07. Rekolekcje w górach

Ksiądz Tomasz z zadowoleniem dostrzegł podczas pierwszej niedzielnej mszy po powrocie, że cała grupa ustawiła się razem w kościelnej nawie. Z większym skupieniem słuchali kazania. Głosił je przecież „nasz ksiądz” – ten, który jeszcze wczoraj wspinał się z nimi na góry.

O inicjatywie zorganizowania przez księdza Tomasza Chciałowskiego ferii zimowych dla dzieci z kobyłkowskiej parafii Świętej Trójcy pisaliśmy w styczniowym numerze. Sprawdziło się nasze przekonanie, że niebiosa sprzyjać będą temu przedsięwzięciu. Ponad czterdzieścioro dzieci z Kobyłki i Ossowa zamieszkało w pensjonacie u Aniołka w Murzasichlu, gdzie zapewniono im całodzienne wyżywienie (smaczne wędliny dostarczyła firma TUR z Kobyłki), zabawy na śniegu, kuligi z pochodniami, gry świetlicowe i inne atrakcje. Rozmowy z księdzem podczas górskich wypraw zintegrowały ich i bardziej zbliżyły do Boga w codziennym życiu.
W ulubionym kościółku Naszego Papieża na Krzeptówkach modlili się o jego zdrowie. Podziwiali panoramę Tatr z Gubałówki, jeździli narciarskimi wyciągami i górską kolejką. Nad ich bezpieczeństwem, obok księdza Tomasza, czuwało czworo wolontariuszy:Katarzyna Ołówek, Diana Błażejczyk, Agnieszka Jurczak i Tomek Rzempołuch. Atrakcją był wypad na Słowację i zwiedzanie krasowej Jaskini Demianowskiej z ukształtowanymi przez przyrodę formami skalnymi. Dla wielu był to pierwszy wyjazd zagraniczny. Dzieci miały okazję zwiedzić Kalwarię Zebrzydowską i Kraków, gdzie na rynku udzielały nawet wywiadu dla telewizji. Wszędzie grupę naszych turystów wyróżniały jednakowe czapeczki, sprezentowane przez Henrykę i Józefa Ślesickich.
W sfinansowaniu wyprawy tak, by nie była zbyt wysoka dla domowych budżetów, obok parafii i urzędu miasta pomogli księdzu Tomaszowi mieszkańcy, którym chciałby on tą drogą złożyć serdeczne podziękowania. Poza wymienionymi wcześniej, wyprawę wsparli: Ewa i Tomasz Zalewscy, Jadwiga i Krzysztof Piotrowscy – właściciele stacji benzynowej w Zielonce, Multimedica, piekarnia Kobus, firma Plastiki – Pasterski, Sobański – Rover, delikatesy Emis i firma Marvink.
Wiosną ksiądz Tomasz zamierza zorganizować rowerową wyprawę nad Zalew Zegrzyński i rejs po jeziorze, a latem wyjazd nad Bałtyk do Krynicy Morskiej. Jest przekonany, że z udziałem parafian możliwa będzie realizacja wielu przedsięwzięć służących rodzinom potrzebującym pomocy w zorganizowaniu godziwego wypoczynku dla dzieci.
Jacek Krzemiński