80. rocznica powstania Państwa Podziemnego w Markach

27 września 2018 r. w Markach. o godz. 12.00 przed pomnikiem w Markach-Strudze upamiętniającym walki żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu ?Celków -Marki? odbyły się obchody święta Polskiego Państwa Podziemnego.

Święto to uchwalił Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (11 września 1998 r.) dla uczczenia pamięci Polaków, którzy w 1939 roku powołali do życia tajne państwo ze wszystkimi jego strukturami: parlamentem, do którego weszli przedstawiciele wszystkich partii, rządem, wymiarem sprawiedliwości, skarbem i gospodarką, szkolnictwem, zdrowiem i pomocą społeczną, kulturą, a także armią. Polskie Państwo Podziemne działało na terenach okupowanych od 1939 do 1945 i było fenomenem w wojennej Europie. W mareckiej uroczystości  udział wzięli kombatanci, licznie stawiły się reprezentacje szkół z pocztami sztandarowymi.

Burmistrz Jacek Orych wskazał na unikatowość Polskiego Państwa Podziemnego i podziękował gościom za tak liczne przybycie, jednocześnie podkreślając, że to szczególne święto powinno być dla nas przykładem, w jaki sposób można wspólnym wysiłkiem budować Ojczyznę.

Antoni Widomski ? prezes senior OSP w Markach takimi słowami wspominał trud naszych przodków: ? Jest to dzień pamięci o ludziach dla których słowa  jeszcze Polska nie zginęła, PÓKI MY ŻYJEMY stały się faktem. I te słowa ?Póki My Żyjemy? możemy i powinniśmy powtarzać zawsze.?

Licznie przybyłe delegacje złożyły przed pomnikiem żołnierzy wieńce i wiązanki kwiatów. Na koniec w krótkiej modlitwie ks. Adam Żurad, proboszcz parafii pw św. Andrzeja Boboli podkreślił, że powinniśmy ?zamazywać zło dobrem?.

Cześć pamięci Tych, którzy chcieli i potrafili budować zręby państwowości polskiej w najtrudniejszych warunkach wojennej zawieruchy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.