Fundusze Europejskie wspierają termomodernizację budynków użyteczności publicznej

Do 31 października 2020 r. trwa nabór wniosków na projekty z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków publicznych. Ponad 17 mln zł dofinansuje  działania na rzecz czystego powietrza, niższych kosztów energii, a także oszczędności w budżetach beneficjentów realizujących inwestycje. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Na co i dla kogo dofinansowanie?

Celem projektów, które otrzymają dofinansowanie będzie modernizacja energetyczna budynków, polegająca m.in. na ociepleniu ścian, podłóg, dachów i stropodachów np. styropianem. Wnioskodawcy będą wymieniać oświetlenia na energooszczędne, będą również wymieniać okna oraz drzwi, a także przeprowadzać modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji elektrycznej.

W ramach projektu możliwe będzie zastosowanie odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych, wykonanie instalacji indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej czy wykonanie instalacji zaworów podpionowych i termostatów.

Obiekty muszą być  dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dlatego pomoc finansowa obejmie również koszty usunięcia zbędnych barier architektonicznych.

O unijne dofinansowanie wciąż mogą ubiegać się m.in.: samorządy, ich związki i stowarzyszenia, samorządowe jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, podmioty medyczne posiadające kontrakt z NFZ, instytucje kultury, szkoły wyższe, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, kościoły i związki wyznaniowe, a także organizacje pozarządowe.

Konkurs trwa od 28 lutego do 31 października 2020 r., a kwota dostępnych środków wynosi ok. 17 milionów złotych. Maksymalne dofinansowanie wyniesie 80% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie jednego projektu wyniesie do 4 milionów złotych.

Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0.  Dodatkowe informacje dla ubiegających się o dofinansowanie udzielane są przez ekspertów Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich oraz Lokalnych Punktach Informacyjnych w Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i Siedlcach.

Pełny regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-2-efektywnosc-energetyczna-typ-projektow-termomodernizacja-budynkow-uzytecznosci-publicznej-nr-rpma-04-02-00-ip-01-14-104-20/

Przykłady dofinansowanych projektów

Konkursy z obszaru termomodernizacji cieszą się dużym powodzeniem, a fundusze europejskie to zastrzyk pieniędzy dla mazowieckich beneficjentów. Statystyki pokazują, że w zasadzie w każdym subregionie dofinansowanie zdobywa co drugi wniosek.

Ekologicznie i oszczędnie w gminie Wierzbica ? subregion radomski

Gmina Wierzbica pozyskała ponad 5,3 mln zł z UE na realizację projektu pn. ?Kompleksowe działania w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków w Gminie Wierzbica szansą na zmniejszenie kosztów oraz zapoczątkowanie procesu poprawy jakości powietrza?.

Termomodernizacji poddane zostaną następujące budynki: Urząd Gminy w Wierzbicy; Zespół Szkół w Rudzie Wielkiej; Szkoła podstawowa w Wierzbicy (duża); Szkoła podstawowa w Polanach oraz w Zalesicach.

Ocieplono budynki, zmodernizowano instalację wodną i centralnego ogrzewania, zamontowano pompy ciepła (OZE) oraz zainstalowano system fotowoltaiczny (OZE). Inwestycja pozwoli gminie oszczędzać energię i ograniczyć emisję CO2 do atmosfery.

Zmiany w Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy w Ratowie ? subregion ciechanowski

Fundusze europejskie w kwocie ponad 6,1 mln zł poprawiły efektywność energetyczną zabytkowego XVIII-wiecznego Zespołu klasztornego oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie.

W budynkach zamontowane zostały m.in.: nowoczesne technologie z odnawialnymi źródłami energii, wymieniono instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Realizacja projektu przyczyniła się głównie do oszczędności energii i zmniejszenia strat ciepła, a przez to do obniżenia kosztów ogrzewania i eksploatacji budynków.

Niezwykle ważnym efektem jest też poprawa jakości powietrza dzięki mniejszej emisji spalin.

