Poprosiły o szklankę wody i okradły seniorkę

Poprosiły o szklankę wody i okradły seniorkę

Nie wpuszczajmy obcych do swoich mieszkań pod żadnym pretekstem. Uważajmy na fałszywych „siostrzeńców”, „wnuczków” czy też zakupy po okazyjnej cenie. Do oszustów i złodziei działających takimi metodami dołączyły osoby proszące o pomoc, szklankę wody lub lekarstwo. Przestępcy wchodzą również do mieszkań, podając się za pracowników spółdzielni mieszkaniowych. Bądźmy rozsądni, zachowajmy rozwagę i codzienną ostrożność, w przeciwnym wypadku możemy stracić oszczędności lub dorobek całego życia. Przekonała się o tym jedna z mieszkanek gminy Wyszków.

Do zdarzenia doszło w czwartek (30.03). Trzy kobiety z akcentem wschodniego pochodzenia zapukały do drzwi jednego z domów na terenie gminy Wyszków. Obce osoby wykorzystały łatwowierność i dobre serce 76-latki prosząc ją o szklankę wody. Kiedy oszustki weszły do środka jedna z kobiet stwierdziła, że napiłaby się ciepłej herbaty. W czasie kiedy jedna z podstępnych kobiet zajmowała rozmową seniorkę, dwie pozostałe plądrowały dom.

Na początku nic nie wzbudziło podejrzeń starszej pani. Dopiero po wyjściu kobiet, 76-latka zauważyła, że w miejscu, gdzie trzymała oszczędności, już ich nie ma. Obce kobiety bez żadnych skrupułów wykorzystały ufność kobiety i ukradły jej oszczędności.

Policjanci przypominają o przestrzeganiu kilku ważnych zasad:

  • Przed otwarciem drzwi, spójrzmy przez wizjer w drzwiach lub przez okno. Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytajmy o cel jego wizyty, zapnijmy łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
  • W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
  • W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 należy przekazać jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer rejestracyjny i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała.

Policja apeluje do młodych osób: rozmawiajcie ze swoimi seniorami podczas spotkań i niedzielnych obiadów. Nie pozwólmy, aby naszych bliskich spotykały przykre sytuacje. Przypominajmy im, jak się zachować, gdy zadzwoni do nich oszust. Oszuści nie mają skrupułów i wykorzystują dobre serce i ufność osób starszych.

Metody którymi posługują się oszuści, cały czas są modyfikowane. Przestępcy działają w różnorodny sposób i za pomocą wielu metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i „dobre serce” seniorów. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych, bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, hydraulika, elektryka lub przedstawiciela fundacji.

Uczulcie seniorów, których znacie, że to sygnały które powinny ich zaniepokoić.

Źródło: Policja Mazowiecka

Fot.: Pixabay.com

Więcej wiadomości z Mazowsza

Pies wbiegł pod rower, 12-latek wjechał pod auto. Dwa zdarzenia z udziałem cyklistów

Policjanci poszukują świadków potrącenia dziecka na rowerze

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Płocku prowadzą czynności w sprawie wypadku drogowego, do [...]
0 komentarzy
Makabryczny wypadek na DW631. Auto rozpadło się podczas dachowania. Trzy osoby walczą o życie w szpitalach

Motocyklista bez prawa jazdy, ale za to z sądowym zakazem kierowania trafił do szpitala. Z miejsca zdarzenia zabrał go śmigłowiec LPR

26-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego przekonał się, jak niebezpieczne mogą być konsekwencje lekceważenia przepisów i wsiadania za kierownicę bez prawa jazdy. Ponadto mężczyzna za [...]
0 komentarzy

Driftowanie zakończone utratą prawa jazdy i wysokim mandatem.

