Wołomin: Festiwal Literacki Znaczenia

Festiwal Literacki „Znaczenia” opiera się na idei spotkania i dyskusji, do jakiej może inspirować książka. Wśród obejmujących wszystkie gatunki literackie kapituła wskazuje jedną książkę, która odważnie konfrontuje się ze współczesnością, ale skłania też do myślenia o przyszłości. W 2022 roku Nagrodę Literacką „Znaczenia” jury postanowiło przyznać Tomaszowi Szerszeniowi za wydane przez słowo/obraz terytoria „Wszystkie wojny świata”, gęsty, przejmujący i nieoczekiwanie aktualny esej o formach, odmianach i językach wojennej przemocy.

To właśnie ta książka stanie się centralnym punktem programu festiwalu. Złożą się na niego spotkania autorskie, dyskusje i polemiki, pokazy filmów, performanse i wystawy artystyczne. Nie zapomnimy też o dzieciach! W 2022 roku festiwal będzie trwał trzy dni – 17, 18 i 19 września. Wydarzenia odbędą się w wołomińskiej bibliotece, domu kultury, muzeum, restauracji, warszawskiej Czytelni Słów i Dźwięków „Elektra”. Głównymi organizatorami festiwalu są gmina Wołomin, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie, a współorganizatorem Miejski Dom Kultury w Wołominie.

WOŁOMIN, 17 WRZEŚNIA

godz. 11.00–13.00, Miejski Dom Kultury
Film: Drogi Panie Dyktatorze / Das Glaszimmer

Słowo wstępne: Michał Matuszewski. Reż. Christian Lerch, Niemcy 2020, 93 min, wiek 9+. Czy jeden list może zatrzymać bieg wojennych zdarzeń? 11-letni Felix wraz ze swoją koleżanką postanawiają wysłać wiadomość do Führera i położyć kres walkom. Opowiedziana z perspektywy dziecka historia o sile przyjaźni i ludziach, których los postawił po różnych stronach barykady.

godz. 13.00–14.30, Miejska Biblioteka Publiczna
Nic a jednak coś

Warsztaty plastyczne z pisarką Anną Paszkiewicz, autorką książki Coś i Nic, podczas których ich uczestnicy dowiedzą się, dlaczego słowa, które słyszymy od innych, czasem pomagają nam wzrastać, a czasem ucinają nam skrzydła.

godz. 14.00–16.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Inauguracja festiwalu. Nie należy przywiązywać się do widoku z jednego okna

Rozmowa o znaczeniu różnorodności kultur w życiu społeczności, z udziałem pisarki i wydawczyni Moniki Sznajderman i Patrycji Dołowy – pisarki, artystki multimedialnej, działaczki społecznej. Prowadzenie: poeta i publicysta „Tygodnika Powszechnego” – Wojciech Bonowicz.

godz. 16.00, Miejski Dom Kultury
Czytać to, czego nie napisano

Wernisaż wystawy Laureata Festiwalu Tomasza Szerszenia z jego udziałem, prezentującej wybrane wątki fotograficzno-ilustracyjne, które pojawiają się w książce Wszystkie wojny świata, jednocześnie będąc jej uzupełnieniem. Komentarz: Marta Czyż, kuratorka.

godz. 18.30, Muzeum im. Z. i W. Nałkowskich
Czytanie poezji z pogranicza

Wieczór z udziałem poetek: Iryny Mularczuk i jej tłumaczki Katarzyny Szwedy, oraz duetu poetyckiego:
Marcin Mokry (słowo, poemat Świergot) i Bartek Horyza (akordeon). Prowadzenie: Małgorzata Sporek-Czyżewska z Fundacji Pogranicze.

godz. 21.00–23.00, Miejski Dom Kultury
Film: Moja wojna / Моя вiйна

Słowo wstępne: Michał Matuszewski i Tomasz Szerszeń.
Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które brały czynny udział w działaniach wojennych.

godz. 10.00–18.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Targi książki

Dostępne na parkingu przed biblioteką.