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Mińsk Mazowiecki – subregion warszawski wschodni

Gmina Mińsk Mazowiecki wykorzystała ponad 3,3 mln zł z funduszy europejskich na poprawę jakości powietrza i  zmniejszenie zużycia energii oraz kosztów ogrzewania.

Kompleksową termomodernizację przeszły budynki gminnych szkół: Szkoły Podstawowej w Brzózem, Zespołu Szkół w Janowie oraz Zespołu Szkół w Hucie Mińskiej.

Prace polegały na: modernizacji instalacji c.o., montaż ciepłej wody użytkowej, modernizacja oświetlenia, montaż ogniw fotowoltaicznych, wymiana stolarki okiennej, docieplenie dachu i ścian.

Teraz jest taniej i zdrowiej. Na realizacji projektu zyskali zarówno uczniowie i pracownicy szkół, mieszkańcy, jak i sam urząd. Projekt przyczynił się do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, co oznacza niższe koszty eksploatacji budynków szkolnych oraz znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Fundusze Europejskie dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego  w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji z Mazowsza

ZUS przelał miliony złotych za 500+ na nowy okres świadczeniowy

ZUS przelał miliony złotych za 500+ na nowy okres świadczeniowy

Od 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia Rodzina 500+. „W czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze ponad 600 mln złotych. [...]
0 komentarzy
ZUS: więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

ZUS: więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Do 5 czerwca prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek w tej sprawie należy [...]
0 komentarzy
Kolejna nowość na Internetowym Koncie Pacjenta

Aktualizacja bezpieczeństwa i nowe funkcje w aplikacji mojeIKP

W App Store i Google Play jest już dostępna aktualizacja aplikacji mojeIKP. Chodzi o odnowienie ważnego certyfikatu bezpieczeństwa i wprowadzenie dodatkowych funkcji, takich [...]
0 komentarzy
UserKon: CeZ i KIDL rozmawiali o rozwoju systemów wykorzystywanych przez pracowników laboratoriów diagnostycznych

UserKon: CeZ i KIDL rozmawiali o rozwoju systemów wykorzystywanych przez pracowników laboratoriów diagnostycznych

Będą zmiany w Rejestrze Diagnostów Laboratoryjnych (RDL), Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL) oraz Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). CeZ dyskutował z [...]
0 komentarzy
W długi weekend podróżuj taniej z biletem wycieczkowym KM

W długi weekend podróżuj taniej z biletem wycieczkowym KM

Długi weekend czerwcowy to czas, gdy wiele osób decyduje się na podróże pociągami. Wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów, w tym roku oferta Kolei Mazowieckich, [...]
0 komentarzy
XIV Memoriał Królaka w Warszawie

XIV Memoriał Królaka w Warszawie

Zbliża się kolarskie święto w Warszawie! W czwartek 8 czerwca na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec odbędzie się XIV Memoriał Stanisława Królaka 2023. [...]
0 komentarzy
Amerykańscy snajperzy szkolili polskich Terytorialsów

Amerykańscy snajperzy szkolili polskich Terytorialsów

Swoje doświadczenie, które zdobywali w czasie wielu lat misji wojskowych przekazują teraz Terytorialsom. Żołnierze z Gwardii Narodowej Stanu Illinois w ramach współpracy z [...]
0 komentarzy
Mazovian Startup po raz czwarty

Mazovian Startup po raz czwarty

Samorząd Mazowsza po raz kolejny wesprze młode innowacyjne firmy z regionu. Program akceleracyjny Mazovian Startup zaplanowany jest na dwa lata, a łączna kwota [...]
0 komentarzy
To ostatni dzwonek, by złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

To ostatni dzwonek, by złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

1 czerwca mija termin na przesłanie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym terminie, [...]
0 komentarzy
Świeże, zdrowe, polskie: jak wybierać najlepsze warzywa na początku sezonu?

Świeże, zdrowe, polskie: jak wybierać najlepsze warzywa na początku sezonu?

Polska ziemia budzi się do życia, a razem z nią budzi się pragnienie świeżych, soczystych warzyw. Jak wybierać te najzdrowsze i najsmaczniejsze, by [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.