Od 72-letniej mieszkanki Warszawy po młode pary – uczestnicy szkoleń „wGotowości” mówią jednym głosem: chcemy wiedzieć, jak zadbać o siebie i bliskich w trudnych czasach. W pierwszych kursach w ramach pilotażowych dobrowolnych, powszechnych szkoleń obronnych zorganizowanych w siedleckim batalionie 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyło w sumie 49 mieszkańców regionu. Kolejne szkolenia odbędą w Ciechanowie, Komorowie i Zegrzu Południowym.
W dniach 22–24 listopada w 53 batalionie lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Siedlcach odbyły się pierwsze szkolenia w ramach pilotażowego programu „wGotowości”. To nowa, ogólnopolska inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego, której celem jest wzmacnianie odporności społecznej oraz budowanie powszechnej świadomości w zakresie bezpieczeństwa. W siedleckim szkoleniu udział wzięło 49 cywilów.
Uczestnicy zgodnie podkreślają, że w obecnej sytuacji geopolitycznej praktyczne przygotowanie obywateli do reagowania na różnego rodzaju zagrożenia jest niezwykle potrzebne.
Paweł z Kałuszyna o szkoleniu dowiedział się przypadkowo – z reklamy na stacji benzynowej informującej o możliwości zapisania się przez aplikację mObywatel.
– W dobie dzisiejszych czasów warto zdobywać taką wiedzę. Uważam, że wielu obywateli nie wie, jak zachować się w przypadku braku prądu czy zakłóceń sygnału GPS. Dlatego każdy powinien przejść takie szkolenie. – mówi

Pani Celina – 72 lata – z Warszawy na szkolenie przyjechała do Siedlec, ponieważ w warszawskich jednostkach wolne miejsca skończyły się bardzo szybko. Pani Celina przyznaje, że do decyzji o udziale w szkoleniu przyczynił się… serial „The Walking Dead”: oczywiście nie mówię o tych ludziach zarażonych, tylko chodzi mi o zachowania ludzi, charaktery, jak sobie radzili w sytuacjach kryzysowych o tak różnej skali zachowań. I dzięki temu serialowi przestałam się właściwie bać wojny, konfliktu zbrojnego, bo na skutek wojny w Ukrainie rzeczywiście wpadłam w lekką panikę – nie wiedziałam w ogóle co robić, od czego zaczynać. Zapisałam się na wszystkie cztery oferowane szkolenia, plus jeszcze na naukę strzelania. Jestem bardzo zadowolona z kursu, bardzo dużo zrozumiałam i jestem jeszcze spokojniejsza. Wracam do domu i pakuję plecak. – dodała z uśmiechem.
Ola z Warszawy i Maciek z Siedlec – narzeczeni podkreślili, że zależy im na poczuciu bezpieczeństwa i praktycznej wiedzy.
– Chcę być przygotowana na różne sytuacje. Nie miałam do tej pory okazji, oprócz lekcji w szkole kilkanaście lat temu, żeby posłuchać o tym, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia, więc warto sobie taką wiedzę odświeżyć. – powiedziała Ola.
– Dużo się dzieje wokół, więc wolimy czuć się bardziej komfortowo, psychicznie mniej więcej wiedząc, czego można się spodziewać, jak też można zadziałać, zareagować, jak się można przygotować, żeby w razie potrzeby zadbać o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo najbliższych. – podsumował Maciek
O programie „wGotowości”
Program „wGotowości” działa w ponad 130 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, głównie w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Tegoroczne szkolenia pilotażowe realizowane w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT obejmują kolejne szkolenia, które odbędą się w trzech lokalizacjach:
– Ciechanów, 51 batalion lekkiej piechoty: kurs bezpieczeństwa (13 i 14 grudnia), kurs medyczny (12 grudnia);
– Komorowo, 52 batalion lekkiej piechoty: kurs bezpieczeństwa (29 i 30 listopada), kurs medyczny (28 listopada), kurs cyberhigieny (29 listopada);
– Zegrze Południowe, 54 batalion lekkiej piechoty: kurs bezpieczeństwa (29 i 30 listopada), kurs cyberhigieny (29 i 30 listopada).
Program odpowiada na współczesne wyzwania i włącza obywateli w proces wzmacniania bezpieczeństwa państwa. Uczestnicy zdobywają umiejętności przydatne zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach kryzysowych – od ewakuacji i pierwszej pomocy po podstawy ochrony danych.
„wGotowości” obejmuje dwie ścieżki szkoleniowe: Odporność i Rezerwy. Ścieżka Odporność – obecnie realizowana – jest skierowana do wszystkich chętnych i obejmuje jednodniowe, ośmiogodzinne kursy z bezpieczeństwa, przetrwania, medycyny i cyberhigieny. Ścieżka Rezerwy zostanie wdrożona w 2026 r.
Zapisy na wszystkie kursy prowadzone są wyłącznie przez aplikację mObywatel. Program jest dobrowolny, bezpłatny i dostępny dla każdego pełnoletniego obywatela.
kpr. Elżbieta OBRĘBSKA – Rzecznik Prasowy 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Więcej wiadomości z Mazowsza
Szokujące sceny w galerii handlowej. Nastolatki podżegały 13-latka do ataku na bezdomnego
Kontrole przewozów trwają. Zatrzymany Uzbek ścigany czerwoną notą Interpolu
Groźny wypadek w Żukowie pod Sochaczewem. Kierowca uderzył w słup i zaparkowany samochód, na miejscu lądował śmigłowiec LPR
Potężny łoś wpadł na samochód. Dramatyczny wypadek na DK53.
Dramatyczny wypadek na ulicy Szwedzkiej. Skuter zderzył się z samochodem – jedna osoba ranna
Usiłował zabić, groził siekierą, znieważył i napadł na policjantów. 52-latek tymczasowo aresztowany na 3 miesiące
Seria kolizji i wypadków na S8. Pięć zdarzeń przez ten sam błąd kierowców
Pijany sprawca kolizji, zatrzymany przez legionowskich policjantów
Ukrywał się przed karą za rozbój. Policjanci z Wieliszewa zatrzymali 42-latka
Płomienie i gęsty dym na posesji. Samochód spłonął w Zagościńcu.
Dramatyczny wypadek w Woli Rasztowskiej. Samochód wpadł do zbiornika wodnego, dwie osoby poszkodowane
Ogromny pożar zakładu stolarskiego w Nowych Lipinach. Nad miejscowością unosił się gęsty słup czarnego dymu.
Wieczorny pożar sadzy w kominie. Szybka interwencja strażaków zapobiegła większemu zagrożeniu.
Groźny wypadek na DK61. Samochód dachował w przydrożnym rowie.

