Chrzęsne chrzęści literaturą – spotkanie z literatami

W dniu 7 grudnia gośćmi Pałacu w Chrzęsnem byli znakomici twórcy literatury dla dzieci i młodzieży: Grzegorz Kasdepke ? którego niemal wszystkie książki zyskały status bestsellerów i ANNA ONICHIMOWSKA  ? autorka znana nie tylko w Polsce, m.in. dzięki książce ?Dziesięć stron świata?, będącej tematem spotkania w Chrzęsnem.Jak zwykle, w świat starego kina młodych widzów wprowadził MICHAŁ PIEŃKOWSKI z Filmoteki Narodowej. Tym razem opowiedział o tym, jak wyglądały (i brzmiały!) pierwsze eksperymenty z kinem dźwiękowym i dlaczego tylko niektóre z  nich wytrzymały próbę czasu.
Gościem specjalnym wieczornego cyklu ?Portrety literacko-filmowe? była JADWIGA HAS ? poetka, dramatopisarka,  autorka tekstów przebojów, scenarzystka i aktorka, a także żona wybitnego reżysera Wojciecha Jerzego Hasa.
W spotkaniu z artystką udział zapowiedział STANISŁAW ZAWIŚLIŃSKI ? znawca twórczości Hasa i autor filmów dokumentalnych o nim.
Po rozmowie zaproszono na film ?Jak być kochaną?, w którym obok wspaniałej plejady aktorów na ekranie pojawiła się także Jadwiga Has.
Artystka jest także autorką książki wspomnieniowej ?Życie w drugim planie?, którą można było nabyć, wraz z autografem, podczas spotkania.
W spotkaniach dla dzieci i młodzieży biorą udział grupy zorganizowane z placówek szkolnych z terenu
z powiatu wołomińskiego.
Na spotkanie wieczorne z cyklu ?Portrety literacko-filmowe? wstęp wolny bez zapisów.
Szczegóły na temat wszystkich wydarzeń i spotkań: www.mik.waw.pl/projekty/Chrzęsne – literackie serce Mazowsza, www.facebook.com/literackiesercemazowsza.
Projekt ?Chrzęsne ? literackie serce Mazowsza? został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Głównym organizatorem wydarzenia jest Mazowiecki Instytut Kultury, współorganizatorami są Powiat Wołomiński oraz Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych ?Nadzieja? i Stowarzyszenie na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych ?Ab ovo? w Tłuszczu.
Wśród partnerów wydarzenia znaleźli się: Wydawnictwo Literatura, Filmoteka Narodowa, Rada Języka Polskiego, Teatr Polskiego Radia.
Wydarzenia w Chrzęsnem zyskują coraz większą rzeszę stałych bywalców, a nowych również przybywa.

Agnieszka Paź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.