Zostawili go nocą przy trasie S61. 37-latek zmarł z wychłodzenia. Jest akt oskarżenia

Zostawili go nocą przy trasie S61. 37-latek zmarł z wychłodzenia. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej zakończyła śledztwo w sprawie śmierci 37-letniego Michała P., mieszkańca Łomży. Mężczyzna został odnaleziony martwy w głębokim rowie w rejonie miejscowości Sulęcin Włościański, w pobliżu trasy Via Baltica. Z ustaleń śledczych wynika, że wcześniej miał zostać pozostawiony nocą przy drodze S61 na trasie Ostrów Mazowiecka – Łomża, bez okrycia wierzchniego i przy ujemnej temperaturze powietrza.

Sprawa ma swój finał w sądzie. 18 czerwca 2026 roku prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom i jednej kobiecie.

Śledczy zarzucają im popełnienie dwóch przestępstw. Pierwsze dotyczy narażenia Michała P. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego skutkiem była śmierć mężczyzny na skutek wychłodzenia organizmu. Drugie dotyczy nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Dramat rozpoczął się 23 stycznia 2026 roku. Tego dnia Michał P. wyszedł z domu i nie wrócił. Zaniepokojona rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Poszukiwania prowadziła Komenda Miejska Policji w Łomży, między innymi z wykorzystaniem drona.

Po kilku dniach, 30 stycznia po południu, funkcjonariusze odnaleźli ciało mężczyzny w rejonie miejscowości Sulęcin Włościański. Zwłoki znajdowały się w głębokim rowie w pobliżu trasy Via Baltica.

Na miejscu przeprowadzono oględziny, a ciało zabezpieczono do badań sekcyjnych. Jak przekazała prokuratura, sekcja zwłok wykonana przez lekarza patomorfologa nie wykazała obrażeń wskazujących na udział osób trzecich. Z opinii biegłego wynika, że przyczyną śmierci było wychłodzenie organizmu.

To właśnie okoliczności, w jakich 37-latek znalazł się nocą przy trasie S61, stały się kluczowe dla śledztwa. Według prokuratury Michał P. miał zostać pozostawiony przez inne osoby przy drodze, bez okrycia wierzchniego, w warunkach realnie zagrażających jego życiu. Temperatura powietrza była ujemna, a mężczyzna znajdował się w miejscu, w którym bez pomocy mógł nie mieć szans na bezpieczne przetrwanie.

Sprawa trafi teraz na wokandę. O winie i odpowiedzialności oskarżonych zdecyduje sąd.

Śmierć 37-latka to dramatyczne przypomnienie, że pozostawienie człowieka w stanie zagrożenia, szczególnie zimą, może mieć tragiczne konsekwencje. Ujemna temperatura, brak ciepłej odzieży, noc, odludny teren i brak szybkiej pomocy mogą w krótkim czasie doprowadzić do wychłodzenia organizmu, utraty przytomności i śmierci.

Służby od lat apelują, by nie pozostawać obojętnym wobec osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia. Dotyczy to zwłaszcza osób leżących przy drodze, przebywających nocą poza zabudowaniami, nietrzeźwych, wychłodzonych, zdezorientowanych lub pozbawionych możliwości samodzielnego wezwania pomocy. W takich przypadkach szybki telefon pod numer alarmowy 112 może uratować życie.

Komunikat Prokuratury

W Prokuraturze Rejonowej w Ostrowi Mazowieckiej zakończyliśmy śledztwo dotyczące narażenia Michała P. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez pozostawienie go przez inne osoby w godzinach nocnych przy drodze S61 na trasie Ostrów Mazowiecka – Łomża, bez okrycia wierzchniego i przy ujemnej temperaturze powietrza. W wyniku tego doszło do zgonu mężczyzny. 18 czerwca 2026r. akt oskarżenia skierowaliśmy do Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej.

Oskarżyliśmy dwóch mężczyzn i jedną kobietę o popełnienie dwóch przestępstw, tj. narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego skutkiem była śmierć Michała P. na skutek wychłodzenia [art. 160 §1 k.k. i art. 155 k.k. w zw. z art. 11 §2 k.k.] oraz nieudzielenie mu pomocy, gdy znajdował się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu [art. 162 §1 k.k.].

Przypominamy, że po południu 30 stycznia 2026 r. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Łomży ujawnili zwłoki mężczyzny w rejonie miejscowości Sulęcin Włościański. Jak ustalono, był to Michał P., 37-letni mieszkaniec Łomży.

Mężczyzna wyszedł z domu 23 stycznia 2026 r. i nie wrócił. Rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Poszukiwania prowadziła Komenda Miejska Policji w Łomży, m.in. z wykorzystaniem drona. Ciało odnaleziono w głębokim rowie w pobliżu trasy Via Baltica.

Na miejscu przeprowadzono oględziny, a zwłoki zabezpieczono do badań sekcyjnych. Sekcja zwłok wykonana przez lekarza patomorfologa nie wykazała obrażeń wskazujących na udział osób trzecich. Z opinii biegłego wynika, że przyczyną śmierci było wychłodzenie organizmu.

