Zadbaj o swoje auto

Zazwyczaj do lekarza udajemy się gdy coś nam dolega, profilaktyka nie jest przez wielu z nas stosowana. Najczęściej tłumaczymy to brakiem czasu. Tak samo jest z naszymi pojazdami korzystamy z usług mechanika w momencie kiedy samochód się zepsuje. Zazwyczaj koszty naprawy są bardzo wysokie. Takich sytuacji da się jednak uniknąć, zamiast 1000 zł za naprawę możemy zapłacić 100 zł pod warunkiem, że co jakiś czas oddajmy go w ręce mechanika, który poprawi drobne usterki.

Auto Serwis (specjalizacja opel) to firma mieszcząca się w Kobyłce przy ul. Ks. Marmo 16, zajmuje się kompleksową naprawą samochodów. ? Wszystkim swoim klientom sugeruję, aby starali się regularnie robić przeglądy swoich pojazdów. Dzięki takim zachowaniom mogą uniknąć poważnych usterek ? mówi Robert Pazio, właściciel Auto Serwis. Właściciel serwisu zaznacza również, że co dwa lata w samochodzie powinien być wykonany przegląd instalacji elektrycznej.  Nie zapominajmy również o oponach, które należy wymienić w zależności od pory roku (teraz na zimowe), a następnie dostosować ciśnienie. Niedługo wchodzi w życie przepis o obowiązkowym stosowaniu opon zimowych (obecnie w Polsce jeszcze on nie obowiązuje). Warto sprawdzić stan opon zimowych przed założeniem. Opona zimowa z bieżnikiem głębokości mniej niż 3 mm nie spełnia swojego zadania. Ważne jest ? podkreśla Robert Pazio, ciśnienie w kołach jak i stan bieżnika (bezpiecznik).

autoserwis

Oponę zimową stosujemy w temperaturach od 7 st.C w dół. Jest ona wykonana z miększej mieszanki gumy, która lepiej sprawdza się w okresie jesieni, zimy i wiosny od tych stosowanych latem. Wymianie opon powinno również towarzyszyć dokładne sprawdzenie i konserwacja felg. Przy wymianie opon należy uważnie przyjrzeć się felgom, zabezpieczyć ranty felg odpowiednimi środkami oraz uszczelnić je.

Na koniec najważniejsza kwestia. Co roku przed zimą sprawdzamy płyny i oleje, a w szczególności płyn chłodzący, którego niezamarzalność powinna wynosić ok – 35-37 st. C. Niezwykle ważny jest też olej w silniku. Jego brak może doprowadzić do zatarcia serca naszego auta jakim jest silnik. Producenci samochodów mówią, iż olej (w zależności od marki pojazdu) należy wymienić po przejechaniu 30 ? 40 tys kilometrów, co jest wprowadzaniem w błąd. Olej średnio należy wymieniać po przejechaniu 10 ? 15 tys kilometrów. Skąd takie nieporozumienia i rozbieżności? Oleje silnikowe produkowane do samochodów nie są aż tak wydajne jak sugerują producenci pojazdów. Pamiętajmy o tym by zadbać o olej, by nasz pojazd nie zakończył przedwcześnie swojego „życia”. Przywrócenie go do pełnej sprawności po takim zaniedbaniu może słono nas kosztować. Powinniśmy pamiętać również o akumulatorze. Pamiętajmy jednak, że jeśli akumulator odmówi nam posłuszeństwa możemy posłużyć się drugim sprawnym autem, z którego ?pożyczymy? sobie zasilanie za pomocą kabli rozruchowych. Jednak prądu ?pożyczamy? zawsze na zgaszonym silniku. W celu uniknięcia awarii zimą można zrobić test akumulatora i alternatora ? w naszym zakładzie robimy to bezpłatnie ? podkreśla Pazio.

Auto Serwis oferuje usługi z zakresu przeglądów i napraw. Jeżeli klient będzie chciał naprawić usterki ponosi ustalone wcześniej koszty związane z naprawą. ? Systematyczne przeglądy dają nam gwarancję, że nasz samochód będzie w ciągłej eksploatacji ? mówi Robert Pazio.

Renata Szczycińska