Nowe dane statystyczne o podregionie warszawskim wschodnim

Nowe dane statystyczne o podregionie warszawskim wschodnim

Urząd Statystyczny w Warszawie przedstawił nowe dane dla podregionów województwa mazowieckiego za 3 kwartał 2022 roku. Jest nas coraz więcej, ale budujemy mniej mieszkań niż rok temu.

Podregion warszawski wschodni składa się z czterech powiatów: legionowskiego, wołomińskiego, mińskiego i otwockiego.  Liczna ludności naszego podregionu wyniosła 687.371 ludzi i wzrosła o 5079 osób względem poprzedniego roku. Większość z nas, aż 58% osób mieszka w miastach. 28,9% ludności ma poniżej 25 lat, a w wieku 65 lat i więcej jest 16,2% ogółu. Za wzrost liczby ludności odpowiada przede wszystkim migracja wewnętrzna i zagraniczna, ponieważ przyrost naturalny na 1000 ludności był niestety ujemny i wyniósł -0,77.

Stopa bezrobocia wyniosła 5,6%, a łącznie zarejestrowanych bezrobotnych było 11794. Niewielką przewagę w tej grupie mieli mężczyźni (50,9%). Zdecydowana większość, aż 88,1%, zarejestrowanych bezrobotnych nie posiadała prawa do zasiłku. Jedynie 42,3% bezrobotnych mieszkało na wsi.

Urząd przedstawia również interesujące dane dotyczące bezpieczeństwa publicznego w okresie od stycznia do końca września 2022 roku. W tym czasie Policja naliczyła 12057 przestępstw, z czego  56,5% stanowiły przestępstwa kryminalne. To wzrost o 11% w porównaniu do tego okresu w poprzednim roku.

Oprócz przestępczości możemy też dowiedzieć się o tym jak na przestrzeni ostatnich lat rozwijało się budownictwo mieszkaniowe. Od początku roku do końca września oddano do użytkowania 4980 mieszkań. To o 152 mieszkania mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Zdecydowana większość mieszkań oddanych w tym roku, aż 3185, było przeznaczonych na sprzedaż, lub wynajem. Przeciętnie mieszkania w naszym regionie miały powierzchnię użytkową wynoszącą 104,9 m². Większe były mieszkania indywidualne, które średnio miały 147,9 m², a mieszkania poza budownictwem indywidualnym miały średnio jedynie 81,5 m².

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie

komunikat_podregiony_warszawski_wschodni_03_2022

Więcej informacji z Mazowsza

Przysięga wojskowa i awanse na pierwszy stopień podoficerski

Przysięga wojskowa i awanse na pierwszy stopień podoficerski

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbyła się ostatnia w tym roku przysięga wojskowa nowych ochotników Terytorialnej Służby Wojskowej oraz promocja kadetów bazowego [...]
0 komentarzy

Największe polskie firmy wspierają edukację na Mazowszu

W województwie mazowieckim powstało najwięcej branżowych centrów umiejętności. Są to miejsca, w których szkoły zawodowe i technika przy wsparciu największych polskich firm tworzą [...]
0 komentarzy

Likwidujemy „białe plamy”! Rozwój opieki wczesnodziecięcej w województwie mazowieckim

Dostęp do usług opieki nad małymi dziećmi korzystnie wpływa na ich rozwój społeczno-emocjonalny i poznawczy. To także więcej możliwości kontaktów społecznych i uczenia [...]
0 komentarzy
Ponad 112 mln zł na inwestycje w mazowieckie szpitale dla wzmocnienia systemu ochrony ludności i obrony cywilnej

Ponad 112 mln zł na inwestycje w mazowieckie szpitale dla wzmocnienia systemu ochrony ludności i obrony cywilnej

Kontynuujemy działania na rzecz budowy kompleksowego systemu ochrony ludności i obrony cywilnej. Jednym z kluczowych elementów są inwestycje w mazowieckie szpitale uczestniczące w [...]
0 komentarzy
Mazowsze świętuje – 10. Edycja Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej (MMES)

Mazowsze świętuje – 10. Edycja Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej (MMES)

Dziesięć lat temu zrodziła się inicjatywa, która dziś stała się jedną z najważniejszych form promocji wartości społecznych, przedsiębiorczości i solidarności na Mazowszu. W [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.