Benefis Krystyny Klimeckiej

Krystyna Klimecka, założycielka i dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury od 15 marca 1984 do 30 czerwca 2016 roku. Osobowość twórcza, zdecydowana i konsekwentna. Serdeczny człowiek i sprawiedliwy dyrektor, dobry duch tego szczególnego i niezwykłego miejsca, „gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a w centrum zainteresowania stoi człowiek” ? tymi słowami opisują jej wieloletnią pracę koledzy z mareckiego MOK-u. Inicjatorka i organizatorka wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie artystycznym. Otwarta na wartościowe nowe idee, inicjatywy i współpracę. Pod jej dyrekcją, od początku istnienia, ośrodek rozkwitł i na dobre wrósł w marecki krajobraz stając się wiodącą instytucją kulturalną w Markach.
Z inicjatywy Burmistrza miasta Marki Jacka Orycha w czwartek 15 września 2016 roku o godzinie 17.00 w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbył się Benefis działalności kulturalnej Krystyny Klimeckiej. Uroczystość uświetnił koncert Danuty Błażejczyk pt. ?Serce na dłoni?. Goście mogli również obejrzeć specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawę.
Tłumnie przybyłych gości powitała Izabela Wilczak, artystka, właścicielka Agencji Artystycznej Pro Arte. Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych otworzył uroczystość. Pełnymi atencji, serdeczności oraz podziwu słowami złożył Krystynie Klimeckiej podziękowania od społeczności Miasta Marki za wieloletnią, pełną zaangażowania pracę na stanowisku Dyrektora Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego. W swojej wypowiedzi podkreślił pasję i oddanie Krystyny Klimeckiej, dzięki której MOK na przestrzeni trzech dekad stał się kluczowym punktem, na kulturalnej mapie miasta. Ośrodkiem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców, z którego wyrosło wielu artystów, z powodzeniem realizujących swoje artystyczne zainteresowania.
Piękne, serdeczne podziękowania, owiane wspomnieniami związanymi ze współpracą z Krystyną Klimecką, jak również z działalnością Mareckiego Ośrodka Kultury złożyli m.in. przedstawiciele rady miasta oraz powiatu Agnieszka Lużyńska Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu miasta Marki, Tomasz Paciorek Przewodniczący Rady miasta Marki, w imieniu Marii Przybysz-Piwko wieloletniej radnej miasta Marki podziękowania w formie listu odczytała radna Danuta Stefaniak; Andrzej Zbyszyński Przewodniczący Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury Rady Powiatu Wołomińskiego. W imieniu  środowiska artystycznego podziękowania złożyli Anna Kwiatkowska-Misiurska oraz Elżbieta Kaniecka-Siegoczyńska, odczytany został również list od Aleksandry Krupskiej profesor Akademii Sztuk Pięknych oraz  Państwa Malcolm.  W imieniu kpt. Jerzego Zyberta Przewodniczącego Zarządu Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Warszawa Mazowsze podziękowania złożyła Małgorzata Wierzbicka oraz kombatanci. Podziękowania złożyli również Dyrektorzy Domów i Ośrodków Kultury powiatu wołomińskiego, Państwo Barbara i Grzegorz Machlewiczowie, artyści Elżbieta Marciniak i Jerzy Kuszakiewicz, Zarząd Klubu Seniora oraz Zespół pracowników Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.
Podniosłym momentem uroczystości było wręczenie Krystynie Klimeckiej odznaki honorowej ?Zasłużony dla Kultury Polskiej?, odznaczenia przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej ? Piotra Glińskiego. Dekoracji dokonał Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych. Natomiast Bożena Żelazowska Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorządu Województwa Mazowieckiego uhonorowała Krystynę Klimecką medalem pamiątkowym Pro Masovia za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego oraz odczytała okolicznościowy list gratulacyjny od Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Krystyna Klimecka z wyraźnym wzruszeniem w głosie podsumowała minione trzydzieści dwa  lata pełnienia zaszczytnej funkcji Dyrektora Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego. Wspomniała czas kiedy ośrodek  tworzył się i rozrastał od jednego pomieszczenia (12m2) w 1984 roku,  aby w 1989 objąć cały budynek.  Obecnie baza ma ok. 500m2, a budynek wpisany jest do rejestru zabytków. W 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury zyskał też patrona w osobie mareckiego artysty plastyka i społecznika Tadeusza Lużyńskiego (1934-2010).
?Serdecznie dziękuję panu Burmistrzowi Jackowi Orychowi oraz wszystkim Naczelnikom i pracownikom urzędu Miasta Marki za dobrą współpracę; Dziękuję Przewodniczącemu Rady Miasta Marki panu Tomaszowi Paciorkowi oraz wszystkim radnym; Dziękuję Dyrektorom i pedagogom instytucji oświatowych; Dyrektorom i pracownikom instytucji kulturalnych i społecznych i wielu innych działających w Markach. Serdecznie dziękuję za współpracę koleżankom i kolegom dyrektorom instytucji kulturalnych w naszym powiecie.
Swe podziękowania kieruję do wszystkich byłych pracowników Mareckiego Ośrodka Kultury, którzy towarzyszyli mi w trudnej, lecz pięknej pracy na rzecz mieszkańców Marek.
W sposób szczególny pragnę wyrazić swą wdzięczność i podziękowanie obecnemu mojemu zespołowi. Wszystkim pracownikom: tym z ponad dwudziestoletnim stażem i krótszym, także tym z którymi stosunkowo niedawno rozpoczęliśmy współpracę. To dzięki Wam MOK tak pięknie służy naszym mieszkańcom, którym wzbogacamy życie o wartości niedostępne w domu, pracy czy też szkole. Dzięki Waszym staraniom oraz zrozumieniu misji, jaką mamy do spełnienia w tej instytucji nasza praca ma sens i daje nam wszystkim satysfakcję. Wypowiadam te słowa z wielkim uznaniem i szacunkiem. Dziękuję Wam Kochani!
Dziękuję wszystkim, którzy są z nami na co dzień i od święta. Bez was nie byłoby nas, naszej instytucji. Wielkie dzięki! Kłaniam się Państwu i życzę pięknego wieczoru, który wpisze się w historię Mareckiego Ośrodka Kultury i naszego miasta?.
Piękny wieczór uświetnił koncert pt. ?Serce na dłoni?. Wystąpili: Danuta Błażejczyk – śpiew, Paweł Lipski ? fortepian.
Podczas recitalu publiczność usłyszała największe przeboje m.in. ?Jesteś lekiem na całe zło? (sł. Bogdan Olewicz, muz. M. Stefankiewicz) pochodząca z repertuaru Krystyny Prońko (fonogram Danuty Błażejczyk pt. ?Co w sercu gra?) oraz piosenki autorskie w tym  m.in. ?Los kocha tych co ufają mu? (sł. D. Błażejczyk, muz. M. Jurecki).
Długo trwały ożywione rozmowy przy efektownie przygotowanym przyjęciu koktajlowym, podczas którego zaserwowano znakomity tort, przygotowany specjalnie na to wydarzenie. Powoli mijał czas serdecznych gratulacji i wzruszeń, miłych i wartościowych wrażeń w gronie kultury i sztuki naszej instytucji. W powietrzu zaś unosił się zapach bukietów, rzec by można lirycznych najpiękniejszych życzeń jakie otrzymała na zawsze pozostająca w serdecznej pamięci markowian Krystyna Klimecka Dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.