Najlepsi strzelcy wyborowi rywalizowali w Toruniu

Najlepsi strzelcy wyborowi rywalizowali w Toruniu

Od 5 do 7 października br. poligon w Toruniu stał się areną zmagań najlepszych strzelców wyborowych z Wojsk Obrony Terytorialnej. W 3-dniowych zawodach użyteczno-bojowych wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów z całego kraju. Zespół
5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uplasował się na podium z 2 miejscem.

Jest to już kolejna edycja zawodów użyteczno-bojowych strzelców wyborowych jaką organizujemy w Centrum Szkolenia WOT. Ich realizacja pozwala nam nie tylko wprowadzić element rywalizacji wśród zawodników, ale przede wszystkim ocenić na jakim etapie wyszkolenia znajdują się obecnie żołnierze. Dzięki wyciągniętym wnioskom mamy możliwość wprowadzania bieżących zmian w programach przygotowywanych szkoleń i kursów. – powiedział płk dr Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia WOT.

Trzydniowe zawody użyteczno-bojowe miały na celu sprawdzenie różnorodnych umiejętności bojowych zawodników, a także wyłonienie najlepszego zespołu strzelców wyborowych WOT. W pierwszej części zawodów żołnierze w dwuosobowych zespołach sprawdzali swoją wiedzę z zakresu namierzania i określania odległości do celów różnymi sposobami, ewakuacji rannego, rozpoznawania sylwetek sprzętu armii obcych, zapamiętywania przedmiotów, wykonywania procedury CFF (Call For Fire), a także wykonywania marszu na orientację w terenie.

W drugiej części sędziowie dokonali sprawdzenia umiejętności strzeleckich uczestników. Zadaniem Terytorialsów było między innymi pokonanie przygotowanego toru przeszkód, a następnie prowadzenie celnego ognia w postawach wymuszonych oraz z za ukrycia na odległościach od 100 do 600 metrów, strzelanie z pistoletu wojskowego czy też statyczne prowadzenie ognia wyborowego.

Zwycięzca zawodów może być tylko jeden. Tym razem puchar trafił do żołnierzy z 2 Lubelskiej BOT. Team 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zajął drugie miejsce, a podium zamknęli strzelcy wyborowi z 19 Nadbużańskiej BOT.

Jako uczestnik zawodów mogę z całą pewnością stwierdzić, iż nie były one łatwe. W ciągu zaledwie trzech dni postawiono nas przed wieloma konkurencjami specjalistycznymi. Sprawdzano wiedzę teoretyczną, jak również sprawność fizyczną, wytrzymałość na zmęczenie i stres. Nocny marsz zorganizowany ostatniej nocy, okazał się dość dużym wyzwaniem. Uważam, że to dzięki świetnej współpracy zespołowej, woli walki oraz zaangażowania udało nam się wytrwać do końca i zająć drugie miejsce. Zawody okazały się dla nas cenną lekcją. – podsumował żołnierz 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

 

Więcej wiadomości z Mazowsza

19 wypadków na drogach Mazowsza w miniony weekend. 22 osoby ranne, 40 nietrzeźwych kierujących wyeliminowanych z ruchu

W miniony weekend, od 19 do 21 czerwca 2026 r., na drogach garnizonu mazowieckiego doszło do 19 wypadków drogowych, w których 22 osoby [...]
0 komentarzy

Zderzenie dwóch samochodów na skrzyżowaniu w Sokołowie Podlaskim

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zderzenia Audi i Renault, do którego doszło w sobotę wieczorem na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Kupientyńskiej w [...]
0 komentarzy

Wypadek na DK57 w miejscowości Głódki

20 czerwca  przed godz. 14:00 w miejscowości Głódki doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Trzy osoby doznały obrażeń ciała i [...]
0 komentarzy
Kolizja ucieczka i blisko 1.7 promila alkoholu

Gdy alkohol za kierownicą przejmuje kontrolę – niebezpieczna jazda z 2 promilami zakończona kolizją

Pijany kierujący motorowerem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w jadącego z naprzeciwka Volkswagena. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 48-latka prawie 2 promile. [...]
0 komentarzy
Zdarzenie z udziałem motocyklisty - apel o rozwagę i przestrzeganie przepisów

