Zawody sikawkowe w Tłuszczu

Po raz drugi w Tłuszczu odbyły się Powiatowe Zawody Sikawek Strażackich. Najsprawniejszą ekipą okazała się Straż Pożarna z Zagościńca. W kategorii zabytkowych strojów zwyciężyła OSP z Jasienicy.
Jednostki Straży Pożarnych z naszego powiatu na stadion miejski w Tłuszczu wprowadziła Orkiestra Dęta działająca przy Centrum Kultury w Tłuszczu.

Zawody otworzył gospodarz miejsca, burmistrz Jan Krzysztof Białek wraz ze Starostą Wołomińskim, Maciejem Urmanowskim. – Inicjatywa zorganizowania Zawodów Sikawkowych wyszła od zarządu głównego PSP. Chodziło o spopularyzowanie Straży Pożarnej w ogóle, a że sikawek w powicie mamy dużo, to ta forma konkurencji wydaje się być odpowiednia – opowiada burmistrz Tłuszcza, Jan Krzysztof Białek. Zawody w Tłuszczu są jedynymi w Polsce na szczeblu powiatowym.

Choć widzów na zawodach nie było dużo, to organizatorzy nie zniechęcają się i dalej chcą organizować imprezę. – To jasne, że trzeba czasu, by zawody sikawkowe wpisały się na stałe w kalendarz imprez powiatu. To dopiero nasze drugie zawody, dlatego wiele rzeczy próbujemy jeszcze poprawiać, udoskonalać. Cieszymy się, że entuzjastów tego typu imprez przybywa – mówi burmistrz Tłuszcza. Krzysztof Białek pojawił się podczas zawodów ubrany w strażacki mundur.

Przyznaje, że od jakiegoś czasu jest strażakiem. Choć nie brał nigdy udziału w gaszeniu pożaru,  to bliska jest mu Straż Pożarna. Najsprawniejszą jednostką na II Zawodach Sikawkowych okazała się ekipa z Zagościńca. Tuż za nimi uplasowały się jednostki z Tłuszcza i Woli Rasztowskiej. Wśród ekip kobiecych zgłosiły się tylko chętne z Zabrańca i Majdanu. Zwyciężyły te pierwsze. Drugą kategorią podczas zawodów była wierność zabytkowych strojów i ekwipunku strażackiego. W tej konkurencji najlepszą okazała się jednostka z Jasienicy przed ekipami z Tłuszcza i Majdanu.

– Uważam, że zawody wypadły naprawdę dobrze. Może jeszcze nie na szóstkę, ale na mocną piątkę zasłużyły. To okazja do promocji dla Straży Pożarnej i okazja do sprawdzenia się w zawodach naszych strażaków. Już czekamy na kolejne zmagania – mówi Jacek Szymański, prezes gminnego OSP. W Tłuszczu można było zobaczyć również wystawę pamiątkowych zdjęć z działalności straży w powiecie i przymierzyć dawne hełmy, z których straż słynie.

Adam Kudełka