Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie poinformował, że wiadomo już jakie substancje chemiczne zostały znalezione 4 maja w Duczkach (gm. Wołomin). W pojemnikach znajdowały się silnie żrące, trujące i mutogenne odpady.
Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie Inspektoratu, 04.05.2023 r. WIOŚ w Warszawie otrzymał informację o ujawnieniu pojemników typu „mauser” w miejscowości Duczki gmina Wołomin. W zgłoszeniu znajdowała się także informacja o wycieku nieznanej substancji do gruntu.
Tego samego dnia, na terenie w ww. miejscowości Inspektorzy WIOŚ w Warszawie stwierdzili 22 pojemniki typu „mauser” (o pojemności 1000 l), wypełnione niezidentyfikowaną substancją (najprawdopodobniej odpadami niebezpiecznymi). W bliskiej odległości od ujawnionego porzucenia odpadów przebiega rów melioracyjny (w zlewni rzeki Czarnej). W otoczeniu pojemników wyczuwalny był specyficzny zapach chemiczny. W trakcie oględzin Inspektorzy WIOŚ w Warszawie potwierdzili wyciek nieznanej substancji do gleby z jednego z ujawnionych pojemników. Jednocześnie nie stwierdzili wycieku do rowu melioracyjnego.
05.05.2023 r. Inspektorzy WIOŚ w Warszawie kontynuowali kontrolę na ww. terenie. Na wierzchniej części 2 pojemników znajdowała się ziemia przerośnięta roślinnością. W środkowej części skupiska z pojemników Inspektorzy WIOŚ w Warszawie ujawnili na gruncie czarną plamę o konsystencji mazistej. Wokół pojemników unosił się charakterystyczny chemiczny zapach typowy dla produktów ropopochodnych. Inspektorzy WIOŚ w Warszawie nie stwierdzili wycieków z pojemników bezpośrednio do pobliskiego rowu melioracyjnego.
CLB GIOŚ na zlecenie WIOŚ w Warszawie dokonało pobrania próbek gleby z miejsca ujawnionego wycieku oraz próbki wody z rowu melioracyjnego (pobór prewencyjny).
Na miejsce zostały zadysponowane jednostki PSP oraz Policja. Jednostka chemiczna PSP w Wołominie dokonała pobrania próbek z porzuconych pojemników typu „mauser” do analizy jakościowej.
Zidentyfikowany odpad jest bardzo niebezpieczny, silnie żrący, trujący i mutogenny. W pobranych próbkach wykryto m.in. stężony kwas siarkowy. Ponadto ustalono, że odpad z jednej z pobranych próbek jest palny, a właściwości bardzo palne osiąga przy temperaturze powyżej 600 Celsjusza.
Dalsze działania WIOŚ w Warszawie polegać będą m.in. na współpracy z Policją, PSP, Urzędem Miasta w Wołominie w celu neutralizacji ujawnionych substancji oraz zabezpieczenia terenu objętego wyciekiem ww. substancji.
Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Więcej wiadomości z Mazowsza
Terytorialna Służba Wojskowa na Mazowszu – dołącz do 5MBOT!
Czołowe zderzenie osobówek w Cybulicach Małych
Nieprawidłowy transport zatrzymany na S8
Obiecali uniwersalną protezę zębową. Przysłali zabawkowe zęby
Osobówka ścięła latarnię i wylądowała w rowie
Kradli jednoślady – złodziejski duet namierzony i zatrzymany
Trzech poszukiwanych mężczyzn zatrzymanych tego samego dnia
Pożar samochodu w Zielonce
Czarna seria wypadków z udziałem pieszych
Pożar pustostanu w Turowie
Pies przetrzymywany w brudzie, odchodach, w stanie rażącego wychudzenia i bez pokarmu, chory i pozbawiony opieki weterynaryjnej
Udaremniony przemyt papierosów balonem
Brawurowa prędkość i niebezpieczne manewry kierowców na S7
Nie wolno strzelać do dzików – przypomnienie zasad bezpieczeństwa


