne osiągnięcia naukowe

Klembów – nagrody dla uczniów za wysokie wyniki w nauce oraz szczególne osiągnięcia naukowe

Zakończenie roku szkolnego, to zawsze ważne wydarzenie w życiu uczniów i bardzo dobra okazja do podsumowania osiąganych przez nich wyników w nauce. Wójt [...]
0 komentarzy
Koncert plenerowy w Woli Rasztowskiej

Koncert plenerowy w Woli Rasztowskiej

Stowarzyszenie Zespół Muzyki Dawnej Flauti Divertenti serdecznie zaprasza na koncert plenerowy w wykonaniu Chóru Ludzi Pozytywnych z Woli Rasztowskiej, pod kierownictwem Pauliny Marszał-Zych. [...]
0 komentarzy
Dotacje celowe dla Spółek Wodnych z terenu Gminy Klembów

Dotacje celowe dla Spółek Wodnych z terenu Gminy Klembów

Informacja w sprawie możliwości składania wniosków przez spółki wodne o udzielenie dotacji celowej z budżetu gminy Klembów Wójt Gminy Klembów zawiadamia, że spółki [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.