Co nowego w podatkach dla przedsiębiorców

zoltek

O karach i obowiązkach w związku z wchodzącymi w życie zmianami podatkowymi dla firm rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem, właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki.

– W prasie, radiu i telewizji ciągle czytamy i słyszymy o JPK. Czym jest JPK?
– JPK to Jednolity Plik Kontrolny, czyli zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za wskazany okres. Taki plik wysyła się do Urzędu Skarbowego wyłącznie w wersji elektronicznej. Obowiązek ten zostanie nałożony na mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2018 roku.
– Czy każdy przedsiębiorca będzie musiał wypełniać ten obowiązek?
– Każdy przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT. Taki przedsiębiorca będzie miał obowiązek co miesiąc sporządzić i wysłać plik JPK_VAT do właściwego US.
– Co taki plik powinien zawierać?
– Plik JPK_VAT to nic innego jak wykaz wszystkich zapisów z rejestrów VAT w danym miesiącu. Zarówno rejestru zakupu jak i rejestru sprzedaży.
– W miesiącu? A przecież część podatników składa deklaracje kwartalne?
– Tak, w miesiącu pomimo faktu, że deklaracja VAT-7K składana będzie dalej kwartalnie. Przedsiębiorcy składający deklaracje kwartalne powinni zachować szczególną czujność i mieć świadomość tego, że pierwszy plik JPK_VAT (za styczeń) będą musieli wysłać do 26 lutego przyszłego roku. Nawet jeśli w danym miesiącu nie będą mieli zakupów ani sprzedaży to i tak będą zobowiązani wysłać „zerowy” plik JPK_VAT. Warto o tym pamiętać, żeby uniknąć kary za niewywiązywanie się z obowiązków podatkowych.
– A jakie kary grożą za niedopełnienie tego obowiązku?
– Mandat od 200 zł do 4.000 zł, poprzez karę do 20.000 zł nałożoną nakazem sądowym aż do 40.000 zł kary nałożonej wyrokiem sądowym za wykroczenie skarbowe. Kary za przestępstwa skarbowe są dużo wyższe.
– To kolejny obowiązek dla przedsiębiorców.
– Tak. Niemniej jednak Ministerstwo Finansów zachęca mikroprzedsiębiorców do składania pliku JPK_VAT już teraz, umożliwiając szybszy zwrot podatku VAT przy rozliczeniach za listopad i grudzień 2017 roku.
– Po co jest cały plik JPK_VAT?
– Dzięki plikowi JPK_VAT administracja podatkowa ma informacje
o tym komu sprzedajemy i od kogo kupujemy nasze towary i usługi. To narzędzie służące do uszczelniania systemu podatkowego.
– A czy przedsiębiorca może samodzielnie sporządzić i wysłać taki plik?
– Tak. Ministerstwo Finansów udostępniło odpowiednie narzędzie na swojej stronie internetowej. Plik JPK_VAT nie powinien zawierać błędów, a jeżeli błąd powstanie to można i należy go skorygować. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi to urząd skarbowy może nałożyć na niego karę. Należy więc podejść do tego rzetelnie. To od przedsiębiorcy zależy czy znajdzie czas i chęci na robienie tego samodzielnie.
– Czy musi robić to samodzielnie?
– Może to zlecić fachowcom.
– Czy to wszystko w temacie JPK?
–  Od 1 lipca 2018 roku każdy przedsiębiorca, nie tylko podatnik VAT,  będzie zobowiązany, na wezwanie organów podatkowych, wysłać również inne informacje w formacie JPK. Np. informacje na temat podatkowej książki przychodów i rozchodów albo po prostu ewidencję przychodów
u „ryczałtowca”. Oznacza to, że wielu przedsiębiorców bezpowrotnie pożegna papierową wersję rozliczeń podatkowych.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszego biura w Kobyłce przy ulicy Szerokiej 6 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00.
Z pewnością pomożemy

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.