Cześć i chwała Bohaterom ! – Ząbki w hołdzie powstańcom warszawskim

DSC_0142-1

Uroczystością przy Pomniku Bohaterów Obrońców Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim im. Szuberta kombatanci, mieszkańcy Ząbek, Ząbkowscy Legioniści ZL’11 oraz przedstawiciele Kościoła i władz miasta oddali hołd bohaterom, którzy 73 lata temu stanęli do heroicznej walki z okupantem

W prowadzonej przez Dominika Manowskiego uroczystości udział wzięli Stefan Załęski, prezes ząbkowskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, por. w st. spocz. Henryk Witkowski, por. w st. spocz. Edward Piórkowski, por. w st. spocz. Kazimierz Baj, p. Irena Trębicka oraz por. w st. spocz. Jerzy Nowicki ps. „Plastuś”, żołnierz z oddziału Władysława Łukasiuka „Młota”. Władze miasta reprezentowali Robert Perkowski, burmistrz Ząbek.  Artur Murawski, wiceburmistrz oraz członkowie Rady Miasta. Hołd warszawskim powstańcom oddali także  przedstawiciele ząbkowskiej Straży Miejskiej,  Ząbkowscy Legioniści ZL’11 oraz liczne grono mieszkańców, dla których pamięć o 63 dniach heroicznej walki nadal pozostaje żywa.
Punktualnie o godzinie 17:00 wycie syren oznajmiło godzinę „W”, wystrzeliły biało czerwone race zapalone przez Ząbkowskich Legionistów.  Po chwili zadumy Ząbkowianie odśpiewali hymn państwowy i wspólnie z ks. Pawłem Czeluścińskim odmówili modlitwę za poległych.
Po złożeniu przez kombatantów,  przedstawicieli samorządu i komendanta Straży Miejskiej kwiatów pod Pomnikiem  Bohaterów Obrońców Ząbek i Drewnicy, por. w st. spocz. Jerzy Nowicki przypomniał rotę przysięgi Armii Krajowej:

Przysięgający:
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.

Przyjmujący odpowiadał na to:
Przyjmuję cię w szeregi Armii Polskiej walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią.
 
Na zakończenie uroczystości w Parku Szuberta  zabrzmiały m.in. słowa wojennego hymnu harcerskiego Batalionu Parasol „Pałacyk Michla”. Tę znaną każdemu Polakowi powstańczą piosenkę zaśpiewał prezes Koła Związku Kombatantów RP i BWP Stefan Załęski, który jest także członkiem chóru „Złota Jesień”.
Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu obchody dobiegły końca. Mam jednak ogromną nadzieję, że po tym pełnym zadumy międzypokoleniowym spotkaniu z kombatantami w pamięci i sercach zgromadzonych na długo pozostaną słowa:

Cześć i chwała Bohaterom !

Relacja i zdjęcia: Aleksandra Olczyk

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.