Zielonka – rusza budowa ulic Łukasińskiego, Długosza i Poniatowskiego

inwestycje drogowe

Rozpoczyna się modernizacja kolejnych ulic w Zielonce – Łukasińskiego, Długosza i Poniatowskiego. Dziś wprowadzono wykonawcę na teren budowy.

Inwestycja obejmie trzy drogi. Modernizację przejdą ulice: Łukasińskiego (na odcinku od ulicy Słowackiego do ulicy Sienkiewicza), Długosza i Poniatowskiego (na odcinku od Długosza do Sienkiewicza). Jest to bardzo ważny ciąg komunikacyjny Zielonki z uwagi na to, że znajdują  się przy nim dwie duże miejskie instytucje – Szkoła Podstawowa nr 4 i Ośrodek Kultury i Sportu będący centrum kulturalno-sportowym Zielonki.

Burmistrz Miasta Zielonka wraz ze swoim Zastępcą, Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Jaglińskim, w okręgu którego znajdują się te ulice oraz pracownikami Wydziału Inwestycji wprowadzili na teren inwestycji wykonawcę. Oficjalnie zatem proces modernizacyjny został rozpoczęty.

Stan techniczny ulicy Łukasińskiego jest fatalny, a dwie pozostałe ulice są drogami gruntowymi, które wymagają budowy od podstaw. Ten stan już niedługo ulegnie diametralnej zmianie.  Budowa powinna zamknąć się do września. Wykonawcą jest firma Fal-Bruk, która bardzo sprawnie zrealizowała budowę ulicy Długiej.  Cieszy, iż udało się ustalić taki harmonogram prac, że mimo  szeroko zakrojonej inwestycji, budowa zostanie wykonana w tempie niemal ekspresowym i już we wrześniu cała społeczność szkolna oraz uczestnicy wydarzeń OKiS będą mogli korzystać ze zmodernizowanej drogi.

Jakie zmiany czekają tę okolicę?

Przede wszystkim wymieniona zostanie zniszczona nawierzchnia ulicy. W jej miejscu, na odcinku od ulicy Słowackiego do Sienkiewicza będzie poprowadzona jezdnia w dwóch wariantach szerokości, od 5 do 5,5 m. Zwężenie podyktowane jest budową w tym miejscu nowego, szerszego chodnika. Samo w sobie będzie również naturalną szykaną zmniejszającą ruch w tym obrębie.

Na całej długości objętego modernizacją odcinka, zbudowane zostaną nowe chodniki. Od Słowackiego do Długosza będzie on poprowadzony po obu stronach ulicy. To będzie jedna z najmocniej zauważalnych zmian, gdyż w tym momencie chodnik na fragmencie od Długosza do Sienkiewicza jest na tyle wąski, że trudność sprawia minięcie się dwójki pieszych. Po modernizacji przemieszczanie się chodnikiem będzie bezpieczniejsze. Będzie on jednak po jednej stronie – ze względu na wąski pas drogowy (budowa chodnika obustronnego wymagałaby przeprowadzenia wywłaszczeń, a tym samym znacznego podniesienia kosztów).

Powstaną też wygodne zatoki postojowe. Na wysokości OKiS i Szkoły Podstawowej nr 4 wybudowane będą zatoki z kostki brukowej na 40 miejsc do parkowania prostopadłego i dwa do równoległego. Wyznaczone będą 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Przy okazji tej inwestycji drogowej, wartej 4 729 350 złotych, wybudowana zostanie nowa kanalizacja deszczowa. Zmodernizowana zostanie również sieć wodociągowa i elektryczna. Projekt przewiduje budowę nowej napowietrznej i kablowej linii niskiego napięcia. Cała droga zyska nowe oświetlenie LED, które zapewni dobrą widoczność po zmroku. Ponadto doświetlone zostaną dwa przejścia dla pieszych.

Długosza i Poniatowskiego

Te ulice czeka generalny remont, bowiem na objętych modernizacją odcinkach są one drogami gruntowymi. Po remoncie, ulica Długosza będzie miała 5 m szerokości, z poszerzeniem do 6 m na łuku zakrętu. W pasie drogowym ulicy Poniatowskiego zaplanowano jezdnię o szerokości 6-7 m. W obu drogach powstaną również zjazdy do posesji oraz ułożone będą obustronne chodniki.

Od strony SP4 uregulowana będzie kwestia parkowania, bowiem tam powstanie duża i wygodna zatoka postojowa dla samochodów. Projekt przewiduje 17 miejsc parkingowych ogólnodostępnych i 1 miejsce dla osób z niepełnosprawnościami. Podobnie, jak w ulicy Łukasińskiego wybudowana zostanie nowa kanalizacja deszczowa i wodociągowa. Zmodernizujemy również sieć elektryczną. Tutaj także nie zabraknie nowego oświetlenia LED.

Dużą zmianą będzie zmiana rodzaju skrzyżowania ulic Poniatowskiego i Sienkiewicza. Projekt zakłada w tym miejscu wybudowanie ronda.

NASADZENIA

Po zakończeniu inwestycji, w każdej możliwej przestrzeni pojawią się zieleńce, czyli miejsca, w których po zakończeniu inwestycji dokonane zostaną nasadzenia kwiatów, traw i innej zieleni. W ulicy Sienkiewicza, pomiędzy ciągiem pieszym, a ogrodzeniami posesji zaprojektowano dwumetrowy pas zieleni. Po modernizacji posadzone zostaną tam drzewa.

Źródło: UM Zielonka

Więcej informacji z Zielonki

Zielonka - Spotkanie informacyjne dot. Programu dotacyjnego Czyste Powietrze

Zielonka – Spotkanie informacyjne dot. Programu dotacyjnego Czyste Powietrze

Już niebawem kolejne spotkanie informacyjne dotyczące rządowego programu dofinansowań Czyste Powietrze. W ramach tego programu można uzyskać dotację na termomodernizację budynku lub wymianę [...]
0 komentarzy
Zielonka - Festiwal Końca Lata

Zielonka – Festiwal Końca Lata

Zielonkowski festiwal, to wyjątkowa okazja na radosne pożegnanie lata i aktywne korzystanie z ostatnich ciepłych dni. Zachęcamy Państwa serdecznie do odwiedzenia Kolejowej 11, [...]
0 komentarzy
Zielonka - 30 Finał Akcji Sprzątania Świata na Gliniankach

Zielonka – 30 Finał Akcji Sprzątania Świata na Gliniankach

W minioną niedzielę na plaży Glinianek pojawili się ciekawi goście. Płetwonurkowie z Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska na zielonkowskich stawach zorganizowali 30 Finał Akcji [...]
0 komentarzy
Zielonka - Piknik ekologiczny w Szkole Podstawowej nr 1

Zielonka – Piknik ekologiczny w Szkole Podstawowej nr 1

W najbliższy piątek w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się wyjątkowy piknik ekologiczny. Tego dnia społeczność szkolna bawiąc się i integrując będzie miała [...]
0 komentarzy
Zielonka - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Zielonka – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września obchodzimy wyjątkowe święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka! Z tej okazji Burmistrz Kamil Michał Iwandowski wraz z Sekretarz miasta Renatą Jóźwiak odwiedzili [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.