Marki – Sukces MOK

Marki - Sukces MOK

Niedawno zakończył się remont zabytkowych kamienic Briggsów. Symbolem tego procesu była rewitalizacja ich elewacji. Nieopodal kamienic znajduje się siedziba Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jego zewnętrzne ściany przejdą podobny proces.

Z wielką radością i dumą informujemy, że udało nam się zdobyć środki zewnętrzne z programu resortu kultury „Ochrona zabytków” na renowację elewacji Mareckiego Ośrodka Kultury! Dzięki tym funduszom (600 tys. zł) oraz uzupełniającemu wkładowi finansowemu miasta będziemy mogli przeprowadzić kompleksowe prace konserwatorskie, które przywrócą blask naszej zabytkowej siedzibie – mówi Aleksandra Jankowska, dyrektor MOK.

Ceglana elewacja budynku z biegiem lat uległa zanieczyszczeniom i wymaga konserwacji. Pieniądze z dotacji pozwolą przeprowadzić dokładne czyszczenie i renowację cegieł, co nie tylko poprawi estetykę budynku, ale również przedłuży jego żywotność.

To nie koniec dobrych wieści z MOK! Otrzymał on również dofinansowanie projektu „Fotoplastykon w wieży – czy uwierzysz?” w ramach programu „Kultura – Interwencje 2024”, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Jest to kwota 39 tys. zł. Z grubsza chodzi o to, by aby wspólnym wysiłkiem zadbać o lokalne dziedzictwo historyczne. Dzięki takim projektom powstanie żywa tkanka historyczna, którą będzie można upowszechniać wśród mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych.

W pierwszym etapie zorganizujemy warsztaty historyczno-artystyczne (filmowe, plastyczno-fotograficzne, dźwiękowe i naukowe), spotkania z historią mówioną oraz konkurs na najlepszy eksponat. W drugim, wraz z uczestnikami projektu, zorganizujemy salę historyczną w wieży ośrodka, budując tam symboliczne „wehikuły czasu” takie jak: fotoplastykon, stanowiska nasłuchu historycznego i projekcje filmów o historii miasta. Pokażemy też najciekawsze konkursowe eksponaty – opisuje Luiza Wojciechowska-Konopka, która opracowała oba wnioski dotacyjne.

W trzecim, finałowym etapie, w nowej przestrzeni, odbędzie się wydarzenie historyczne dla mieszkańców z rozstrzygnięciem konkursu oraz pajęczyną mareckich opowieści tkaną na żywo przez uczestników (transmitowane dodatkowo online).

Zorganizujemy również serię spotkań warsztatowych dla uczniów szkół i przedszkoli oraz udostępnimy projekt szerokiej publiczności – mówi Luiza Wojciechowska – Konopka.

Jesteśmy przekonani, że odnowiona elewacja stanie się powodem do dumy dla całej społeczności i będzie wspaniałym tłem dla wielu przyszłych wydarzeń kulturalnych, a fotoplastikon w wieży stanie się sercem Muzeum Marek – podsumowuje Aleksandra Jankowska.

Więcej o inwestycjach, które zostały już zrealizowane i odebrane, przeczytasz na stronie internetowej
inwestycje.marki.pl

Więcej informacji z Marek

Marki - jedyna taka zabawa na stulecie!

Marki – jedyna taka zabawa na stulecie!

1 lipca 1924 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych o utworzeniu gminy Marki. W tym roku obchodzimy więc 100-lecie tego wydarzenia, [...]
0 komentarzy
Marki - aplikuj na stanowisko głównego specjalisty w Biurze Informatyki

Marki – aplikuj na stanowisko głównego specjalisty w Biurze Informatyki

UM Marki zaprasza do udziału w najnowszym naborze na stanowisko głównego specjalisty w Biurze Informatyki w Urzędzie Miasta Marki.  Na dokumenty kandydatów czeka [...]
0 komentarzy
III Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Marki

III Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Marki

III Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Marki odbędzie się w dniu 17 czerwca 2024 r. godz. 14:00, w Sali Obrad Urzędu Miasta Marki przy [...]
0 komentarzy
Młodzieżowa Nagroda Burmistrza Miasta Marki 2024

Młodzieżowa Nagroda Burmistrza Miasta Marki 2024

To już druga edycja Młodzieżowej Nagrody Burmistrza Miasta Marki,  w zeszłym roku zostało zgłoszonych, aż 9 kandydatów.  W tym roku zachęcamy również do [...]
0 komentarzy
Marki - Wigry 2024 - obóz harcerski

Marki – Wigry 2024 – obóz harcerski

W dniu 2024-06-06 13:44:29 w trybie art. 19 a Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.