Zielonka – Wybory samorządowe 7 kwietnia – wszystko, co musisz wiedzieć

Frekwencja w Powiecie Wołomińskim

Wybory samorządowe to ważny dzień dla życia lokalnych społeczności, w tym również dla Zielonki. 7 kwietnia mieszkańcy będą  podejmować decyzję, kto na kolejne 5 lat zostanie Burmistrzem Miasta Zielonka, wybierzemy też 15 radnych Rady Miasta, a także naszych przedstawicieli w powiecie  i województwie.

Samorząd terytorialny odpowiada za większość spraw dotyczących bezpośrednio mieszkańców, jak m.in. zagospodarowanie przestrzeni, w której żyjemy, gospodarkę odpadami, stan dróg, edukację publiczną, kulturę i wiele innych kwestii.

Udział w wyborach samorządowych daje nam realny wpływ na kształtowanie lokalnej polityki, na zmiany i rozwój miasta. Warto zatem wziąć udział w tych wyborach.

Kogo będą wybierać mieszkańcy Zielonki  7 kwietnia?

7 kwietnia będą głosować na kandydatów:

  • na burmistrza Miasta Zielonka,
  • na radnych Rady Miasta Zielonka.
  • na radnych Rady Powiatu Wołomińskiego,
  • na radnych Województwa Mazowieckiego.

Jak głosować? 

W lokalu wyborczym każda osoba uprawniona do głosowania otrzyma 4 karty:

 z listą kandydatów na burmistrza Miasta Zielonka
 z listą kandydatów do Rady Miasta Zielonka (w poszczególnych okręgach na listach będą znajdowali się wyłącznie kandydaci z danego okręgu)
 z listą kandydatów do Rady Powiatu Wołomińskiego
 z listą kandydatów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego

WAŻNE! Aby oddać ważny głos, na każdej w tych 4 list należy wybrać tylko jednego kandydata lub kandydatkę. Przy nazwisku kandydata, na którego chcemy zagłosować stawiamy w kratce znak X (kreski muszą się przecinać).


Okręgi wyborcze w Zielonce 

Zielonka podzielona jest na 15 okręgów wyborczych. Wykaz ulic w poszczególnych okręgach znajdą Państwo TUTAJ.

Z każdego okręgu wybrany zostanie jeden radny, który w Radzie Miasta będzie reprezentował mieszkańców tego rejonu.

Adresy lokali wyborczych w Zielonce

W każdym z 15 okręgów wyborczych głosowanie odbywać się w lokalu wyborczym. Adresy tych lokali znajdą Państwo  w Obwieszczeniu Burmistrza Miasta Zielonka.

Dokładne dane oraz adres siedziby obwodowych komisji wyborczych można sprawdzić również w aplikacji mObywatel

Kto może głosować?

Do głosowania uprawnione są osoby pełnoletnie (które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat), posiadające czynne prawa wyborcze i zamieszkujące na terenie miasta Zielonka, widniejące w Centralnym Rejestrze Wyborców.

 

Pewne źródła informacji

Zachęcamy Państwa do śledzenia rządowej strony poświęconej wyborom samorządowym 2024 – wybory.gov.plsamorzad24 oraz strony Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje, związane ze zbliżającymi się wyborami.

Źródło: UM Zielonka

Więcej informacji z Zielonki

Spędź weekend wspólnie z mamą w Zielonce

Spędź weekend wspólnie z mamą w Zielonce

Koncerty, spektakle, wspólna zabawa przy planszówkach oraz Dzień Matki – to wszystko już w najbliższy weekend w Zielonce. Od piątku aż po niedzielę, [...]
0 komentarzy
Zielonka - zmiana godzin pracy PSZOK

Zielonka – zmiana godzin pracy PSZOK

W związku z urlopem pracownika, w dniach 28 maja – 1 czerwca zmianie ulegną godziny pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zielonce. [...]
0 komentarzy
Zielonka - Lekcje samorządności dla najmłodszych

Zielonka – Lekcje samorządności dla najmłodszych

W ostatnim czasie Urząd Miasta Zielonka odwiedziły dwie grupy pięciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 4. Najmłodszych mieszkańców Zielonki przede wszystkim interesowało, czym zajmuje [...]
0 komentarzy
Ukwiecona Zielonka

Ukwiecona Zielonka

Fioletem i różem zabarwiła się Zielonka! Skwery i zieleńce mienią się intensywnymi kolorami kwiatów, które idealnie harmonizują z soczystą, wiosenną zielenią. To efekt [...]
0 komentarzy
Oddaj krew w Zielonce - uratuj życie

Oddaj krew w Zielonce – uratuj życie

W najbliższą niedzielę 26 maja, w Zielonce odbędzie się kolejna zbiórka krwi, zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Krzyś”. Ambulans czekać będzie na [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.