Ciechanowscy policjanci kolejny raz ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych. Przestępcy włamują się na konta użytkowników portalu społecznościowego, podszywają pod znajomych i proszą o pilną pożyczkę. W minionym tygodniu o takiej próbie oszustwa poinformowała 41-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego. Dzięki szybkiej reakcji zgłaszającej sprawca nie osiągnął zmierzonego celu.
W minionym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosiła się 41-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego, która poinformowała, że ktoś wkradł się na jej konto na portalu społecznościowym. Następnie wysłał za pomocą komunikatora do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Kobieta szybko zorientowała się, że doszło do próby oszustwa, bo wiadomość z prośbą o pożyczkę otrzymała koleżanka 41-latki, która siedziała obok. Kobieta szybko zamieściła ogłoszenie z informacją o włamaniu na konto na portalu społecznościowym i próbie wyłudzenia pieniędzy. Dzięki szybkiej reakcji 41-latki oszust nie osiągnął zmierzonego celu.
Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod systemu płatności mobilnej, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Przestępcy tłumaczą, że potrzebują pilnej pożyczki, bo zgubili portfel albo brakuje im środków na opłacenie zakupów czy ważnej przesyłki. Zwykle zapewniają, że pieniądze oddadzą jeszcze tego samego dnia.
Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa, należy:
- stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto-zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS),
- potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory-najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu, a nie oszustowi przekazujemy pieniądze,
- sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),
- chronić swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku, w przypadku tego rodzaju próśb nigdy nie kierować się pośpiechem, a zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknięcie kłopotów.
Źródło: Policja Mazowiecka
Fot.: Pixabay.com
Więcej wiadomości z Mazowsza
Zderzenie osobówki ze śmieciarką w Zaścieniu
Tragiczny wypadek drogowy w Długosiodle.
Zdarzenie na S8 w Kobyłce: auto uderzyło w bariery energochłonne
Strzelał w kierunku auta, ponieważ kierowca zatrzymał się przed skrzyżowaniem na czerwonym świetle
Zderzenie dwóch samochodów w Elżbietowie
Policjanci z Zakroczymia zatrzymali 18-latka, który pijany wjechał w budynek sklepu
Okradła seniorkę, szybko wpadła w ręce nowodworskich policjantów
„Bezpieczna A2” z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca – podsumowanie działań
Na Trasie Siekierkowskiej pędził 178 km/h, miał ponad promil alkoholu w organizmie i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami
„Zdenerwowała mnie narzeczona, więc musiałem odreagować”
Policyjna akcja „Poszukiwany” w powiecie wołomińskim
Zdarzenie drogowe w Nowych Lipinach
Dachowanie w miejscowości Kury. Interwencja służb ratunkowych po groźnym zdarzeniu drogowym
Zderzenie czołowe busa i osobówki na DK62
