Liga Mistrzów w Markach – podsumowanie

Liga Mistrzów w Markach - podsumowanie

Drużyna Marcovia Marki zagra w europejskim turnieju IKF Korfball Champions League Challenger Final 2024. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne w Markach przy ul. Wspólnej 40 było areną rozgrywek najlepszych europejskich drużyn korfballu, a Marki na 5 dni stały się centrum uwagi korfballowego świata.

W rozgrywkach wzięły udział drużyny z Anglii, Portugalii, Katalonii i Czech. Przypominamy, że Polskę w tych rozgrywkach klubowych reprezentował MKS Marcovia Marki – aktualny Mistrz Polski. Drużyna rywalizowała w grupie A z KCC Sokol Czeskie Budziejovice, NC Benfica Lisbona, Trojans KC Londyn oraz CK Valparadis Barcelona.

W turnieju eliminacyjnym IKF Korfball Champions League Round 2 rozegraliśmy 4 mecze. W naszej grupie eliminacyjnej zmierzyliśmy się z drużyną z Czech- Ceske Budejovice, Catalonii- CV Vallparadis, Portugalii- NC Benfica oraz Anglii- Trojans KC. Wszystkie mecze w tym turnieju stały na naprawdę wysokim poziomie. Cała nasza drużyna MKS Marcovia Marki spisała się bardzo dobrze na przestrzeni  całego turnieju.

Swoje zmagania rozpoczęliśmy we wtorek meczem z Czeskimi Budejovicami. Był to dla nas trudny mecz, pełen walki obu drużyn w którym lepszy okazał się zespół czeski i wygrał ten mecz 18:15. W tym meczu zabrakło nam może trochę spokoju, opanowania i zachowania chłodnej głowy a w kluczowych momentach meczu, skuteczności. Wyciągnęliśmy wnioski z tego meczu, podnieśliśmy głowy do góry i po dniu przerwy przyszedł czas na czwartkowy mecz z kalatońskim Vallparadise.

Wiedzieliśmy, że będzie to dla nas trudny mecz lecz byliśmy do niego dobrze przygotowani co dodało nam pewności siebie. Zespół w tym meczu konsekwentnie realizował założenie postawione przed meczem dzięki czemu po ostatnim gwizdku sędziego mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa 19:14. Cały nasz zespół pokazał się w tym meczu naprawdę z bardzo dobrej strony.

W następnym dniu turnieju zmierzyliśmy się z portugalską Benficą, która była stawiana w roli faworyta do wygrania naszej grupy eliminacyjnej. Mając w głowie pozytywne nastawienie, założenia taktyczne  i chęć walki zaczęliśmy ten mecz bardzo dobrze. Gra toczyła się punkt za punkt a żaden zespół nie mógł wypracować sobie przewagi punktowej, dzięki czemu pierwsza połowa meczu zakończyła się wynikiem 6:9 dla Benfica. Niestety po powrocie na drugą część meczu portugalska Benfica popisała się skutecznością w ataku i odskoczyła nam na kilka oczek. Walcząc o każdą piłkę w drugiej połowie, niestety nie udało nam się dogonić przeciwnika a mecz skończyliśmy się wynikiem 11:24 dla NC Benfica.

Sobota była ostatnim dniem turnieju IKF Korfball Champions League Round 2 w Markach. W tym dniu naszym kolejnym przeciwnikiem był angielski zespół Trojans KC. Jest to drużyna, która wielokrotnie sięgała po tytuł Mistrza Anglii i tak też było w poprzednim sezonie ligi angielskiej. Wiedzieliśmy, że jest to bardzo mocna drużyna, lecz do tego spotkania wyszliśmy dobrze przygotowani, zmotywowani oraz pewni siebie. Dzięki temu nasza gra wyglądała bardzo dobrze, realizowaliśmy postawione sobie cele na ten mecz a po pierwszej połowie meczu schodziliśmy z boiska prowadząc 9:6. W drugiej połowie meczu zespół angielski poprawił swoją grę przez co szybko doprowadził do wyrównania 11:11. W ostatnich 10 minutach meczu nasz zespół pokazał prawdziwą walkę i konsekwentną realizację planu. Po zakończonym meczu mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa nad angielskim Trojans KC 18:13.

Patrząc na całokształt drużyny podczas KF Korfball Champions League Round 2, wszyscy spisali się świetnie przez cały turniej. Każdy dołożył część siebie, swoje umiejętności i zaangażowanie dzięki czemu byliśmy prawdziwą drużyną. Podsumowując zmagania w tym turnieju, zajmujemy 2 miejsce w naszej grupie eliminacyjnej co daje nam kwalifikację do europejskich rozgrywek IKF Korfball Champions League Chellenger Final 2024., który rozgrywany będzie w styczniu.  Jest to bardzo duży sukces dla naszego klubu na arenie rozgrywek europejskich.

