Wielkie sprzątanie świata w Radzyminie

W dniach 15-17 września placówki oświatowe z terenu Gminy Radzymin uczestniczyły w akcji „Sprzątanie świata – Polska 2017”. Blisko 1100 uczniów usuwało śmieci pozostawione zarówno w najbliższym otoczeniu terenów szkolnych, jak i w gminnych lasach, parkach oraz terenach przydrożnych.
„Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. Organizacja powstała w Australii w roku 1989 i skupia obecnie ponad 40 mln wolontariuszy z całego świata. Jej założyciel, Ian Kiernan, pragnął w ten sposób skupić uwagę światowej społeczności na zagrożeniach płynących z postępującego zanieczyszczenia świata, którego sprawcą jest człowiek. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.


„Sprzątanie świata – Polska” jest akcja cykliczną, która ma miejsce corocznie w trzeci weekend września. Udział w niej może wziąć każdy, kto chce w ten sposób promować działania ograniczające powstawanie odpadów: selektywną zbiórkę i recykling. Wolontariusze oprócz usuwania odpadów w swoim najbliższym otoczeniu wyszukują i starają się niwelować dzikie wysypiska oraz organizować konkursy, wystawy i koncerty wzmacniające postawę proekologiczną. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Znakomicie przeprowadzona, także na terenie Gminy Radzymin akcja, była inicjatywą edukacyjną, która uczy nowego spojrzenia na odpady. To potencjalne źródło surowców, które mogą zostać powtórnie użyte do produkcji choćby przedmiotów używanych na co dzień w gospodarstwie domowym. O bezpieczeństwo i komfort pracy zadbała Gmina Radzymin zapewniając wolontariuszom plastikowe worki, rękawiczki oraz sprawny odbiór zebranych odpadów. Nagrodą dla uczestników akcji były napoje i słodki poczęstunek ufundowany przez firmy Coca-Cola HBC Polska oraz producenta słodyczy radzymińską firmę TAGO.

Źródło: Gmina Radzymin

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.