Fundusze Europejskie wspierają termomodernizację budynków użyteczności publicznej

Do 31 października 2020 r. trwa nabór wniosków na projekty z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków publicznych. Ponad 17 mln zł dofinansuje  działania na rzecz czystego powietrza, niższych kosztów energii, a także oszczędności w budżetach beneficjentów realizujących inwestycje. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Na co i dla kogo dofinansowanie?

Celem projektów, które otrzymają dofinansowanie będzie modernizacja energetyczna budynków, polegająca m.in. na ociepleniu ścian, podłóg, dachów i stropodachów np. styropianem. Wnioskodawcy będą wymieniać oświetlenia na energooszczędne, będą również wymieniać okna oraz drzwi, a także przeprowadzać modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji elektrycznej.

W ramach projektu możliwe będzie zastosowanie odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych, wykonanie instalacji indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej czy wykonanie instalacji zaworów podpionowych i termostatów.

Obiekty muszą być  dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dlatego pomoc finansowa obejmie również koszty usunięcia zbędnych barier architektonicznych.

O unijne dofinansowanie wciąż mogą ubiegać się m.in.: samorządy, ich związki i stowarzyszenia, samorządowe jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, podmioty medyczne posiadające kontrakt z NFZ, instytucje kultury, szkoły wyższe, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, kościoły i związki wyznaniowe, a także organizacje pozarządowe.

Konkurs trwa od 28 lutego do 31 października 2020 r., a kwota dostępnych środków wynosi ok. 17 milionów złotych. Maksymalne dofinansowanie wyniesie 80% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie jednego projektu wyniesie do 4 milionów złotych.

Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0.  Dodatkowe informacje dla ubiegających się o dofinansowanie udzielane są przez ekspertów Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich oraz Lokalnych Punktach Informacyjnych w Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i Siedlcach.

Pełny regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-2-efektywnosc-energetyczna-typ-projektow-termomodernizacja-budynkow-uzytecznosci-publicznej-nr-rpma-04-02-00-ip-01-14-104-20/

Przykłady dofinansowanych projektów

Konkursy z obszaru termomodernizacji cieszą się dużym powodzeniem, a fundusze europejskie to zastrzyk pieniędzy dla mazowieckich beneficjentów. Statystyki pokazują, że w zasadzie w każdym subregionie dofinansowanie zdobywa co drugi wniosek.

Ekologicznie i oszczędnie w gminie Wierzbica ? subregion radomski

Gmina Wierzbica pozyskała ponad 5,3 mln zł z UE na realizację projektu pn. ?Kompleksowe działania w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków w Gminie Wierzbica szansą na zmniejszenie kosztów oraz zapoczątkowanie procesu poprawy jakości powietrza?.

Termomodernizacji poddane zostaną następujące budynki: Urząd Gminy w Wierzbicy; Zespół Szkół w Rudzie Wielkiej; Szkoła podstawowa w Wierzbicy (duża); Szkoła podstawowa w Polanach oraz w Zalesicach.

Ocieplono budynki, zmodernizowano instalację wodną i centralnego ogrzewania, zamontowano pompy ciepła (OZE) oraz zainstalowano system fotowoltaiczny (OZE). Inwestycja pozwoli gminie oszczędzać energię i ograniczyć emisję CO2 do atmosfery.

Zmiany w Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy w Ratowie ? subregion ciechanowski

Fundusze europejskie w kwocie ponad 6,1 mln zł poprawiły efektywność energetyczną zabytkowego XVIII-wiecznego Zespołu klasztornego oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie.

W budynkach zamontowane zostały m.in.: nowoczesne technologie z odnawialnymi źródłami energii, wymieniono instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Realizacja projektu przyczyniła się głównie do oszczędności energii i zmniejszenia strat ciepła, a przez to do obniżenia kosztów ogrzewania i eksploatacji budynków.

Niezwykle ważnym efektem jest też poprawa jakości powietrza dzięki mniejszej emisji spalin.

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Mińsk Mazowiecki – subregion warszawski wschodni

Gmina Mińsk Mazowiecki wykorzystała ponad 3,3 mln zł z funduszy europejskich na poprawę jakości powietrza i  zmniejszenie zużycia energii oraz kosztów ogrzewania.

Kompleksową termomodernizację przeszły budynki gminnych szkół: Szkoły Podstawowej w Brzózem, Zespołu Szkół w Janowie oraz Zespołu Szkół w Hucie Mińskiej.

Prace polegały na: modernizacji instalacji c.o., montaż ciepłej wody użytkowej, modernizacja oświetlenia, montaż ogniw fotowoltaicznych, wymiana stolarki okiennej, docieplenie dachu i ścian.

Teraz jest taniej i zdrowiej. Na realizacji projektu zyskali zarówno uczniowie i pracownicy szkół, mieszkańcy, jak i sam urząd. Projekt przyczynił się do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, co oznacza niższe koszty eksploatacji budynków szkolnych oraz znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Fundusze Europejskie dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego  w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji z Mazowsza

Majówka na Mazowszu

Majówka na Mazowszu

Czas na majówkę! Przed nami długi weekend majowy. To idealny czas na odpoczynek i relaks na łonie natury. Warto również skorzystać z uroków [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 22 do 26 kwietnia planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Uruchomienie syren alarmowych w 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Uruchomienie syren alarmowych w 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim

W tym roku przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Aby uczcić pamięć Bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek 19 kwietnia br. [...]
0 komentarzy
Bezpłatne miejsca w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Bezpłatne miejsca w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Samorząd województwa mazowieckiego proponuje młodym Mazowszanom trzy bezpłatne miejsca w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca br. Kandydaci mogą [...]
0 komentarzy

Zapisz się na XV Memoriał Królaka w Warszawie!

W środę 1 maja 2024 (Święto Pracy) na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie odbędzie się XV Memoriał Stanisława Królaka 2024. Na [...]
0 komentarzy
Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Praktyki u Marszałka – ostatnie dni na zgłoszenia

Już tylko do najbliższego piątku 19 kwietnia studenci mogą zgłaszać się na płatne praktyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Kończy się właśnie nabór [...]
0 komentarzy
Nabór na stypendia dla uczniów z Warszawy i okolic

Nabór na stypendia dla uczniów z Warszawy i okolic

Trwa uzupełniający nabór wniosków na stypendia dla uczniów z regionu warszawskiego stołecznego obejmującego Warszawę i dziewięć okolicznych powiatów. Samorząd województwa realizuje program stypendialny [...]
0 komentarzy
Samorząd województwa nagrodzi najlepsze mazowieckie muzea

Samorząd województwa nagrodzi najlepsze mazowieckie muzea

Wystartował konkurs „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba” skierowany do placówek muzealnych na całym Mazowszu. Samorząd województwa nagrodzi najlepsze inicjatywy – projekty, wydawnictwa i wystawy wyróżniające się działaniami promującymi [...]
0 komentarzy
Dwie inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie!

Dwie inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie!

Trwa głosowanie na najciekawsze budowy i modernizacje w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród nominowanych są dwie inwestycje zrealizowane przez Sejmik Województwa Mazowieckiego – szkoła [...]
0 komentarzy

Konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego

Informuje się o przystąpieniu do opracowywania projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego i rozpoczęciu konsultacji [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.