Sytuacja w województwie mazowieckim, związana z wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), ustabilizowała się. Od początku lipca nie wykryto nowych przypadków grypy ptaków. W związku z tym Wojewoda Mazowiecki 3 sierpnia wydał rozporządzenie, które znosi dotychczas obowiązujące restrykcje na terenie Mazowsza.
Wojewoda Mazowiecki uchylił rozporządzenie z 21 maja w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa mazowieckiego. W związku z tym na Mazowszu dopuszcza się już m.in. organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków. Nie obowiązuje także m.in. nakaz utrzymywania gęsi w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami oraz innym drobiem utrzymywanym w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych.
Do 1 lipca zostało potwierdzonych 129 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa mazowieckiego. Cały drób został zutylizowany w dedykowanych do tego zakładach. Wojewoda Mazowiecki sukcesywnie wydawał rozporządzenia mające na celu zahamowanie oraz zlikwidowanie rozprzestrzeniającej się wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wszystkie ogniska zostały wygaszone.
Więcej informacji z Mazowsza
Czyste powietrze za ćwierć wieku – nowe dane z gmin Metropolii Warszawskiej
Mazowsze a recykling. Sukcesy i wyzwania w regionie 5,5 mln mieszkańców
Ponad 2,3 mln zł z UE i budżetu Mazowsza na inwestycje w regionie warszawskim zachodnim i powiecie gostynińskim
Mazowieckie tradycje wielkanocne
Przełom dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Wybrano projektanta kluczowego odcinka
Rusza 18. sezon LOTTO Poland Bike Marathon 2026
Nabór kandydatów na członków Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Kultura za złotówkę
Wysoka cena za cyfrowe czasy
