Kolarze z Wołomina zawalczyli dla Mazowsza

Po czterech seriach Eliminacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży -wyścigach MTB XC rozgrywanych od kwietnia w kategorii junior młodszy w dniu 20 lipca 2013 roku w Sławnie pod Opocznem odbył się wyścig finałowy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Wołomińscy kolarze mają swój znaczny wkład w zajęciu przez Mazowsze IV lokaty w tych zawodach. Do finałowego wyścigu MTB XC ? OOM zakwalifikowały się drużyny z 10 województw. Wśród reprezentantów woj. mazowieckiego znalazła się trójka zawodników UKK BDC Huragan Wołomin: Klaudia Ślepowrońska, Aleksandra Klimczak i Albert Karolonek.

kolarze

Trasa finału była bardzo trudna, typowo wytrzymałościowa oraz techniczna z wieloma zjazdami po skałach, skarpach i bardzo ciężkimi stromymi podjazdami, po których były uskoki z których zawodnicy skakali przy dużych prędkościach. Albert Karolonek zajął 11 miejsce na 40 osób startujących ? Albert przez dłuższy czas był w strefie medalowej jednak defekt pedała uniemożliwił mu jazdę na maxa. Klaudia Ślepowrońska od początku pobytu borykała się z problemami żołądkowymi, mimo to nie odpuściła sobie startu i po zaciętej walce z rywalkami zajęła 18 miejsce. Ola Klimczak uplasowała się na miejscu 11 i w jej przypadku wpływ na ostateczny wynik miała wywrotka na zjeździe podczas której Ola straciła kilka pozycji, które ciężko już było później odrobić. Moi zawodnicy w wyścigu finałowym pokazali klasę i dobre przygotowanie fizyczne, sprostali trasie lecz dały się we znaki niedomagania związane ze sprzętem i techniką, co wiąże się bezpośrednio z treningami specjalistycznymi w górach. W tak renomowanych zawodach nasi reprezentanci uczestniczyli po raz pierwszy.

W warunkach mazowieckich nie jest możliwe przygotowanie zawodnika do jazdy po skałach, kamieniach potokowych i stromych zjazdach, gdzie trzeba skakać. Dzięki startom w górach na etapach Eliminacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które umożliwił nam dyrektor OSiR Huragan Wołomin pan Piotr Szulc drogą startową osiągnąłem zamierzony cel i nasi reprezentanci wystartowali w Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (FOOM) w kolarstwie górskim MTB XC. Województwo Mazowieckie zajęło wysokie IV miejsce w rankingu krajowym dzięki zaangażowaniu naszych zawodników.

Po finale OOM odbyły się zawody klasy A według klasyfikacji PZKol ? ,,SANDSTONE MTB RACE? w których również startowali zawodnicy UKK BDC Huragan Wołomin w zwiększonym składzie. Do wymienionych dołączyli młodzicy: młodziczka Angelika Skłodowska zajęła V bardzo dobre miejsce, młodzik Artur Budny zajął VI bardzo dobre miejsce (Artur odczuwa jeszcze ból po złamanym obojczyku), juniorka młodsza Aleksandra Klimczak zajęła IV bardzo dobre miejsce, juniorka młodsza Klaudia Ślepowrońska zajęła VI bardzo dobre miejsce (mając problemy żołądkowe jednak nie odpuściła sobie startu), junior młodszy Albert Karolonek po wywrotce z bólem głowy wycofał się z wyścigu.

Podsumowując Olimpiadę i drugi wyścig chcę powiedzieć, że zawodnicy z którymi pracuję od początku sezonu rozwijają się prawidłowo, stać nas na medal w przyszłym roku bo zawodnicy przejawiają talent. Klaudia Ślepowrońska rozpocznie naukę w I klasie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żywcu o profilu ? KOLARSTWO GÓRSKIE MTB XC, co rozpocznie nowy rozdział związany z wyczynowym kolarstwem górskim, a zawodnicy Albert Karolonek, Ola Klimczak, Artur Budny, Angelika Skłodowska mają duże szanse na medale jeśli będą systematycznie trenować i stworzy im się warunki jakie mają zawodnicy z klubów, które znajdują się w górach.

Janusz Królikowski ? trener