Chrzęsne 2017 z pamiętnika uczestnika

DDC_2878-1

Wszystko, co dobre szybko się kończy. Tak była również w przypadku III Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko-Fotograficznego „Chrzęsne 2017”. Dziesięć dni minęło jak przysłowiowy strzał z bicza. A szkoda, bo nie często nadarza się okazja obcowania z tak wspaniałymi, twórczymi i pełnymi pasji ludźmi.

Zakończony kilka dni temu III Ogólnopolski Plener Malarsko-Fotograficzny „Chrzęsne 2017” był pierwszym, w których brałam udział nie tylko jako fotoreporter, ale też jako uczestnik. Zmienia to zapewne moją ocenę tych wydarzeń na zdecydowanie bardziej subiektywną i emocjonalną, ale łatwiej mi także oddać klimat obu plenerów .

2017-08-19_151654

Każdy dzień, który spędziłam w gronie malarzy i fotografów, dawał mi szansę kontaktu z ludźmi wyjątkowymi i niezwykle wrażliwymi. Potrafiącymi z ogromną precyzją oddać w swych pracach całą złożoność i piękno otaczającego nas świata, a w szczególności Ziemi Wołomińskiej.
Nie sposób w tym krótkim tekście wymienić nazwiska wszystkich uczestników, chciałbym jednak, choćby w ogólnym zarysie, przybliżyć naszym Czytelnikom postacie tych niezwykłych ludzi. Byli w naszym gronie zarówno profesjonalni artyści, wykładowcy akademiccy, członkowie Stowarzyszenie Plastyków Polskich, jak i amatorzy, dla których malarstwo i fotografia to jedynie forma spędzania wolnego czasu. Przyjechali do Chrzęsnego z różnych zakątków kraju – od Szczecina po Katowice, choć najliczniejszą grupę stanowili mieszkańcy naszego powiatu.  Powstały podczas pleneru piękne akwarele i obrazy olejne, pełne barw fotografie otaczającej Chrzęsne przyrody i samego pałacu oraz precyzyjne zdjęcia detali architektonicznych i tworzonych przez ceramików wyrobów. Ta różnorodność stylów i technik pracy twórczej miała dla wszystkich ogromną zaletę – była płaszczyzną do wymiany poglądów,  twórczych poszukiwań w sztuce i niekończących się rozmów, aż po świt.
Organizatorzy – Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury w Wołominie, Starostwo Powiatu Wołomińskiego i Pałac w Chrzęsnem zadbali także o to, aby uczestnicy poznali piękno Ziemi Wołomińskiej i jedne z najważniejszych  atrakcji stolicy – Teatr Narodowy i  Łazienki Królewskie.
Opiekę nad uczestnikami sprawowały Teresa Urbanowska, koordynator projektu Artystyczne Lato w Chrzęsnem, komisarz Pleneru Fotograficznego,  Gabriela Czarnecka, komisarz Pleneru malarskiego oraz Izabela Sasin.
Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyły wycieczki do  Ossowa, Ostrówka, Bazyliki Mniejszej w Kobyłce i przepięknego Kuligowa. Szczególnie miło wspominają plenerowicze wizytę w Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie i niezwykle inspirujące spotkanie z dyrektor placówki p. Marzeną Kubacz.
Efekty pracy artystów i wspomnianych wyżej atrakcji można podziwiać na wystawach poplenerowych, których uroczysta inauguracja miała miejsce 30 lipca. To szczególne dla wszystkich twórców wydarzenie uświetnił koncert muzyki klasycznej „Bo to jest miłość” w wykonaniu  Małgorzaty Marczyk( fortepian), Nazara Kachala (tenor) i Wojciecha Urbanowskiego (bas-baryton). Podczas niemal dwugodzinnego koncertu usłyszeliśmy najpiękniejsze dzieła liryki wokalnej i instrumentalnej, w tym pieśni, arie, piosenki, m. in., W. A. Mozarta, S. Harnicka, J. Bocka, S. Moniuszko, R. Wagnera, G. Bizeta, G. Pucciniego. Artystów i organizatorów zaszczycali swoją obecnością Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński, Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina i Edyta Zbieć, zastępca burmistrza Wołomina.
Wystawy malarską i fotograficzną można oglądać do 31 sierpnia br. w urokliwych wnętrzach Pałacu w Chrzęsnem. Wstęp wolny.

Aleksandra Olczyk

Komentarze

komentarzy

Jedno przemyślenie nt. „Chrzęsne 2017 z pamiętnika uczestnika

  1. Piękne wspomnienia i dużo wrażeń. Zwiedzanie Warszawy .kilku ciekawych historycznych obiektów… spotkanie ciekawych artystów …Świetna organizacja za co bardzo dziękuję p.Teresie Urbanowicz I Gabryjeli Czarneckiej …n

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.