Zamieszkałeś w Ząbkach w 2022 roku, rozlicz PIT za 2021 r z adresem ząbkowskim.

rozlicz PIT za 2021 na rzecz miasta

W związku ze zmianą wprowadzoną przez ?Polski Ład? w art. 45 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  ? od dnia 1 stycznia 2022 r. zmieniła się definicja właściwości urzędu skarbowego. Zmiana ta dotyczy również rozliczeń podatkowych PIT za 2021 rok. Zgodnie z nowym brzmieniem ww. przepisu PIT także za 2021 r. trzeba przekazać do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika w dniu składania zeznania podatkowego. Kryterium to obowiązuje zarówno osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorców. We wcześniej obowiązujących przepisach PIT roczny należało składać w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego. To już nie obowiązuje.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które zamieszkały w Ząbkach w tym roku. Nie muszą czekać na swoją kartę mieszkańca do przyszłego roku.

Nawet jeśli Twój pracodawca (lub ZUS) w PIT-11 (w PIT-40A/11) umieścił Twój nieaktualny adres zamieszkania z 2021 roku, Ty składając zeznanie roczne np. PIT-28, PIT- 37 lub PIT-36, powinieneś w nim wpisać adres zamieszkania aktualny w dniu składania zeznania rocznego i wybrać właściwy dla tego miejsca zamieszkania urząd skarbowy.

Jeśli zamieszkałeś w Ząbkach w 2022 roku i gdy Twój adres na PIT-11 różni się od obecnego adresu zamieszkania, w międzyczasie nie składałeś zgłoszenia aktualizującego ZAP-3, prawdopodobnie, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) Twoje roczne rozliczenie PIT w serwisie twój e-pit na stronie podatki.gov.pl zawiera niewłaściwy adres i urząd skarbowy. Powinieneś to zmienić, niezależnie czy składasz rozliczenie roczne w formie papierowej, czy w formie elektronicznej.

Jeśli rozliczasz się przez internet zaloguj się do serwisu twój e-pit (e-urząd skarbowy) na stronie podatki.gov.pl

Zmień w zeznaniu adres zamieszkania na adres ząbkowski, zmień również urząd skarbowy w którym składasz zeznanie na Urząd Skarbowy Wołomin.

Po wysłaniu zeznania pamiętaj o pobraniu zeznania PIT w pdf i UPO (urzędowego potwierdzenia odbioru) twojego zeznania. Zeznanie za 2021 rok należy złożyć nie później niż 2 maja 2022 r. do tego terminu też należy wpłacić ew. niedopłatę podatku.

Pamiętaj również, o poinformowaniu swojego pracodawcy (działu kadr) lub organu emerytalno-rentowego (np. ZUSu) o Twoim nowy adresie zamieszkania i zmianie właściwego urzędu skarbowego aby w przyszłym roku, PIT roczny przygotowany przez KAS miał już wypełniony właściwy adres.

Dzięki tej zmianie w przepisach osoby, które niedawno zamieszkały w Ząbkach mogą wnioskować o wydanie karty mieszkańca zaraz po rozliczeniu podatku. Do otrzymania karty ?Jestem z Ząbek? lub przedłużenia jej ważności konieczne jest okazanie pierwszej strony PIT za 2021 rok wraz z potwierdzeniem jego złożenia (UPO lub prezentata US Wołomin jeśli pit był składany w formie papierowej).

O kartę mieszkańca możesz wnioskować lub ją przedłużyć na stronie programu www.jestemzzabek.pl

 

Więcej informacji z Ząbek

Mistrzostwa Europy w Rugby 7 do lat 18 odbędą się w Ząbkach

Mistrzostwa Europy w Rugby 7 do lat 18 odbędą się w Ząbkach

W drugi weekend lipca odbędą się w Ząbkach Mistrzostwa Europy w Rugby 7 do lat 18. O prym na Starym Kontynencie rywalizować będą [...]
0 komentarzy
Utrudnienia i objazdy na drogach powiatowych w Ząbkach

Utrudnienia i objazdy na drogach powiatowych w Ząbkach

Zamknięcie skrzyżowania Batorego – Wyspiańskiego oraz częściowe zamknięcie skrzyżowania ul. Piłsudskiego- Skrajna. Firma ROKOM Sp. z o.o. realizująca na zlecenie Powiatu Wołomińskiego inwestycję [...]
0 komentarzy
Czasowe pogorszenie jakości wody w Zielonce

Przerwa w dostawie wody w Ząbkach

PWiK w Ząbkach informuje o przerwie w dostawie wody w dniu 29.06. (środa) od 11:00 do 13:00 z powodu wymiany wodomierza głównego w [...]
0 komentarzy
Sportowcy z Ząbek odebrali nagrody i wyróżnienia

Sportowcy z Ząbek odebrali nagrody i wyróżnienia

22 czerwca 2022 r. sportowcy z Miasta Ząbki odebrali z rąk Małgorzaty Zyśk, burmistrza Miasta Ząbki nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia zdobyte w [...]
0 komentarzy
Jednogłośne absolutorium, dla Burmistrza, Miasta Ząbki

Jednogłośne absolutorium dla Burmistrza Miasta Ząbki

22 czerwca 2022 r. w sali USC odbyła się sesja absolutoryjna Rady Miasta. Pani Małgorzata Zyśk Burmistrz Miasta Ząbki jednogłośnie otrzymała absolutorium za [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.