Genialny duet w Kobyłce

Przed nami drugi uroczysty koncert z okazji Roku Jubileuszowego Miasta Kobyłka. ?Pod Słońcem Lisbony…? będzie recitalem dwóch wybitnie utalentowanych muzyków z Wrocławia – duetu Guitarinet.

Gitarzysta Krzysztof Pełech i klarnecista Jan Jakub Bokun koncertują razem od 11 lat. Od entuzjastycznie przyjętego debiutu w Teatrze Polskim we Wrocławiu duet występował na wielu prestiżowych festiwalach w Austrii, Argentynie, Czechach, Chile, Słowacji, Serbii, Bułgarii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Francji, Włoszech, na Litwie, na Węgrzech, w Emiratach Arabskich i w Meksyku. Guitarinet ma na swoim koncie trzy albumy płytowe.
Wykonują głównie muzykę kompozytorów latynoamerykańskich, w tym Astora Piazzolli, który dziś jest już kultową postacią w muzyce. Kiedy miał 8 lat dostał od ojca pierwszy bandoneon, a cztery lata później podjął naukę u Beli Wildy, wybitnego węgierskiego pianisty, ucznia Siergieja Rachmaninowa. Piazzolla powiedział o nim później: dzięki niemu pokochałem Bacha. W roku 1939 zaczął grać w zespole Aníbala Troilo – najsłynniejszej wówczas orkiestry grającej tango. Dziś to Astor Piazzola słusznie uchodzi za króla tanga. Dzięki stypendium, które otrzymał w 1954 roku wyjechał z Argentyny do Paryża, by kształcić się u jednej z największych współczesnych kompozytorek – Nadii Boulanger. Dla sławy argentyńskiej muzyki i sławy tanga na świecie – ten wyjazd stał się błogosławieństwem, ponieważ to Boulanger nauczyła Piazzollę czerpać z ojczystej muzyki i skierowała jego uwagę na tango. Można powiedzieć, że dzięki Piazzoli świat na punkcie tanga oszalał.  Dziś trudno wyobrazić sobie świat muzyczny bez nastroju i wewnętrznego gorąca, tak charakterystycznego dla tego tańca. W programie koncertu usłyszymy m.in. jego Suitę L?Histoire du Tango, składającą się z części o znaczących tytułach: Bordel 1900, Café 1930, Nightclub 1960, Concert D?aujourd?hui. Będa także utwory Jorge Cardoso, Sergio Assada, Heitora Villa-Lobosa. Wszystko to jest czarowna, delikatna, kontemplacyjna muzyka, dająca czas i możliwości do podziwiania mistrzowskiej gry instrumentalistów. Znajdą się także w programie ?Dolor Amoris? Pavla Smutnego i przepiękna ?Aria op92b? Francisa Kleynjansa.
Koncert odbędzie się pod patronatem honorowym Burmistrza Roberta Roguskiego, oraz pod patronatem medialnym radia RMF Classic. Zapraszamy 28 lutego o godz. 18.30 do sali na piętrze w MOK. Wejściówkami są cegiełki na rzecz wydarzeń muzycznych w Kobyłce w cenie 10zł, do nabycia w kasie MOK, oraz pół godziny przed koncertem. Rezerwacje pod nr tel. 509 66 55 71 od pon. do piątku 10-17 (dzieci i młodzież szkolna bezpłatnie). Sponsorami wieczoru są ARS Developer Boguszewscy i Spółdzielczy Bank Ogrodniczy Oddział w Kobyłce. Organizatorem wydarzenia jest BestArtPromotion/Anna Szarek-Lisiewicz.

PM

Jedno przemyślenie nt. „Genialny duet w Kobyłce

Możliwość komentowania jest wyłączona.