Korfball jest mało znanym sportem w Polsce ale cały czas staramy się pracować nad jego promocją. Korfball jest sportem koedukacyjnym więc wykorzystując ten duży plus chcemy wprowadzać korfball do szkół na lekcje wychowania fizycznego. Działając razem z Polskim Związkiem Korfballu organizujemy szkolenia i kursy aby kształcić nowych instruktorów oraz trenerów, którzy później będą mogli promować korfball i zarażać nim dalej. Rozgrywki w korfballu to nie tylko drużyny seniorskie. Mamy w Polsce kilka klubów korfballu które w swoich szeregach mają zawodników w wielu kategoriach wiekowych zaczynając od dzieci poprzez juniorów i seniorów. Właśnie dla takich klubów juniorskich organizowanych jest wiele turniejów w różnych kategoriach wiekowych np. U9, U11, U13 czy U15 i w różnych miejscach w Polsce. Na takich właśnie wydarzeniach dzieci uczą się zdrowej i sportowej rywalizacji w duchu FairPlay. Na koniec turniejów dzieci otrzymują zawsze drobne upominki, medale, dyplomy a przyjaźnie na takich turniejach budują się wśród dzieci na lata. Takie przyjaźnie między klubami czy zawodnikami można pielęgnować np. na obozach które są organizowane dla dzieci przez Polski Związek korfballu.

W związku z budowaniem sekcji korfballu w klubie Marcovia Marki nie mogliśmy również zapomnieć o dzieciach. W związku z tym stworzyliśmy sekcję dla dzieci aby mogły poznawać i trenować tak fajną dyscyplinę sportu jaką jest korfball. Rozpoczynając we wrześniu od naboru do sekcji utworzyliśmy grupę dzieci z klas 3, 4 i 5 szkoły podstawowej. Treningi dla dzieci odbywają się we wtorki w godzinach 18:00- 19:30 oraz w piątki 18:30- 20:00 w Zespole Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia w Markach przy ulicy Wczasowej 5. Nabór do sekcji jest cały czas otwarty, także zapraszamy chętne dzieci do zapoznania się z korfballem.

Turniej eliminacyjny IKF Korfball Champions League Round 2, który odbył się w Markach  miał na celu wyłonienie najlepszych zespołów które będą rywalizowały w głównych turniejach europejskich. Drużyny biorące udział w eliminacjach zostały podzielone na dwie grupy, grupa A oraz grupa B. Zwycięzcy grupy A i grupy B kwalifikują się do głównego IKF Korfball Champions League 2024. Zespoły, które zajęły 2 oraz 3 miejsce w swoich grupach zostają zakwalifikowani do europejskiego turnieju IKF Korfball Champions League Challenger i do tego właśnie turnieju kwalifikację z drugiego miejsca w grupie wywalczyła nasza drużyna Marcovia Marki.

Jest to dla nas jak i dla polskiego korfballu na prawdę bardzo duży sukces. W tym turnieju, który rozegrany zostanie w styczniu zagrają 4 zakwalifikowane zespoły: Marcovia Marki (POL), Trojans KC (ANG), Barcelona KC (CAT) oraz Brno KK (CZE). Turniej odbywał się będzie w systemie rozgrywek każdy z każdym. Turniej eliminacyjny pokazał nam, że możemy i jesteśmy w stanie rywalizować z najlepszymi europejskimi zespołami. W związku z tym, celem na najbliższy europejski turniej będzie zdobycie złotego medalu a patrząc na postawę całego zespołu jest on jak najbardziej realny. Musimy również pamiętać, że jeśli nie uda nam się wygrać tego turnieju, to każde miejsce medalowe będzie dla nas satysfakcjonujące. Poza celem głównym, musimy pamiętać również o tym, że chcemy pokazać się z jak najlepiej strony na arenie międzynarodowe, Do każdego meczu podchodzić będziemy z myślą dobrej gry i zwycięstwa. Będziemy również robić wszystko, aby przygotować się do tych rozgrywek jak najlepiej.

Wstęp na mecze w hali przy Wspólnej 40 jest bezpłatny. Wejściówki są dostępne w klubie kasach basenowych MCER.

