Osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), powinny spodziewać się telefonu od rachmistrza. Jego tożsamość będzie można sprawdzić na kilka sposobów.
W kwietniu, pierwszym miesiącu NSP 2021, funkcjonowały tylko dwie metody spisowe: samospis internetowy oraz spis przez telefon za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem 22 279 99 99. Od 13 maja akcję spisową wzmocnią rachmistrzowie telefoniczni ? będą się oni kontaktować z osobami, które jeszcze nie wypełniły formularza spisowego.
Ze względu na sytuację epidemiczną wstrzymano do odwołania pracę rachmistrzów w terenie. Nie będą oni odwiedzać mieszkań i prowadzić spisu w formie bezpośredniej rozmowy.
Od czego rozpocznie się rozmowa?
Każdy respondent, do którego zadzwoni rachmistrz spisowy, zobaczy na ekranie swojego telefonu numer 22 828 88 88 . Jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego.
Rachmistrz rozpocznie rozmowę od przedstawienia się oraz podania instytucji, z której dzwoni. Na życzenie respondenta rachmistrz poda numer identyfikatora służbowego.
Jak sprawdzić, czy to prawdziwy rachmistrz?
W czasie rozmowy rachmistrz ma obowiązek poinformować o dostępnych metodach weryfikacji swojej tożsamości. Można to zrobić:
– na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/,
– poprzez infolinię spisową 22 279 99 99.
Dodatkowo każdy z nas może zapytać rachmistrza o jedną z pięciu ostatnich cyfr swojego numeru PESEL. Rachmistrz zna nasz nr PESEL i powinien wskazać prawidłową odpowiedź, wtedy można uznać go za prawidłowo uwierzytelnionego.
Co zrobić, gdy dzwonił oszust?
Jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem, należy powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję ? na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony)
Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Kolizja w Markach. Skuter zderzył się z samochodem osobowym – jedna osoba ranna

Podsumowanie weekendu świątecznego na drogach powiatu wołomińskiego

Policja poszukuje świadków kradzieży i dewastacji

Wsparcie na inwestycje drogowe w regionie

Syn drugiej kategorii – Siemowit I (1215-1262)

Informacje z Mazowsza

CBŚP i SG zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów. Magazyn na terenie powiatu wołomińskiego. Straty Skarbu Państwa sięgają 35 mln PLN

Podrobiony alkohol i papierosy ukryte na terenie powiatu wołomińskiego
