Kobieta Kobiecie, Piękno dla Zdrowia

MammobusAktor i reżyser Marek Wysocki, dyrektor Teatru Equus wraz z Klubem Galop,zorganizowali 8 marca akcję bezpłatnych badań mammograficznych. Akcję, połączoną z wyborami Fotomodelki Regionu Wołomińskiego nazwano:
214 pań skorzystało z możliwości wykonania bezpłatnych badań mammograficznych ufundowanych na Dzień Kobiet przez Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa,
który był głównym sponsorem przedsięwzięcia nazwanego przez organizatorów – Kobieta Kobiecie, Piękno dla Zdrowia.
Akcji patronowała Polska Unia Onkologii (PUO).

Anna Mazurkiewicz z PUO wręczyła, podczas Koncertu Galowego Foto Models 2008 Regionu Wołomińskiego, certyfikaty osobom wspierającym akcję bezpłatnych badań mammograficznych.
Frekwencja, pań chętnych do skorzystania z badań, blisko dwukrotnie przekroczyła pierwotne założenia. – Panie chętne do wykonania badania czekały na terenie Galopu już od wczesnych godzin porannych. – Mieliśmy umowę z organizatorem na wykonanie 120 badań.

MammobusOkazało się jednak, że chętnych jest znacznie więcej. Prezes Banku, Jan Bajno, telefonicznie nas poinformował ,żebyśmy zbadali wszystkie czekające panie i tak wykonaliśmy 214 badań – mówi właściciel firmy wykonującej tego dnia badania.

Frekwencja, z jaką spotkały się zaproponowane kobietom badania mammograficzne, pokazuje, że dziś nie trzeba już nikogo przekonywać jak to badanie jest skuteczną metodą wykrywania raka piersi. Specjaliści twierdzą, że może ono ujawnić wszelkie nieprawidłowości i zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie.

Wykrywalność tą metodą oceniana jest na 80-95%. Wczesne wykrycie raka piers,i poprzez prowadzoną prawidłowo profilaktykę i odpowiednie leczenie, pozwala nie tylko na jego wyleczenie, ale także na leczenie z zachowaniem gruczołu piersiowego. Jest to najczęstszy sposób postępowania w krajach, gdzie rozwinięta jest profilaktyka raka piersi.

Redakcja