Mecze będą transmitowane na żywo. Śledzić je będzie można, jak również sprawdzać aktualne wyniki na stronie:

https://www.worldkorfball.sport/competitions/ikf-korfball-champions-league-round-2-2023-159

https://www.youtube.com/@ikfchannel/streams

Bardzo się cieszę, że tak prestiżowa impreza międzynarodowa zostanie zorganizowana w Markach. Liczymy, że na nasza nowoczesna hala i wsparcie kibiców pomogą nam w drodze do zwycięstwa. Naszym celem było zakwalifikowanie się do rund finałowych. Drużyna w pełni wykonała postawione zadania. Jestem bardzo dumny z postawy zawodników, że pomimo tego, że brali udział w przygotowaniach organizacyjnych samej imprezy, uzyskaliśmy tak dobry wynik sportowy. Teraz mamy niespełna 2 miesiące na przygotowanie się do rundy finałowej, która zostanie rozegrana w dniach 25-27.01.2024 r. W najbliższym tygodniu dowiemy się gdzie zostanie zorganizowany turniej.

Same przygotowania organizacyjne imprezy trwały ok 6 miesięcy. Było to spore wyzwanie logistyczne. Przygotowane zostały zakwaterowania, wyżywieni i transport w okolicznych hotelach dla 9 drużyn oraz sędziów, członków jury i pozostałych członków International Korfball Federation. W transportach pomógł nasz sponsor – Toyota Cygan Group. Było warto, ponieważ usłyszeliśmy sporo komplementów ze strony IKF, drużyn i kibiców na temat perfekcyjnego przygotowania turnieju w Markach – mówi Maciej Goławski, trener i sędzia międzynarodowy, były reprezentant Polski, zdobywca kilku tytułów mistrzowskich.

Dodaje, że jego największym marzeniem jest promocja tego nieznanego jeszcze powszechnie sportu wśród najmłodszych.

Jeżeli, ktoś chciałby zacząć swoją przygodę w Klubie Naszego Mistrza Marcovii Marki to drzwi stoją otworem zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Treningi drużyny seniorów odbywają się na hali MCER oraz OSiR Warszawa-Włochy, natomiast treningi dzieci odbywają się na Sali Szkoły Podstawowej Nr 5 w Markach.

Korfball

  • Dyscyplina wywodzi się z Holandii (korf-kosz, ball-piłka).
  • Celem gry jest zdobywanie punktów poprzez celny rzut do kosza. Celny rzut liczony jest za 1 punkt, bez względu na odległość z której oddaję się rzut.
  • Zasadą jest, że w drużynie gra czerech mężczyzn i cztery kobiety, a boisko jest podzielone na dwie strefy: ataku i obrony.
  • Dwie kobiety i dwóch mężczyzn grają w jednej strefie jako atakujący lub w drugiej strefie jako obrońcy. Po dwóch zdobytych punktach (bez względu dla której drużyny) następuje przejście zawodników z ataku do obrony i odwrotnie.
  • Nie można kozłować piłki ani się z nią przemieszczać, czyli przechwytywać można jedynie w fazie lotu piłki np. przy podaniu lub rzucie.
  • Mężczyzna może bronić wyłącznie mężczyznę, a kobieta-kobietę, bo inaczej jest to karane przewinieniem w postaci rzutu wolnego lub rzutu karnego.
  • Przewinienia karane są rzutem wolnym lub rzutem karnym wykonywanymi z odległości 2,5m od kosza.

Maciej Goławski

 

Więcej informacji z Marek

Marki - mieszkańcy chętnie korzystali z bezpłatnych badań

Marki – mieszkańcy chętnie korzystali z bezpłatnych badań

13 kwietnia wbrew utartym opiniom o „pechowej trzynastce” nie okazał się pechowy. Tego pięknego, słonecznego dnia urząd miasta wraz z dwoma przychodniami zorganizował [...]
0 komentarzy
Marki - pierwszy punkt

Marki – pierwszy punkt

W sobotę Łukasz Stasiuk i Kamil Boratyński zadebiutowali w roli trenerów pierwszej drużyny Marcovii. Pod ich wodzą  zespół zremisował na wyjeździe z Ursusem [...]
0 komentarzy
La Défense à Marki

La Défense à Marki

Drapacze chmur sięgające nieba, futurystyczne konstrukcje i dzieła sztuki współczesnej na każdym kroku. Takie właśnie jest La Défense – podparyska dzielnica biznesu, która [...]
0 komentarzy
Marki - Rzymskie wyobrażenia o świecie na podstawie monet

Marki – Rzymskie wyobrażenia o świecie na podstawie monet

MOK zaprasza na wykład prof. Renaty Ciołek z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W starożytnym Rzymie monety odgrywały ogromną rolę – nie tylko w rozwoju [...]
0 komentarzy
Marki - jak efektywnie wykorzystać czas?

Marki – jak efektywnie wykorzystać czas?

Jeżeli w każdym, kolejnym roku rośnie ilość spraw, które masz do załatwienia i masz coraz mniej czasu na ich realizację, a jednocześnie masz [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.