„Latanie bokiem” na publicznej drodze skończyło się surowym finałem dla młodego kierowcy z powiatu legionowskiego. W środowy wieczór w Wierzbicy policjanci błyskawicznie ukrócili [...]
0 komentarzy
Budowa II linii metra – wydano pozwolenia na użytkowanie wschodniego odcinka

Utrudnienia w kursowaniu pociągów linii metra M1

Z przyczyn technicznych pociągi linii metra M1 kursują na trasie Młociny – Politechnika. Trwa uruchamianie autobusowej linii Za Metro na trasie: kierunek Kabaty: Metro Politechnika 05 – Waryńskiego – Al. Armii [...]
0 komentarzy
Na hulajnodze elektrycznej jechał 63 km/h środkiem jezdni

Na hulajnodze elektrycznej jechał 63 km/h środkiem jezdni. Niebezpieczną jazdę przerwali policjanci

Brakiem wyobraźni i nieodpowiedzialnością wykazał się 16‑letni mieszkaniec Ostrołęki, który poruszał się hulajnogą elektryczną środkiem jezdni z prędkością aż 63 km/h. Nastolatek, mimo [...]
0 komentarzy

150 km/h na „siódemce”. Kierowca miał sądowy zakaz i cofnięte uprawnienia

Przekroczenie prędkości o 50 km/h to poważne naruszenie przepisów. Gdy jednak za kierownicą siedzi osoba, która w ogóle nie powinna prowadzić pojazdu, sprawa [...]
0 komentarzy
Dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym

Dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym. Stracił prawo jazdy na 3 miesiące

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego węgrowskiej komendy zatrzymali kierującego pojazdem Renault, który dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym. Mężczyzna jechał 140 km/h w [...]
0 komentarzy

Po interwencji policji i obrońców zwierząt psy trafiły pod właściwą opiekę

Garwolińscy policjanci otrzymali informację, że na jednej z posesji na terenie gminy Garwolin znajdują się zaniedbane i chore zwierzęta. Interwencja policji i fundacji [...]
0 komentarzy

Trzech kierowców odpowiedziało za driftowanie [wideo]

Trzech kierowców, trzy samochody, jedno miejsce i ten sam finał. Motoryzacyjne popisy na jednej z ulic w Górze Kalwarii zakończyły się wysokimi mandatami, [...]
0 komentarzy
„Kobra” się nie zatrzymuje, po raz kolejny w akcji

„Kobra” się nie zatrzymuje, po raz kolejny w akcji

Operacyjni z „Kobry” wspólnie z policjantami CBŚP wspierani przez kryminalnych z komisariatu w Wesołej zatrzymali dwóch podejrzanych o kradzieże z włamaniem 6 pojazdów. [...]
0 komentarzy

Odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego kuzyna

Po udzieleniu pomocy pokrzywdzonemu mężczyźnie, grodziscy policjanci zatrzymali 65-latka, który zadał mu cios nożem. Jak ustalili funkcjonariusze, ta niebezpieczna sytuacja była efektem kłótni [...]
0 komentarzy
Kradł by dorobić - kieszonkowca zatrzymali kryminalni

Kradł, by dorobić – kieszonkowca zatrzymali kryminalni

44-letni mieszkaniec Radomia przyjeżdżał do Warszawy i kradł. Jego ofiarami padali pasażerowie jednej linii autobusu miejskiego. Zatrzymali go kryminalni z komendy na Pradze [...]
0 komentarzy
Zostawili go nocą przy trasie S61. 37-latek zmarł z wychłodzenia. Jest akt oskarżenia

Zostawili go nocą przy trasie S61. 37-latek zmarł z wychłodzenia. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej zakończyła śledztwo w sprawie śmierci 37-letniego Michała P., mieszkańca Łomży. Mężczyzna został odnaleziony martwy w głębokim rowie w [...]
0 komentarzy
Ford uderzył w drzewo, kierująca zginęła na miejscu. Policja apeluje do świadków

Ford uderzył w drzewo, kierująca zginęła na miejscu. Policja apeluje do świadków

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim poszukują świadków wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Do zdarzenia doszło 14 czerwca br., około [...]
0 komentarzy
Pijany rowerzysta sprawcą kolizji drogowej

Pijany rowerzysta sprawcą kolizji drogowej

Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 58-letni rowerzysta, który wczoraj (22.06) na ul. Ciechanowskiej w Gąsocinie uderzył w pojazd Toyota. Mężczyzna nie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.