Zdarzenie z udziałem motocyklisty – apel o rozwagę i przestrzeganie przepisów

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było prawdopodobnie przyczyną zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty, do którego doszło podczas minionego weekendu na terenie [...]
0 komentarzy
Poszukiwany był zarówno 46-latek jak i użytkowane przez niego auto

Poszukiwany był zarówno 46-latek jak i użytkowane przez niego auto

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Tarczynie, w trakcie patrolu zwrócili uwagę na Toyotę z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi. Okazało się, że pojazd widnieje w [...]
0 komentarzy
Groźna kolizja na ul. Płockiej. Sprawca miał 3,5 promila

Groźna kolizja na ul. Płockiej. Sprawca miał 3,5 promila

Miał 3,5 promila alkoholu w organizmie, jednak zdecydował się na jazdę samochodem i doprowadził do zderzenia z motocyklem. Policjanci zatrzymali pijanego kierowcę. Mieszkaniec [...]
0 komentarzy
Straż Ochrony Kolei ostrzega przed trainsurfingiem

Straż Ochrony Kolei ostrzega przed trainsurfingiem

Straż Ochrony Kolei alarmuje o zagrożeniu związanym z tzw. trainsurfingiem, czyli podróżowaniem na dachach pociągów lub innych elementach zewnętrznych składów. Choć zjawisko to [...]
0 komentarzy
Mazowiecka Grupa SPEED podsumowała tydzień intensywnych działań na drogach regionu

Mazowiecka Grupa SPEED podsumowała tydzień działań na drogach regionu

Ponad 855 ujawnionych wykroczeń, blisko 900 skontrolowanych pojazdów, 16 zatrzymanych praw jazdy i 47 dowodów rejestracyjnych — to efekt tygodniowych działań Mazowieckiej Grupy [...]
0 komentarzy

Niechlubny „rekordzista” zatrzymany przez drogówkę, miał 6 dożywotnich zakazów i ponad 1,5 promila- mężczyzna trafił do aresztu

Policjanci z otwockiej drogówki, podczas kolejnych działań pod kryptonimem „Trzeźwość” prowadzonych na terenie gminy Kołbiel, zatrzymali 43-latniego kierowcę Seata. Mężczyzna nie tylko miał [...]
0 komentarzy

Północnoprascy policjanci zatrzymali kolejnego dilera z Brzeskiej i jego pomocnika

Doskonale skoordynowane działania operacyjnych, kryminalnych i dzielnicowych z północnopraskiej komendy, w rejonie ul. Brzeskiej, poprzedzone szczegółową analizą aktywności osób z lokalnego środowiska, zakończyły [...]
0 komentarzy
Skok do wody na dawnej żwirowni zakończył się dramatem. 32-latek trafił śmigłowcem LPR do szpitala

Skok do wody na dawnej żwirowni zakończył się dramatem. 32-latek trafił śmigłowcem LPR do szpitala

Groźne zdarzenie nad wodą w miejscowości Trzcianka w powiecie wyszkowskim. W sobotę, 20 czerwca, około godziny 15:30 służby ratunkowe zostały wezwane na teren [...]
0 komentarzy
Samochód staranował ogrodzenie cmentarza w Zakroczymiu. Poranna kolizja zakończyła się bez rannych

Samochód staranował bariery przed ogrodzeniem cmentarza w Zakroczymiu

Groźnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zakroczymiu w powiecie nowodworskim. W sobotę, 21 czerwca 2026 roku, w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego [...]
0 komentarzy
Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Lądował śmigłowiec LPR

Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Lądował śmigłowiec LPR

Sezon motocyklowy trwa w najlepsze, a na drogach powiatu łosickiego można spotkać coraz więcej jednośladów. Motocykl daje poczucie wolności i pozwala czerpać radość [...]
0 komentarzy

Jego łupem padły okulary i namioty

Policjanci piaseczyńskiej drogówki zatrzymali 36-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o dokonanie kradzieży okularów i namiotów. Sprawca wyniósł z obiektu handlowego asortyment o wartości ponad [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.