Klasy energetyczne żarówek LED – czym się charakteryzują?

Rozpowszechnienie żarówek LED to dobra informacja z punktu widzenia ekologii oraz portfela. Lampy LED zużywają znacznie mniej energii niż stare żarówki wolframowe czy halogeny, a ich żywotność jest zdecydowanie dłuższa. Jednak pamiętaj o tym, że nie każda żarówka LED świeci tak samo. Chcąc ułatwić klasyfikowanie tych produktów i porównywanie ich możliwości, w obrębie żarówek LED wprowadzono klasy energetyczne, działające na podobnej zasadzie jak te dla urządzeń AGD. Jak odczytywać nowe etykiety energetyczne dla żarówek LED? Zobacz praktyczne wskazówki.

Nowe klasy energetyczne żarówek – od kiedy obowiązują?

Poprzednie klasy efektywności dla żarówek przestały obowiązywać we wrześniu 2021 roku. Do tego czasu zdecydowana większość dobrej jakości LED-ów była uznawana za najbardziej energooszczędne świetlówki, otrzymując notę A+++. Wówczas nieefektywne lampy żarowe były na drugim biegunie, osiągając najgorszą klasę energetyczną D lub E.

Nowe etykiety są zdecydowanie bardziej rygorystyczne. Podobnie jak w przypadku sprzętu AGD, zrezygnowano z „plusów”, więc etykieta mieści się w przedziale od A do G, gdzie A jest wartością najlepszą, a G – najgorszą.

Mimo, że zmiana miała miejsce dość dawno temu, na sklepowych półkach wciąż można zobaczyć żarówki opisane starą etykietą. Wynika to z faktu, że producenci dostali aż 18 miesięcy na zmianę opakowań. Możesz więc zobaczyć tę samą żarówkę w dwóch różnych opakowaniach, opisaną według starej i według nowej klasy efektywności. Warto sprawdzić przed zakupem, czy widoczna etykieta energetyczna jest nowa czy stara, ponieważ różnice są znaczące. Dawna klasa energetyczna A++ to dziś D, stare A odpowiada natomiast klasie energetycznej F.

Żeby łatwiej rozpoznawać klasy energetyczne już na pierwszy rzut oka, przypisano im także właściwe barwy:

  • klasa energetyczna A to ciemnozielony;

  • B to zieleń;

  • C – jasnozielony;

  • do klasy D przypisano kolor żółty;

  • E to kolor jasnopomarańczowy;

  • F to ciemnopomarańczowy;

  • G wyróżnia się czerwoną barwą.

Pamiętaj o tym, że obwiązujące nowe etykiety energetyczne nie powstały z myślą o obecnie dostępnych produktach, a tych, które będą sprzedawane w kolejnych latach powinny okazać się jeszcze bardziej energooszczędne niż dzisiejsze żarówki. Z tego powodu trudno znaleźć modele z klasą energetyczną A lub B. Większość żarówek dostępnych w sklepach ma klasę od E do G. Nie oznacza to wcale, że nie warto ich kupować! W końcu w poprzedniej (już nieaktualnej) klasyfikacji wypadłyby o wiele lepiej!

Jak czytać nowe klasy energetyczne dla żarówek?

Klasa energetyczna produktu to nie tylko właściwie przypisana literka i kolor. Na etykiecie znajdziesz także inne informacje. Najważniejsze są konkretne dane – liczba kilowatogodzin (kWh) zużywanych na 1000 h, co łatwo przeliczyć na konkretne wydatki, znając cenę za prąd. Oprócz tego na etykiecie jest także QR kod. Gdy go zeskanujesz, odczytasz bardziej szczegółowe informacje o konkretnym produkcie – średnią długość życia źródła światła, strumień światła podany w lumenach, zużycie energii w przeliczeniu na waty.

Zakup żarówek LED – o czym jeszcze pamiętać?

Klasa energetyczna jest bardzo ważna, ale przy zakupie nie zapomnij też o innych parametrach! Przede wszystkim upewnij się, że żarówka ma właściwy gwint. Zwróć także uwagę na siłę światła mierzoną w lumenach oraz temperaturę barwową. Skupienie się na tych wszystkich elementach sprawi, że na pewno właściwie dobierzesz źródło światła.

Mając już tę praktyczną wiedzę, możesz ruszać na zakupy. Żarówki LED w sklepie MediaMarkt to duży wybór modeli w różnych klasach energetycznych, różniących się mocą czy kształtem.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 28 lutego do 7 marca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i [...]
0 komentarzy
Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy może otrzymać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Mają do niego prawo nie tylko członkowie rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub [...]
0 komentarzy

Szkolenie z ratownictwa pola walki w ramach projektu „Women of NATO”

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z sojuszniczkami z Batalionowej Grupy Bojowej NATO przeszkolili uczniów klas mundurowych z ratownictwa pola walki. Wydarzenie [...]
0 komentarzy
Ponad 45,6 mln zł na wprowadzenie usług społecznych na Mazowszu

Ponad 45,6 mln zł na wprowadzenie usług społecznych na Mazowszu

Asystent jadący ze starszą osobą do lekarza, gdy rodzina jest w pracy, pan „złota rączka” czy pielęgniarka przyjeżdżająca do domu – to tylko [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od 28 lutego do 8 marca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.