Mała balerina

Czerwiec w Mareckim Ośrodku Kultury im. T. Lużyńskiego to czas uroczystych spotkań we wszystkich sekcjach zajęć pod koniec sezonu kulturalno – oświatowego. 23 czerwca 2015 roku odbyło się uroczyste zakończenie zajęć dziecięcej grupy baletowej ?MAŁA BALERINA? prowadzonej przez pedagog Ewę Górską – Michniewską. Występ małych balerin zapowiedziała z wielką przyjemnością Krystyna Klimecka – dyrektor MOK, podkreślając jak wiele wysiłku dziewczynki włożyły w przygotowanie się do pokazu umiejętności, które starannie zdobywały przez cały rok.
Mając na uwadze walor artystyczny przygotowywanego występu dyrektor MOK ? Krystyna Klimecka ? stworzyła warunki, aby tancerki mogły wystąpić na profesjonalnie przygotowanej scenie w blasku reflektorów z odpowiednią dekoracją i nagłośnieniem. Pokaz finałowy odbył się w sali widowiskowej MOK w Ząbkach; sala wypełniona była po brzegi zaproszonymi gośćmi.
Dziecięcą grupę baletową tworzą trzy grupy w trzech stopniach zaawansowania (początkujący, ?solówki?, zaawansowani) dziewczynek, uczestniczek zajęć. W sumie w sezonie 2014/2015 w zajęciach ?MAŁEJ BALERINY? uczestniczyło blisko 100 dziewcząt w wieku od 3 do 7 lat.
Program przygotowany na to popołudnie dokładnie pokazał umiejętności młodych adeptek tej trudnej dziedziny tańca, jaką jest balet. Dziewczęta występowały w przepięknych kostiumach baletowych (body gimnastyczne połączone ze spódniczką, rękawki, diademy na uczesanych w koczek włosach) uszytych z niezwykłą dokładnością i bardzo pięknie ozdobionych. Warto zaznaczyć, że podczas występu każda z dziewczynek zmieniała kostium kilka razy, co wiązało się z bardzo dokładnym zaplanowaniem przebiegu występu jak również urządzeniem garderoby (w przebieraniu dziewcząt pomaga zwykle kilka osób).
Program występu przemyślano w taki sposób, aby każda z dziewczynek mogła przedstawić swoje indywidualne możliwości taneczne oraz te, które powodują, konsolidację grupy podczas wspólnych prezentacji. Podczas fantazji baletowych dziewczęta prezentowały podstawowe kroki baletowe, uniesienia, podnoszenia rąk, sposób poruszania się po scenie właściwy dla tańca klasycznego. Z finezją i delikatnością układały dłonie, stopy tak, aby każdy ruch ich ciała był idealnie zrównoważony z akompaniamentem muzycznym, który zawierał spokojne melancholijne utwory znakomitych kompozytorów muzyki poważnej. Finałowym tańcem przygotowanym przez Ewę Górską ? Michniewską a przepięknie i brawurowo zatańczonym przez baleriny był ?Dziadek do orzechów? oraz ?Jezioro łabędzie? Piotra Czajkowskiego. Mimo tremy dziewczęta zatańczyły wspaniale, czego dowodem były długo nieustające brawa, jakimi obdarowała je publiczność.
Warto nadmienić, że balet to nie tylko taniec to sposób wychowania przez sztukę tańca. Co istotne jeden z wielu sposobów wychowania, jaki zgodnie z misją instytucji realizujemy w Mareckim Ośrodku Kultury im. T. Lużyńskiego. Wychowania w umiłowaniu m. in. do sztuki, pozytywnych postaw czy zasad kindersztuby wpływających znakomicie na zachowanie oraz dokonywanie wyborów życiowych.
Tajniki tańca klasycznego zgłębia się przez lata ciężkiej, wyczerpującej, ale przynoszącej wspaniałe efekty pracy, czego wszystkim ?MAŁYM BALERINOM?, pedagogom oraz osobom współpracującym serdecznie życzymy. Niech wakacje będą czasem spokojnego, słonecznego i bezpiecznego wypoczynku!

Paulina Borzecka
Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.