Nowy dom samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie powstanie w Tłuszczu. Taką decyzję podjęła Rada Powiatu 18 września.

W kwietniu tego roku starostwo złożyło wniosek do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego o dofinansowanie Środowiskowego Domu Samopomocy. Wówczas został on odrzucony ze względu na wysokie koszty adaptacji pomieszczeń. Wnioskodawcy nie dali jednak za wygraną. Przeanalizowano ponownie koszty adaptacji pomieszczeń, które na ten cel przeznaczyła Gmina Tłuszcz. W sierpniu wniosek o dofinansowanie został złożony ponownie. Na początku września przedstawiciele z Urzędu Wojewódzkiego przyjechali na wizję lokalną do Tłuszcza. Odwiedziny przyniosły pozytywny skutek i już 14 września poinformowano starostwo o przyznaniu dotacji na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Na odbywającej się 18 września sesji Rady Powiatu podjęto decyzję o powołaniu takiej placówki w Tłuszczu.

Na terenie Powiatu Wołomińskiego funkcjonują już dwa środowiskowe domy samopomocy, jednak ze względu na wielkość powiatu potrzeby ciągle są większe. Sąsiadujące z Tłuszczem Jadów i Strachówka to najdalej wysunięte gminy na wschód od Wołomina. Do tej pory najbliżej dla nich położona placówka o podobnym oddziaływaniu znajduje się w Radzymine, gdzie dojazd z tych trzech gmin jest barierą nie do pokonania. Placówka w Tłuszczu jest usytuowana w centrum miasta, blisko dworca PKP i PKS, ośrodka zdrowia, Kościoła Urzędu Miasta i OPS-u. – Skoro możemy na ten cel pozyskać dofinansowanie to trzeba zrobić co jest możliwe, aby osoby mające trudności w normalnym funkcjonowaniu znalazły pomoc ? mówi Edward Olszowy, przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego. Teresa Urbanowska