Edward M. Urbanowski: Koalicja Obywatelska

Edward M. Urbanowski

Tym razem o programie wyborczym KO (hasłowo i bez komentarza).

1. ?Polska Demokracja?:
? Uważamy, że fatalna spuścizna minionych czterech lat w Polsce jest konsekwencją wielokrotnie łamanych przez władze zasad demokracji, prawa, w tym Konstytucji oraz budowy państwa partyjnego. Zmienimy to. Zapewnimy, że głos obywateli będzie słyszany ? wprowadzimy głosowania przez Internet oraz zasadę, wedle której milion zebranych podpisów będzie obligował do przeprowadzenia referendum;
? Przywrócimy konstytucyjną zasadę mówiącą o tym, że każdy w Polsce jest równy, zasługuje na szacunek, możliwości rozwoju, niezbędną ochronę i ? gdy zachodzi taka potrzeba ? opiekę;
? Zalegalizujemy związki partnerskie. Przywrócimy sprawność i niezależność sądom oraz pełną wolność mediom, także publicznym;
? Odbudujemy niezawisłość i niezależność polskiego sądownictwa, poczynając od Trybunału Konstytucyjnego;
? Rozdzielimy funkcję Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości;
? Naprawimy to, co zostało przez ostatnie lata dotkliwie zniszczone: polskie wojsko, dyplomację, wizerunek i pozycję Rzeczypospolitej w świecie.

2. ?Polska Zdrowia. Europejska ochrona zdrowia?: ? Maksimum 21 dni do specjalisty; ? Maksimum 60 minut na SOR; ? Darmowe in vitro i znieczulenie przy porodzie; ? 6% PKB na ochronę zdrowia.

3. ?Polska Dostatnia. Niższe podatki, wyższa płaca?: ? 600 złotych do pensji, bo praca się opłaca; ? Niższe składki ZUS dla małych przedsiębiorców; ? Zwolnienie z PIT emerytury będącej dodatkiem do pensji; ? Stypendia na podnoszenie kwalifikacji, bo nauka się opłaca.

4. ?Polska Ekologii?: ? Czyste powietrze ? koniec smogu; ? Ocalić zieleń i wodę; ? Posprzątać Polskę ? koniec z plastikiem.

5. ?Polska Edukacji i Kultur?:
– Fundamentem wolnego i silnego, przestrzegającego zasad demokracji społeczeństwa będzie zawsze edukacja, w tym edukacja obywatelska, a w efekcie ? wolna nauka. Nasz program obywatelskiej Polski zaczyna się od budowy wolnej i demokratycznej szkoły. By była naprawdę wolną, zlikwidujemy jakąkolwiek możliwość wpływu polityków na programy szkolne. Powołamy nową, kadencyjną Komisję Edukacji Narodowej, w której eksperci będą przygotowywać programy nauczania i dokonywać ich ewaluacji.
– Dbałość o kulturę, która budowana jest na trwałych i nieprzemijających wartościach, polega przede wszystkim na tworzeniu przestrzeni dla wolności wypowiedzi oraz swobodnej ekspresji twórczej, w tym zapewnieniu prawa do artystycznego eksperymentu. Twórców i ich twórczość uwolnimy od widocznego dziś zagrożenia jakąkolwiek formą cenzury: od urzędniczej, po ideologiczną. W tym celu m.in. ograniczymy wszechwładzę ministerstwa i ministra kultury nad instytucjami artystycznymi i wydarzeniami kulturalnymi.

6. ?Polska Senioralna?: ? Trzynastka na stałe i co roku; ? Premia emerytalna; ? Czek opiekuńczy co miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.