WOŁOMIN, 18 WRZEŚNIA

godz. 10.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Żołnierz i Pani Drzewa. Opowieść o powrocie do domu

Opowieść o wolności, bliskości i poszukiwaniu nadziei w naturze, połączona z warsztatami, podczas których nauczycielami będą drzewa. Opowiadanie i prowadzenie: Beata Frankowska, muzyka (akordeon i śpiew): Robert Lipka.

godz. 12.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Drobne przyjemności, kiedy świat się sypie

Spotkanie z poetą i aktywistą, współtworzącym Wydawnictwo papierwdole – Konradem Górą i pisarką, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia – Dorotą Kotas. Rozmowę prowadzi redaktorka „Wysokich obcasów” Paulina Reiter.

godz. 14.00, Restauracja Przystanek Smaki Mamuśki
O obrotach wielkich rzeczy

Rozmowa z poetami Elżbietą Lipińską i Wojciechem Bonowiczem – o poezji oszczędnej, ale celującej w sedno, o powidokach traum i o tym, jak pomimo nich wprawiać siebie i świat w dalsze obroty. Prowadzenie: kuratorka i poetka Joanna Mueller.

godz. 16.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Wojna o zasoby?

Debata poświęcona zagrożeniom klimatycznym i ich skutkom dla przyrody i życia na ziemi z udziałem: dr. hab. inż. Zbigniewa Karaczuna – profesora Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW, Katarzyny Bilewskiej – rzeczniczki prasowej Greenpeace Polska, dr. Macieja Kaweckiego – pełniącego funkcję Digital EU Ambassador i Prezesem Instytutu Lema, pisarza Adama Robińskiego oraz aktora Adam Woronowicz. Debatę prowadzi Edwin Bendyk – dziennikarz tygodnika „Polityka” i Prezes Fundacji Batorego.

Podczas debaty obecny będzie tłumacz języka migowego.

godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Spotkanie z laureatem Tomaszem Szerszeniem

Wręczenie nagrody i statuetki Laureatowi Festiwalu Znaczenia 2022 przez Elżbietę Radwan – Burmistrz Wołomina. Rozmowę z Tomaszem Szerszeniem, z gościnnym udziałem Jakuba Kornhausera – Laureata pierwszej edycji Festiwalu poprowadzi Zofia Król – Przewodnicząca Kapituły i redaktorka naczelna „Dwutygodnika”. Fragmenty książki Wszystkie wojny świata czyta Bartłomiej Topa.
Podczas wydarzenia obecny będzie tłumacz języka migowego. Wydarzenie transmitowane na żywo.

WARSZAWA, 19 WRZEŚNIA

godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury
Skrzyżowania i marginesy

Spotkanie z laureatem festiwalu Tomaszem Szerszeniem, rozmowę prowadzi Elżbieta Szymańska.
Podczas wydarzenia obecny będzie tłumacz języka migowego. Wydarzenie transmitowane na żywo.

Dyrektorką artystyczną Festiwalu Literackiego Znaczenia jest Urszula Zajączkowska.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Aktualizacja rozkładów jazdy - bezpłatnych powiatowych linii autobusowych

Aktualizacja rozkładów jazdy – bezpłatnych powiatowych linii autobusowych

Z początkiem 2023 roku Powiat Wołomiński uruchomił 5 bezpłatnych powiatowych linii autobusowych. Ustalenie tras poszczególnych linii zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami oraz [...]
Jeden komentarz
Policjanci poszukują świadków wypadku drogowego

Policja poszukuje świadków śmiertelnego wypadku drogowego

Policja poszukuje świadków wypadku drogowego, do którego doszło 8 stycznia 2023 roku o godzinie 18:10 w miejscowości Rżyska. Wszystkie osoby, które mogą pomóc [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 31 stycznia do 10 lutego planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy
Dworzec w Dobczynie wreszcie został podłączony do sieci, ale dalej nie wiadomo kiedy zostanie otwarty

Dworzec w Dobczynie wreszcie został podłączony do sieci, ale dalej nie wiadomo kiedy zostanie otwarty

Nowy budynek dworca kolejowego w Dobczynie (gmina Klembów) czeka na otwarcie już ponad rok. W budynku nie toczą się żadne prace wykończeniowe, więc [...]
0 komentarzy
Policja poszukuje świadków kradzieży i aktów wandalizmu

Policja poszukuje świadków kradzieży

Policja poszukuje świadków zdarzeń jakie miały miejsce na terenie Wołomina. Osoby mogące pomóc proszone są o kontakt z funkcjonariuszami z powiatowego Wydziału Prewencji. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.