Współpraca ze szkołami kształcącymi młodzież na kierunkach związanych z koleją jest kluczowa dla pozyskania młodej, wykwalifikowanej kadry. Szkoła w Siedlcach właśnie dołączyła do grona tych, nad którymi Koleje Mazowieckie mają patronat.
Obecnie uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach mogą kształcić się
w sześciu zawodach związanych z kolejnictwem. W Technikum nr 6 są to: technik transportu kolejowego, technik pojazdów kolejowych, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym i technik budownictwa kolejowego. Natomiast Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 kształci w zawodzie mechanik pojazdów kolejowych.
Umowa podpisana pomiędzy Kolejami Mazowieckimi a szkołą pozwoli na współpracę
w zakresie praktycznego kształcenia uczniów w zawodach związanych z kolejnictwem, w tym m.in. odbywanie praktyk zawodowych na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru KM. Ci uczniowie, których wyniki będą wystarczająco dobre, mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Koleje Mazowieckie.
– Współpraca ze szkołami kształcącymi młodzież w zawodach kolejowych jest jednym
z elementów strategii spółki w kontekście pozyskiwania wykwalifikowanej kadry. Cały czas się rozwijamy, kupujemy nowoczesny tabor. Nie wyobrażam sobie przyszłości przewoźnika bez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i pasję do zawodu. Wiem, że właśnie taka młodzież na poważnie planuje swoją karierę na kolei. A my ją do siebie z ochotą przyjmujemy ? powiedział Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.
Monika Kowalczyk, p.o. dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach, podkreśla, że porozumienie zawarte z Kolejami Mazowieckimi jest kolejną szansą na wsparcie młodzieży oraz stanowi gwarancję zatrudnienia po zakończeniu edukacji dla uczniów siedleckiej szkoły.
– Mam nadzieję, że znajdą się też uczniowie szkół podstawowych, którzy skorzystają z naszej oferty i podejmą naukę w naszej szkole. Nasza oferta kształcenia odpowiada realnym potrzebom rynku pracy ? dodała dyrektor Kowalczyk.
Ze strony Kolei Mazowieckich porozumienie podpisali członkowie zarządu: Dariusz Grajda oraz Cezary Lewandowski. Szkołę reprezentowali Andrzej Sitnik, prezydent miasta Siedlce, i Monika Kowalczyk, p.o. dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach.
Przypomnijmy, że w gronie szkół, z którymi współpracują Koleje Mazowieckie, znajdują się także: Technikum Nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. „Kolejówka”, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu, Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie oraz Niepubliczne Technikum im 72. Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Więcej informacji z Mazowsza
Czyste powietrze za ćwierć wieku – nowe dane z gmin Metropolii Warszawskiej
Mazowsze a recykling. Sukcesy i wyzwania w regionie 5,5 mln mieszkańców
Ponad 2,3 mln zł z UE i budżetu Mazowsza na inwestycje w regionie warszawskim zachodnim i powiecie gostynińskim
Mazowieckie tradycje wielkanocne
Przełom dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Wybrano projektanta kluczowego odcinka
Rusza 18. sezon LOTTO Poland Bike Marathon 2026
Nabór kandydatów na członków Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Kultura za złotówkę
Wysoka cena za cyfrowe czasy
