Na nudę nie można narzekać

O pracy sekretarza Miasta Kobyłka z Małgorzatą Murawską, która od 1 sierpnia 2019 roku pełni tą funkcję, rozmawia Teresa Urbanowska.

? Przez ostatnie lata pracowała Pani w ząbkowskim urzędzie. Czym się Pani tam zajmowała?
? W zasadzie to w Urzędzie Miasta Ząbki pracowałam przez 22 lata. Przeszłam tam dość długą ścieżkę urzędniczą od najniższego szczebla referenta do kierownika referatu ? funkcji, którą pełniłam przez ostatnie 10 lat. Obecna funkcja ? sekretarz gminy ? to dla mnie kolejny etap awansu zawodowego.
? Od 1 sierpnia bieżącego roku jest Pani Sekretarzem Miasta Kobyłka. Skąd pomysł na pracę właśnie w Kobyłce?
? Sekretarz w Urzędzie gminy jest dosyć interesującą posadą, która skupia w sobie wiele elementów. Aby ubiegać się o to stanowisko trzeba mieć na swoim koncie zgromadzone odpowiednie doświadczenie urzędnicze i staż pracy na kierowniczym stanowisku i oczywiście trzeba stanąć do konkursu i go wygrać.
? Niewiele osób wie, że Sekretarz w Gminie to odpowiednik dyrektora generalnego w urzędzie szczebla centralnego. Nierzadko ciężko pracę na tym stanowisku włożyć w godziny etatowca. To bardzo zmienia tryb życia. Czy łatwo było się przestawić?
? Człowiek, który chce się rozwijać zawodowo, musi się przez całe swoje życie kształcić a urzędnik ? choćby dlatego, że przepisy często się zmieniają. Z pewnością moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest pomocne w obecnie wykonywanych obowiązkach.  Wbrew pozorom przyzwyczajona jestem do pracy ponad wymaganą normę i nie mam z tym problemu.
? Wiem, że chętnych na to stanowisko nie brakowało. Czy ten konkurs był dla Pani próbą czy celem samym w sobie?
? To prawda było kilku kandydatów i chyba nawet nie wszyscy spełniali postawione wymogi. Tak jak wcześniej wspomniałam, ostatnie 22 lata przepracowałam w jednym miejscu i chciałam się sprawdzić ? podjąć nowe wyzwanie. Cieszę się, że ta próba zakończyła się dla mnie sukcesem.
? Nie jest tajemnicą, że w kobyłkowskim urzędzie stanowisko sekretarza gminy było przez wiele miesięcy nieobsadzone. Czy w związku z tym dużo pracy na Panią czekało?
? W urzędzie bieżącej pracy nigdy nie brakuje a biorąc pod uwagę choćby fakt, że prowadzone są przygotowania do wprowadzenia zmian w Statucie Miasta Kobyłka, trzeba przygotować i przeprowadzić, ogłoszone na dzień 13 października wybory do Parlamentu, tej pracy jest dość dużo.
? Wiadomym jest, że praca urzędnika a praca sekretarza ? nawet w tym samym urzędzie ? bardzo się od siebie różni. Jakie ? dodatkowe zadania ? w porównaniu z wcześniej zajmowanym stanowiskiem ? wykonuje Pani obecnie?
? Na pewno te, wynikające z uprawnień nadanych mi przez Burmistrza Miasta. Głównym zadaniem sekretarza jest dbanie o to, aby Urząd działał sprawnie i profesjonalnie. Sekretarz nadzoruje pracę urzędników, ułatwia komunikację między petentem a urzędnikiem. Praca na tym stanowisku to także nadzór nad sporządzaniem i kompletowaniem dokumentów Rady, zarządzeń.
W każdym razie na nudę nie można narzekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.