Międzywojewódzki Cech Kominiarzy jest organizatorem piątej edycji Kampanii Społecznej “Sadza płonie. Czad zabija. Żyj.” , która odbywa się pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego . Jest organizowana we współpracy z innymi organizacjami kominiarskimi : Krajową Izbą Kominiarzy, Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, Kominiarską Fundacją Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska, Cechem Kominiarzy Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.
Głównym celem Kampanii jest troską o bezpieczeństwo użytkowników budynków gdzie eksploatowane są urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacja. Cech współpracuje z instytucjami władzy publicznej oraz organizacjami technicznymi i społecznymi działającymi dla ochrony ludności i bezpieczeństwa publicznego w zakresie eliminacji niebezpieczeństwa zaczadzeń i pożarów powstałych od urządzeń grzewczych i kominowych oraz wybuchów gazu.
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy nadzoruje i rekomenduje kominiarzy, będących jej członkami, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do osoby oferującej usługi kominiarskie służymy pomocą w sprawdzeniu wiarygodności czy osoba oferująca usługi kominiarskie posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje kominiarskie, czeladnicze lub mistrzowskie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców, rekomendujemy w każdym domu posiadanie komina awaryjnego/bezpieczeństwa z podłączonym miejscowym ogrzewaczem pomieszczeń niezależnym od prądu lub gazu – kominkiem, piecem lub piecokuchnią .
Po dokonaniu podsumowania ostatniej edycji Kampanii Społecznej „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” które odbyło się w maju 2024 r. w Ryglicach na III Ogólnopolskim Kongresie Kominiarskim, zdecydowaliśmy o kontynuacji Kampanii, celem zaangażowania jeszcze większej ilości Partnerów, szczególnie wśród gmin i samorządów. Proszę o przekazanie informacji wszystkim radnym, sołtysom i przewodniczącym Komitetów osiedlowych z terenu Państwa gminy i śledzenie na bieżąco informacji na stronie cechu.
Więcej pod adresem: https://www.kominiarzemck.pl
Prezes Zarządu Głównego MCK
Wiesław Zabawa

Więcej wiadomości z Mazowsza
Jechał 107 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy i dostał 3000 zł mandatu
Pożar samochodu w Palmirach. Auto stanęło w ogniu, strażacy gasili je na drodze
Pijany kierowca zatrzymany przez mińskich policjantów. Badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu
S8 pod Radzyminem: litewska ciężarówka ważyła za dużo, a część ładunku nie była zabezpieczona
Nocny pożar domu w Helenowie. Służby ruszyły na ul. Witosa, na miejscu kilka zastępów straży
Nocny pożar domu w Makowie. Ogień strawił poddasze, na miejscu pracowały liczne zastępy straży
Rozbite auta, uszkodzone ogrodzenie i nocna akcja służb w Kobyłce
Niebezpieczne zdarzenia na DK61 w miejscowości Strzyże
Niewybuch w lesie, zachowaj ostrożność i natychmiast powiadom służby
Hulajnoga to nie zabawka. W Radomiu i powiecie już 13 wypadków i 15 kolizji
Groźne zderzenie na DW615 pod Ciechanowem. Dwie osoby trafiły do szpitala, ruch odbywał się wahadłowo
Hulajnoga elektryczna to nie zabawka. W tym roku już 19 kolizji i 2 wypadki
Pożar mieszkania w Nowym Dworze Mazowieckim. Ewakuowano mieszkańców i zwierzęta
Nocny pożar domu w Jabłonnie. Ogień objął drewniany budynek mieszkalny

