Kto zna historię sztandaru?

WOd 2000 roku Wołomiński Klub Biznesu jest w posiadaniu sztandaru na którym po jednej stronie znajduje się napis: ?Stowarzyszenie Kupców Polskich M. Wołomina i Okolic? po drugiej zaś Orzeł bez korony i data 3 maja 1933.Wołomiński Klub Biznesu zwraca się z prośbą do mieszkańców o pomoc w ustaleniu historii zamieszczonego na zdjęciach obok sztandaru.
Sztandar ten został wystawiony na sprzedaż w antykwariacie w Łomiankach. Informacja o nim trafiła do Zbigniewa Stawskiego, jednego z członków Wołomińskiego Klubu Biznesu, który zakupił go w imieniu Klubu.
Znane są niektóre szczegóły związane z historią tego sztandaru. Prawdopodobnie był on przez jakiś czas własnością PSS Społem w Wołominie. Pewności jednak mieć nie można.
– Chcielibyśmy poznać jego historię. Wiadomo, że sztandar ten pochodzi z 1933 roku. Napis sugeruje, że został ufundowany przez wołomińskie środowiska gospodarcze 3 maja 1933 roku. Przeszedł więc różne okresy naszej historii o czym świadczą choćby ślady po koronie, która zdobiła orła ? koronę tę ktoś prawdopodobnie na przełomie lat 1950/60 w niezbyt umiejętny sposób ?wyskubał?. Ślady po koronie są jednak w dalszym ciągu widoczne. Od pewnego czasu próbujemy poznać historię tego ? blisko 70 letniego sztandaru. Pewne szczegóły już są nam znane. Jednak w tej historii są luki ? opowiada Jan Myszk, prezes Wołomińskiego Klubu Biznesu. Sztandar zachował się w dobrym stanie. Na jego drzewcu znajdują się pamiątkowe gwoździe. Niektóre z nich są nawet możliwe do przeczytania.
– Chcemy w przyszłości zająć się renowacją tego sztandaru. Bez wątpienia ma on związek z historią i tradycjami zarówno samego Wołomina jak i okolic, jak głosi sam napis na nim – podkreśla nasz rozmówca.
Zarząd Wołomińskiego Klubu Biznesu zwraca się z apelem – Jeśli ktoś z Państwa zna szczegóły związane z historią sztandaru proszony jest o kontakt z redakcją Życia Powiatu Wołomińskiego – mailowy: teresaurbanowska@gmail.com lub telefoniczny:
22 787 77 83 lub 698 655 256.

Teresa Urbanowska