Dzień bez samochodu w Ząbkach

Dzień bez samochodu w Ząbkach

22 września (czwartek) jak co roku  w Ząbkach obchodzony jest  EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU, który kończy obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. W tym dniu przejazd Ząbkowską Komunikacją Miejską jest bezpłatny dla każdego. Nie ma potrzeby okazywania karty mieszkańca lub kasowania biletu w autobusach linii Zabk-1, Ząbk-2/2M i Ząbki-3.

W obchody dnia bez samochodu włączyli się również wszyscy inni przewoźnicy i organizatorzy transportu na obszarze Warszawy i aglomeracji.

W dniu 22.09.2019 r. od godz. 00:00 do godz. 23:59  korzystanie ze wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej wykonujących przewozy w ramach Warszawskiego Transportu Publicznego (ZTM) w obszarze I i II strefy biletowej jest  bezpłatne.

Dodatkowo korzystanie ze wszystkich warszawskich parkingów P+R również będzie  bezpłatne.

Bezpłatnie można również podróżować pociągami Kolei Mazowieckich i WKD

Spółka Koleje Mazowieckie w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” oraz pozataryfowej oferty specjalnej „Dzień bez Samochodu w KM” wprowadza możliwość nieodpłatnej realizacji podróży wszystkimi pociągami Kolei Mazowieckich i autobusami Komunikacji Zastępczej na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Czyżew (linia wołomińska), Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.

W pociągach oraz autobusach komunikacji zastępczej uruchamianych na linii WKD w ramach oferty specjalnej ,,Dzień bez samochodu w WKD” uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obowiązuje na przejazdy wszystkimi pociągami i autobusami, niezależnie od relacji i czasu podróży – bez konieczności posiadania jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego prawo do odbycia podróży.

Temat przewodnim tegorocznego Europejskiego Tygodnia Mobilności brzmi „Lepsze Połączenia – Przesiadaj się i Jedź”. 22 września – Dzień bez samochodu to okazja na odejście od rutyny i wypróbowania innego sposobu podróżowania do pracy czy miejsca nauki. Dobrze rozwinięty system komunikacyjny Ząbek daje takie możliwości. Transport szynowy w postaci linii kolejowych i metra to podróż bez stania w korkach. Układ linii autobusowych w Ząbkach zapewnia skomunikowanie z koleją i metrem.

Linią 199, Ząbki-1 i 2 oraz 3 dojedziemy do stacji PKP Ząbki skąd w ciągu kilku minut bez stania w korkach, czy przed szlabanem dotrzemy do węzła przesiadkowego przy Dworcu Wileńskim. Skąd możemy dotrzeć metrem, tramwajami i autobusami w każdy zakątek Warszawy. W pozostałe dni, aby skorzystać z pociągu z PKP Ząbki w ramach obowiązującego tzw. wspólnego biletu ZTM-KM potrzebujemy biletu ważnego na II strefę (na I i II strefę). Młodzież i studenci oraz wszystkie osoby, które mają prawo do podróżowania z biletem ulgowym ZTM mogą go nabyć taki bilet taniej korzystając z oferty Ząbkowskiego Biletu Metropolitalnego Warszawa+, który można zakupić z ważną karta mieszkańca „Jestem z Ząbek” w POP ZTM lub biletomacie.  np. 30 dniowy  bilet ulgowy Warszawa + (ważny na I i II strefę biletową ZTM) kosztuje pasażera tylko 60 zł (30 zł dopłaca miasto Ząbki), gdy bilet ulgowy ważny tylko na I strefę kosztuje pasażera 55 zł. Czyli dopłacają 5 zł miesięcznie student, uczeń lub emeryt do 65 roku życia może korzystać z całej sieci komunikacyjnej ZTM i poruszać się po zarówno po Warszawie jak i miejscowościach podwarszawskich. Bilet ważne tylko na I strefę ZTM nie są objęte ofertą Biletu Metropolitalnego

Autobusami Ząbki-2/2M i 199 dojedziemy do Rembertowa gdzie możemy przesiąść do często kursujących pociągów SKM lub Kolei Mazowieckich „naziemnego metra” i dojechać linią średnicową do Dworca Wschodniego, stacji Stadion, na Powiśle, Śródmieście, Ochotę, Dworzec Zachodni, Służewiec czy nawet na lotnisko. Wsiadając do pociągu w Rembertowie wystarczy nam tylko bilet ZTM ważny na I strefę biletową.

Linie 199 i 245 oraz Ząbki-2M zapewniają skomunikowanie z II linią Metra.  Za kilka dni, po otwarciu stacji metra Kondratowicza, do metra będzie można dojechać także autobusem linii 145.

Są miejsca w Ząbkach skąd transportem publicznym możemy dotrzeć do celu w różnym sposób i w różnym czasie. np. z ul. Powstańców do stacji Stadion możemy dojechać:

  • autobusem z 1 przesiadką na pociąg w Rembertowie,
  • autobusem do przystanku PKP Ząbki z przesiadką na pociąg do Dworca Wileńskiego gdzie przesiądziemy się na II linię metra (2 przesiadki)
  • autobusem do stacji metra Trocka z jedną przesiadką do II linii metra

W zależności od pory dnia, warunków ruchu drogowego, warunków skomunikowania na przesiadce oraz przystanku na którym rozpoczniemy naszą podróż, każdą  z tych tras może okazać się najszybsza. Często znacznie szybsza niż podróż samochodem. My obstawiamy, że Powstańców na stację Stadion rano najszybciej dojedzie się linią Zabki-2/2M z przesiadką na pociąg w Rembertowie. Dzień bez samochodu daje okazję aby się o tym osobiście przekonać.

Ponadto komunikacja publiczna jest dużo tańsza niż podróż samochodem,
bo to nie tylko koszt samego spalanego paliwa. To przede wszystkim koszt związany z posiadaniem samochodu czyli jego zakupu, ubezpieczenia, przeglądów, napraw, parkowania, wymiany opon itd..

 

Więcej informacji z Ząbek

Marki - złóż wniosek o węgiel po preferencyjnej cenie

Ząbki – złóż wniosek o zakup, aby zamówić węgiel na preferencyjnych warunkach

Gmina Ząbki przystąpiła do zakupu węgla w ramach ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. W [...]
0 komentarzy
LXVIII sesja Rady Miasta Ząbki

Sesja Rady Miasta Ząbki

Najbliższa sesja Rady Miasta Ząbki odbędzie się dnia 30 listopada 2022 roku o godz. 9:00 w Urzędzie Miasta w Ząbkach, przy ul. Wojska Polskiego 10. Porządek obrad: Otwarcie sesji. [...]
0 komentarzy
PSZOK

Zmiana godzin pracy PSZOK W Ząbkach

Od dnia 1 grudnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Ząbkach, przy ul. Zycha, będzie czynny [...]
0 komentarzy
odpady

Ząbki – zmiana metody ustalenia opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych

Od dnia 1 stycznia 2023 r., zgodnie z uchwałą Nr LXVI/602/2022 Rady Miasta Ząbki z dnia 12 października 2022 r. (Dz. Urz. z [...]
0 komentarzy
Ząbki - konkurs na nazwę dla pomnika przyrody

Ząbki – konkurs na nazwę dla pomnika przyrody

Sześć nowych pomników przyrody pojawi się w Mieście Ząbki. Jeden z nich nadal nie posiada imienia. Ogłaszamy więc konkurs na imię dla dębu [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.