Zanim zabrzmi szkolny dzwonek

Wakacje dobiegają końca. Pierwszy dzwonek oznajmiający początek roku szkolnego zabrzmi już za kilka dni. Sprawdziliśmy jak przygotowały się nasze szkoły na początek nauki w nowym roku szkolnym?
W czasie gdzy dzieci i młodzież korzystały z uroków wakacji w szkołach trwały intensywne prace remontowe i budowlane. Zostały jeszcze tylko gdzieniegdzie ostatnie pociągnięcia kosmetyczne. Niebawem pierwszy dzwonek oznajmi koniec wakacji.

Z informacji udzielonych nam przez Halinę Bonecką, dyrektor ZEASiP w Wołominie, wynika, że tych prac było wiele: wyremontowane zostały poszczególne sale w Zespole Szkół Nr 1, powstała nowa sala dla zerówki w szkole w Czarnej, trwa remont dachu w Zespole Szkół w Duczkach. Nowe podłogi i meble czekają na uczniów Zespołu Szkól Nr 4, a w ?Trójce” wymieniono część okien. J

eszcze przed końcem wakacji do użytku zostanie oddane, po generalnym remoncie, Przedszkole Nr 5, przy ul. Broniewskiego.
Przygotowania trwały chyba we wszystkich szkołach naszego powiatu. – Na uczniów naszej szkoły czekają nowe pracownie informatyczne, chemiczne i językowe, całkowicie odnowiony został też korytarz. Od 1 września przybędzie w naszej szkole ponad 50 uczniów.

W związku z tym powiększyliśmy liczbę etatów dla nauczycieli od języka polskiego, matematyki, języków obcych i WF-u – powiedział nam, Karol Małolepszy, dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Ząbkach.
W Gimnazjum tym od września rusza klasa o profilu medialnym. – Materiał programowy w klasie medialnej jest podstawą do dalszego kształcenia się w kierunku dziennikarskim – podkreśla dyrektor Małolepszy. Warto również wspomnieć, że szkoła umożliwia zdobycie Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych, który otrzymało już ponad 30 jej gimnazjalistów.

Szkoły średnie działające na terenie naszego powiatu oferują uczniom różne możliwości rozwoju i zdobycia zawodu. Od września 2008 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wołominie uruchomiony zostanie nowy kierunek kształcenia – technik logistyk. Profil ten przygotowuje uczniów do podjęcia pracy, w działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, usługowych i transportowych. Technik organizacji usług gastronomicznych to nowa propozycja Zespołu Szkół Terenów Zieleni w Radzyminie.

Zdobyta tu wiedza i umiejętności pozwolą absolwentowi na znalezienie zatrudnienia w m.in. restauracjach, hotelach, pensjonatach, a także założenie i prowadzenie własnej placówki gastronomicznej. Technikum w Zespole Szkół przy ul. Legionów w Wołominie oferuje młodzieży możliwość zdobycia zawodu na dwóch nowych kierunkach: technik informatyk oraz technik hotelarz..

Pierwszy raz nowy rok akademicki zostanie zainaugurowany w Wyższej Szkole Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie. Studenci rozpoczną zajęcia na kierunkach ekonomii oraz filologii angielskiej i rosyjskiej. W ofercie uczelni znajdują się również, dwu semestralne studia podyplomowe w specjalnościach: doradztwo podatkowe oraz ekonomiczne aspekty zarządzania logistyką.

Z reformą polskiego systemu edukacji wiąże się również stworzenie etatów dla doradców zawodowych. Osoba zatrudniona na tym stanowisku ukierunkowuje uczniów na zdobycie jak najbardziej zgodnego z umiejętnościami zawodu.

Zespół Szkól Ekonomicznych, których dyrektorem jest Bożena Czapkiewicz, oferuje uczniom zajęcia z zakresu doradztwa i poradnictwa zawodowego, są to zajęcia warsztatowe, udział w targach pracy i pomoc indywidualna. W szkole działa również Szkolny Ośrodek Kariery.

Anna Michalik