Jak działa i przed czym chroni ubezpieczenie OC?

Jak działa i przed czym chroni ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie obowiązkowe musi je opłacić każdy kierowca. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę ,z tego czego ono dotyczy i na co dokładnie można liczyć w jego ramach. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ubezpieczenia OC.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to forma ochrony, przed poniesieniem konsekwencji finansowych wobec osoby, która zostanie poszkodowana w wyniku jakiegoś zdarzenia drogowego. Kalkulator OC/AC umożliwia znalezienie najlepszej oferty ubezpieczeniowej.

Można wyróżnić kilka rodzajów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście najbardziej popularne jest obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które muszą opłacić wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. Innym przykładem jest obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników, zawodowe czy turystyczne.

Co dokładnie obejmuje OC?

Ubezpieczenie OC chroni kierowców przed wszelkimi roszczeniami, które mogą być kierowane ze strony poszkodowanych przez nich. Krótko mówiąc – sprawca danej kolizji poruszający się samochodem, który jest objęty ubezpieczeniem, może mieć pewność, że wszelkie szkody, które powstały z jego winy, zostają pokryte przez ubezpieczyciela.

Zwykle ubezpieczyciele oferują polisy OC na okres jednego roku. Warto zaznaczyć, że w Polsce w przeciwieństwie do innych krajów OC obejmuje konkretny pojazd, a nie samego kierowcę. Jednak jeśli daną osoba spowoduje jakieś zdarzenie drogowe, to traci wszelkie przysługujące jej zniżki na kolejny rok ubezpieczenia.

Czym jest szkoda?

Szkoda to nic innego jak zdarzenie, w wyniku którego doszło do śmierci, różnego typu uszkodzeń ciała, a także zniszczenia mienia. Szkody dotyczące ruchu drogowego nie występują tylko w wyniku różnych kolizji, ale także, gdy się wysiada z samochodu lub do niego wsiada, podczas załadunku towarów lub zatrzymania i postoju.

Jeśli chodzi o szkody dotyczące mienia, można wyróżnić częściowe lub całkowite. Te pierwsze są stosunkowo niewielkie, dlatego opłaca się je naprawić, natomiast szkody całkowite nie pozwalają do przywrócenia stanu sprzed zdarzenia.

Osoba, która powstała poszkodowana w wyniku zdarzenia może liczyć na różne formy rekompensaty. Jedną z możliwości jest naprawa pojazdy, za którą ma zapłacić ubezpieczyciel. OC może pokryć koszty holowania, przejścia badania technicznego czy wyrównanie wartości pojazdu.

W sytuacji, w której dany pojazd, który ucierpiał, służył jakiejś pracy zarobkowej to po stronie ubezpieczyciela leży także wypłacenia odszkodowania za dochód, który w wyniku zdarzenia został utracony.

Za jakie szkody ubezpieczyciel nie odpowiada?

Warto jednak zaznaczyć, że ubezpieczenie OC nie obejmuje wszystkich szkód wyrządzonych przez osobę ubezpieczoną, przykładem są np. szkody, które miały miejsce w wyniku przewożenia różnych ładunków, bagaży itd., a także takie, które dotyczą utraty biżuterii, gotówki oraz papierów wartościowych.

Kolejną szkodą, której nie obejmuje OC, jest zanieczyszczenie środowiska. Warto zaznaczyć, że taka kwestia może się okazać bardzo kosztowna dla kierowcy.

W niektórych przypadkach ubezpieczyciel może wymagać od ubezpieczonego zwrotu wypłaconej kwoty m.in. kiedy kierowca wyrządził daną szkodę po alkoholu czy spożyciu środków odurzających, kiedy wszedł w posiadanie danego pojazdu na drodze przestępstwa, kierował pojazdem bez uprawnień lub zbiegł z miejsca stłuczki.

Warto jeszcze raz podkreślić, że OC jest absolutnie obowiązkowe i sam brak polisy skutkuje naprawdę wysokimi karami. Korzystając z aplikacji mobilnej, można bardzo szybko sprawdzić, czy dany kierowca ma ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli jednak jakiś kierowca chce się wybrać do niektórych krajów, powinien posiadać tzw. Zieloną Kartę, czyli międzynarodowy certyfikat dotyczący ubezpieczenia. Jest to bardzo ważne. Koszty ubezpieczenia OC wynoszą zwykle kilkaset złotych. Wiele zależy od konkretnego ubezpieczyciela oraz stażu kierowcy za kierownicą.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC? Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora OC/AC na Compero.pl!

Zdjęcie: Pixabay

Więcej informacji z Mazowsza

PGE umożliwia elektroniczne złożenie oświadczenia w ramach Tarczy Solidarnościowej i wydłuża pracę Biur Obsługi Klienta

Do 30 listopada 2022 r. samorządy, MŚP i podmioty użyteczności publicznej powinny złożyć oświadczenie dot. maksymalnej ceny prądu. PGE Obrót, wychodząc naprzeciw potrzebom [...]
0 komentarzy

Ostatnie dni na złożenie wniosku o Dobry start

Do tej pory na Mazowszu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił ponad 687 tys. świadczeń z programu „Dobry start” na kwotę ponad 206 mln złotych. Wnioski można [...]
0 komentarzy

Rozstrzygnięcie nadzorcze ws. powołania Dyrektora Teatru Dramatycznego

Zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy z 2 sierpnia 2022 r., na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego, na pięć sezonów artystycznych, powołana została Pani Monika Strzępka. [...]
0 komentarzy

Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Rozpoczęła się kolejna cykliczna międzynarodowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet – tym samym rozpoczynamy [...]
0 komentarzy
smog

Warszawa bez smogu

5852- taka jest dokładna liczba kotłów i pieców jaka pozostała do wymiany na terenie stolicy, wynika z danych Urzędu Miasta Warszawa. Liczbę podano [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.