Elżbieta Edyta Łukasiewicz
Rzecznik Prokuratury Okręgowej
w Ostrołęce

Więcej wiadomości z Mazowsza

Zostawili go nocą przy trasie S61. 37-latek zmarł z wychłodzenia. Jest akt oskarżenia

Zostawili go nocą przy trasie S61. 37-latek zmarł z wychłodzenia. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej zakończyła śledztwo w sprawie śmierci 37-letniego Michała P., mieszkańca Łomży. Mężczyzna został odnaleziony martwy w głębokim rowie w [...]
0 komentarzy
Ford uderzył w drzewo, kierująca zginęła na miejscu. Policja apeluje do świadków

Ford uderzył w drzewo, kierująca zginęła na miejscu. Policja apeluje do świadków

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim poszukują świadków wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Do zdarzenia doszło 14 czerwca br., około [...]
0 komentarzy
Pijany rowerzysta sprawcą kolizji drogowej

Pijany rowerzysta sprawcą kolizji drogowej

Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 58-letni rowerzysta, który wczoraj (22.06) na ul. Ciechanowskiej w Gąsocinie uderzył w pojazd Toyota. Mężczyzna nie [...]
0 komentarzy

Niebezpieczny manewr motocyklisty doprowadził do groźnego zdarzenia. Kierowca jednośladu ukarany wysokim mandatem karnym

Motocyklista doprowadził do groźnego zdarzenia drogowego i odjechał z miejsca zdarzenia. Kierowca pojazdu osobowego trafił do szpitala. Policjanci namierzyli sprawcę i nałożyli na [...]
0 komentarzy

Blisko 130 kg krajanki tytoniowej zabezpieczone

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Ekonomiczną Komendy Miejskiej Policji w Radomiu na jednej z posesji na terenie powiatu radomskiego ujawnili tytoń bez [...]
0 komentarzy
Fałszywe prawo jazdy ujawnione podczas kontroli drogowej

Fałszywe prawo jazdy ujawnione podczas kontroli drogowej

Kilka dni temu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach podczas kontroli drogowej przeprowadzonej w miejscowości Pruszyn na drodze wojewódzkiej nr [...]
0 komentarzy
Szybko zapomniał o swojej deklaracji

Szybko zapomniał o swojej deklaracji

Nie miał prawa jazdy, był po alkoholu i doskonale wiedział, że nie powinien prowadzić, dlatego zapewniał policjanta, że nie zamierza wsiadać za kierownicę. [...]
0 komentarzy

Ponad promil alkoholu i próba wręczenia 4 400 złotych łapówki – 57-latek w rękach policjantów

Kolejny nietrzeźwy kierowca wyeliminowany z ruchu przez otwocką drogówkę. 57-letni obywatel Ukrainy nie dość, że wsiadł za kierownicę Renault pod wpływem alkoholu, to [...]
0 komentarzy
Tragiczny finał przejażdżki crossami. Nie żyje 18-letni mieszkaniec powiatu żuromińskiego

Tragiczny finał przejażdżki crossami. Nie żyje 18-latek.

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałkowy wieczór, 22 czerwca, w okolicach miejscowości Charzyny w gminie Raciąż. W zdarzeniu uczestniczyły dwa motocykle typu cross. [...]
0 komentarzy

19 wypadków na drogach Mazowsza w miniony weekend. 22 osoby ranne, 40 nietrzeźwych kierujących wyeliminowanych z ruchu

W miniony weekend, od 19 do 21 czerwca 2026 r., na drogach garnizonu mazowieckiego doszło do 19 wypadków drogowych, w których 22 osoby [...]
0 komentarzy

Zderzenie dwóch samochodów na skrzyżowaniu w Sokołowie Podlaskim

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zderzenia Audi i Renault, do którego doszło w sobotę wieczorem na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Kupientyńskiej w [...]
0 komentarzy

Wypadek na DK57 w miejscowości Głódki

20 czerwca  przed godz. 14:00 w miejscowości Głódki doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Trzy osoby doznały obrażeń ciała i [...]
0 komentarzy
Kolizja ucieczka i blisko 1.7 promila alkoholu

Gdy alkohol za kierownicą przejmuje kontrolę – niebezpieczna jazda z 2 promilami zakończona kolizją

Pijany kierujący motorowerem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w jadącego z naprzeciwka Volkswagena. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 48-latka prawie 2 promile. [...]
0 komentarzy
Zdarzenie z udziałem motocyklisty - apel o rozwagę i przestrzeganie przepisów

Zdarzenie z udziałem motocyklisty – apel o rozwagę i przestrzeganie przepisów

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było prawdopodobnie przyczyną zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty, do którego doszło podczas minionego weekendu na terenie [...]
0 komentarzy
Poszukiwany był zarówno 46-latek jak i użytkowane przez niego auto

Poszukiwany był zarówno 46-latek jak i użytkowane przez niego auto

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Tarczynie, w trakcie patrolu zwrócili uwagę na Toyotę z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi. Okazało się, że pojazd widnieje w [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.