Znamy zwycięzców konkursu „Ekocyrkularni”

Znamy zwycięzców konkursu „Ekocyrkularni”

Samorząd nagrodził najlepsze pomysły młodych mieszkańców Mazowsza zgłoszone do konkursu „Ekocyrkularni”. Dzieci i młodzież po raz kolejny pokazali, jak ważna jest troska o naszą planetę i korzystanie z ekologicznych rozwiązań. Dziś z laureatami konkursu spotkała się Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Konkurs „Ekocyrkularni” jest skierowany do dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Samorząd Mazowsza chce w ten sposób promować gospodarkę cyrkularną, czyli o obiegu zamkniętym. Zakłada ona wykorzystywanie surowców w obiegu tak długo, jak jest to możliwe. Ma to ograniczyć produkcję odpadów i jej negatywny wpływ na środowisko oraz przyczynić się do racjonalnego korzystania z surowców.

– Gospodarka cyrkularna to gospodarka przyszłości, dlatego ją promujemy i nagradzamy najlepsze proekologiczne aktywności szkół i nauczycieli z Mazowsza. A oryginalnych i pomysłowych rozwiązań nie brakuje. Dzieci i młodzież po raz kolejny udowodnili, że ich podejście do ekologii jest bardzo kreatywne – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Do konkursu można było zgłaszać inicjatywy edukacyjne zrealizowane w przedszkolu lub w szkole, m.in. lekcje, warsztaty, konkursy, imprezy tematyczne czy sportowe, dotyczące gospodarki cyrkularnej, angażujące dzieci i młodzież oraz ich rodziny w działania proekologiczne i zachęcające do korzystania zasad gospodarki cyrkularnej w życiu codziennym.

LAUREACI KONKURSU

Do konkursu zakwalifikowało się 41 placówek – 19 przedszkoli, 15 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych. Spośród nich komisja konkursowa wybrała laureatów:

w kategorii przedszkole:

I miejsce: Miejskie Przedszkole nr 2 w Sokołowie Podlaskim,

II miejsce: Publiczne Przedszkole w Golicach (pow. siedlecki),

III miejsce: Miejskie Przedszkole nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej;

w kategorii szkoła podstawowa:

I miejsce: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Baranowie (pow. ostrołęcki),

II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku,

III miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa im. W.B. Głowackiego w Brzózie (pow. kozienicki);

w kategorii szkoła ponadpodstawowa:

I miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Iwaszkiewicza w Nasielsku,

II miejsce: Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce,

III miejsce: Zespół Szkół Specjalnych nr 89 w Warszawie.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody pieniężne, dyplomy i drobne upominki. Laureaci pierwszego miejsca w każdej z kategorii dostali 10 tys. zł brutto, zdobywcy drugiego miejsca – 6,5 tys. zł brutto, a trzeciego – 4,4 tys. zł brutto.

Więcej informacji z Mazowsza

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Mazowsze na lato. Jeden region, tysiące pomysłów na podróż

Mazowsze na lato. Jeden region, tysiące pomysłów na podróż

Wakacje nie muszą oznaczać wielogodzinnych podróży i kosztownych wyjazdów. Mazowsze to region pełen różnorodnych atrakcji, które można odkrywać przez całe lato. Historyczne miasta, [...]
0 komentarzy
Nie trzeba jechać na Mazury. Mazowieckie kąpieliska zaskoczą nawet najbardziej wymagających

Nie trzeba jechać na Mazury. Mazowieckie kąpieliska zaskoczą nawet najbardziej wymagających

Lato na Mazowszu nie musi oznaczać dalekich wyjazdów. Region oferuje wiele atrakcyjnych miejsc do wypoczynku nad wodą, które z powodzeniem mogą konkurować z [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.