Dla kogo przewidziano ulgę termomodernizacyjną?

O uldze podatkowej na termomodernizację rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem – właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

– Czy zmiany w podatkach na 2019 rok dotyczą wyłącznie przedsiębiorców?
– Nie, dla obywateli, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej ustawodawca również przewidział pewne zmiany.
– Czego one dotyczą?
– Mowa tu o tzw. uldze termomodernizacyjnej.
– To proszę przybliżyć Czytelnikom Życia Powiatu na Mazowszu na czym dokładnie polega ulga termomodernizacyjna.
– Od początku 2019 roku zmienił się przepis. Ulga skierowana jest do podatników, którzy opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub 19% podatek liniowy, lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W praktyce oznacza to, że niemal do wszystkich podatników. Ulga ta polega na odliczeniu od dochodu lub od przychodu wydatków poniesionych na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego stanowiącego własność lub współwłasność podatnika.
– Naszych Czytelników z pewnością zainteresuje informacja jakie to dokładnie wydatki.
– Wydatki te wymienione są w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. Są to przede wszystkim materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia ścian, podłóg, sufitów, dachów. Są to również piece gazowe, olejowe lub na paliwa stałe, spełniające stosowne normy emisyjne. Są to również materiały budowlane wchodzące w skład instalacji grzewczej, również kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Dodatkowo stolarka budowlana, czyli po prostu okna i drzwi. Oprócz wydatków na materiały do kosztów można zaliczyć również wydatki na usługi wykonania prac termomodernizacyjnych.
– A jak należy udokumentować poniesienie tych wydatków?
– Wszystkie wydatki, które chcemy odliczyć od dochodu (przychodu) powinny być udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez podatników, którzy nie są zwolnieni z podatku VAT. Dodam, że faktury związane z inwestycją termomodernizacyjną podatnicy mogą zacząć zbierać począwszy od 1 stycznia 2019 roku.
– Czy są jakieś kolejne warunki skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej?
– Tak, maksymalna kwota wydatków jaką można odliczyć od dochodu (przychodu) wynosi 53.000 zł i dotyczy ona wydatków na wszystkie budynki, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Jest jeszcze warunek taki, że cała inwestycja musi zostać zakończona w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
– A jak technicznie skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
– Po raz pierwszy będzie można rozliczyć wydatki na ulgę termomodernizacyjną w zeznaniu za rok 2019, które podatnik złoży w roku 2020. Na dziś warto więc zadbać o prawidłowe udokumentowanie wydatków, czyli po prostu warto zbierać faktury za zakup materiałów i usług.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.