Wołomińska koalicja dla ziemi czyli …zawsze może być lepiej

Wołomin to jedna z przodujących gmin w Polsce jeśli idzie o segregację odpadów. Akcja Czysty Wołomin, realizowana przez szereg lat zaowocowała dobrymi nawykami mieszkańców, które po wejściu w życie nowej ustawy śmieciowej są bardzo przydatne. Gmina proponuje kolejne działania mające utrzymać dobry kierunek. Mieszkańcy również zaczynają coraz częściej wykazywać się inicjatywą.

Zielone klasy, akcje ekologiczne, program ?Czysty Wołomin? to tylko część realizowanych na terenie Miasta i Gminy Wołomin działań mających na celu edukację ekologiczną prowadzącą do poprawy stanu czystości środowiska. Pomimo to do zrobienia ciągle jest bardzo dużo.

Potrzebę działań ekologicznych zauważają placówki oświatowe i organizacje pozarządowe. Przez dwa lata z rzędu w wołomińskich szkołach realizowane były wspólne ? pilotażowe projekty edukacji ekologicznej autorstwa Elżbiety Zdrodowskiej ? Ekologia w sztuce ? kierowany do dzieci klas I ? IV szkół podstawowych oraz Sztuka w recyklingu dla uczniów szkół gimnazjalnych. W obu edycjach uczestniczyło ponad 200 młodych mieszkańców Wołomina a w ich przygodę z tworzeniem nowego ze starych przedmiotów często dali się wciągnąć również dorośli.

Akcje ? jak z rzeczy starych zrobić coś nowego i niepowtarzalnego to nie jedyne działania pro ekologiczne inicjowane przez mieszkańców.

Eko-walentynki to akcja zainicjowana i zorganizowana przez Centrum Wolontariatu Hufca ZHP w Wołominie. Akcja polega na zbieraniu zużytych baterii, które 14 lutego trzeba przynieść do siedziby Mazowieckiego Forum Biznesu Nauki i Kultury (Punkt Informacyjny LGD) przy ulicy Wileńskiej 36 A (II piętro, ned redakcją ?Życia Powiatu?). Oraz do MDK. W zamian za zużyte baterie harcerze wręczą słodki drobiazg w kształcie serduszka ;). – Cieszę się, że do naszej akcji włączyły się inne organizacje i wiele osób ? Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury, Liga Ochrony Przyrody ? oddział Wołomin, wołomiński MDK, Gimnazjum nr 1 w Wołominie, fundacja MamyWołomin, redakcja Życia Powiatu na Mazowszu i pewnie jeszcze wiele innych osób o których się dopiero dowiemy w dniu akcji ? mówi Przemek Bartecki, koordynator EkoWalentynek na Gminę Wołomin.

We wtorek na terenie MDK w Wołominie otwarta została wystawa mebli odrestaurowanych przez młodzież szkolną w ubiegłym roku szkolnym w ramach eko-warsztatów. Wystawa doszła do skutku dzięki zaangażowaniu i pomocy zarówno Marzeny Małek, dyrektor MDK, jak i pracowników Haliny Bodel i Wioletty Obuchowskiej. Będzie ją można oglądać do piątku włącznie. Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury, pod którego opieką wykonane przez młodzież meble znajdowały się przez kilka miesięcy podjęło decyzję o przekazaniu ich na wyposażenie świetlicy środowiskowej TRAD Szansa w Wołominie. Osoby, które zechcą zasilić konto Szansy darowizną na cele statutowe mogą w zamian liczyć na wybrany mebel. Szczegóły do ustalenia pod numerem telefonu: 698 655 256.

Mam nadzieję, że podane tu przykłady to dopiero początek budowania wołomińskiej koalicji dla Ziemi.

Teresa Urbanowska