Dodatek Finanse i ubezpieczenia – Zostaw 1% w swojej gminie

Niech nasze podatki pracują na dzieci i młodzież z Marek ? z takim przesłaniem do mieszkańców podwarszawskiego miasta zwraca się Grupa Marki 2020, znana m.in. z akcji ?Tak dla Obwodnicy Marek? oraz ?Św. Mikołaj mieszka w Markach?. Wystarczy w odpowiedniej rubryce rocznego zeznania PIT wpisać np. jedną z czterech lokalnych organizacji pożytku publicznego i przekazać jej 1 procent.

Na rozliczenie z fiskusem zostały ponad dwa miesiące. Większość z naszych Czytelników wypełni ten obowiązek w kwietniu.

– Do tego czasu będziemy słyszeć mnóstwo reklam organizacji pożytku publicznego (OPP), wzywających do tego, by to właśnie na ich konto przeznaczyć 1 %. Najczęściej usłyszymy głos tych najsilniejszych, tych najbardziej rozpoznawalnych i cieszących się medialnym wsparciem. Nie usłyszymy tych niedużych, lokalnych. Nie usłyszymy głosu organizacji z Marek. A szkoda, bo warto, by nasze podatki pracowały na rzecz nas samych i naszych sąsiadów ? mieszkańców miasta. Dlatego Grupa Marki 2020 rusza z nową akcją ?Zostaw 1 procent w Markach? ? mówi Jacek Orych, prezes stowarzyszenia.

– Choć sami nie jesteśmy organizacją pożytku publicznego, chcemy pomóc czterem innym, które naszym zdaniem wykonują dobrą robotę. To fundacja Pomocna Ręka, Uczniowski Klub Sportowy Sanchin, Mareckie Towarzystwo Sportowe Marcovia 2000 oraz Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze. Łączy je wspólny mianownik ? praca na rzecz mareckich dzieci i młodzieży. To ważne zwłaszcza w naszym mieście, które ? przynajmniej jak dotąd ? nie oferuje zbyt wielu atrakcji młodym ludziom ? dodaje Katarzyna Dwornikiewicz, członkini stowarzyszenia.

By dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, stowarzyszenie chce korzystać zarówno z nowoczesnych jak i tradycyjnych kanałów informacji. W akcję zaangażowała się marecka firma budowlana RIW-BUD. – Bardzo zależy nam na wspieraniu rozwoju mareckiej młodzieży. Jesteśmy już sponsorem piłkarskiego klubu młodzieżowego MTS Marcovia, ale kiedy usłyszeliśmy o akcji ?Zostaw 1 procent w Markach? nie mieliśmy wątpliwości, że warto się do niej przyłączyć i ją wesprzeć ? podkreśla Wojciech Niedzielski, właściciel RIW-BUDU.

– Czasem może nam się wydawać, że nasza wpłata nie ma wielkiego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Nieprzypadkowo 1 % jest nazwany jest małym, wielkim procentem. W ubiegłym roku na przekazanie jednego procenta zdecydowało się ponad 7,3 mln dorosłych Polaków. Dzięki temu na konta OPP trafiło ponad 397 mln zł. Do Marek ? około 80 tys. zł. To kropla w morzu potrzeb. Sprawmy, by z każdym rokiem stawała się coraz większa. Wszystko w naszych rękach ? dodaje Katarzyna Dwornikiewicz.

Informacje na temat mareckich organizacji pożytku publicznego znajdziesz:

www.marki2020.pl

Lista organizacji pożytku publicznego z Powiatu

Wołomin ? Stowarzyszenie Harcerskie im. Zawiszy Czarnego

? Stowarzyszenie Pomoc Bliźniego ? Piłkarski Wołomiński Klub Sportowy ?Huragan? ? Hospicjum Opatrzności Bożej Księża Orioniści ? Wołomińska Fundacja na rzecz Zapobiegania Ślepocie Kobyłka ? Miejski Klub Sportowy ?Wicher? Kobyłka

Tłuszcz ? Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej ? Uczniowski Klub Sportowy przy Zespole Szkół w Tłuszczu ? Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych ?Nadzieja? w Tłuszczu Ząbki ? Studencka Międzyuczelniana Organizacja Kresowiaków Urle ? Stowarzyszenie Miłośników Urli ? Stowarzyszenie Rozwoju Urli i Okolic Marki ? Uczniowski Klub Sportowy Sanchin Mareckie ? Towarzystwo Sportowe ?Marcovia 2000? ? AIESEC Polska ? Fundacja Pomocna Ręka ? Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze Zielonka ? Stowarzyszenie Pomocy Samotnym Matkom ?Pozwól Żyć? ? Stowarzyszenie ?Porozumienie dla Zielonki? Dąbrówka ? Dąbróweckie Stowarzyszenie ?Ścieżkami Norwida?