Ogród japoński bez kiczu, czyli co nie powinno się znaleźć w aranżacji. Sprawdź nasz poradnik!

Ogrodowa filozofia Kraju Kwitnącej Wiśni zachwyciła Polaków swoją magią i harmonią. Coraz więcej z nas marzy o posiadaniu ogrodu w stylu japońskim – okazuje się, że nie jest to niemożliwe do wykonania. Przy odrobinie wiedzy i wyobraźni, każdy właściciel przydomowej działki bądź ogródka będzie w stanie urządzić sobie ogród, który swoją estetyką przeniesie go prosto do państwa Azji Wschodniej. Wbrew powszechnej opinii, urządzenie japońskiego ogrodu nie jest zbyt trudne. W tym wszystkim należy pamiętać o dwóch rzeczach: harmonii i braku kiczu. O ile pierwszy element zdaje się być oczywistym, drugi wymaga szerszego spojrzenia. Podczas projektowania japońskiego ogrodu nie chodzi bowiem oto, by jego powierzchnia wyglądała „japońsko”. Nikt nie oczekuje akcesoriów ze znakami japońskiego pisma, niezrozumiałych figur czy nawet obecności karpi koi w stawiku (należy pamiętać, że wymagają one szczególnej opieki). Tym, co należy zrobić, jest skupienie się na japońskiej filozofii ukrytej w przemyślanej harmonii ogrodu czy kontemplacyjnym spojrzeniu na miejsce do zadumy przy porannej herbacie.

Nie tylko wiśnia – o botanicznym bogactwie Japonii, które możesz mieć u siebie

Japonia to dom dla różnorodnej ilości roślin kwiatowych. Bardzo wiele osób przyznaje, że ich podróże po Azji związane są przede wszystkim z chęcią poznania bujnej flory i fauny niezwykłych krain. Przystępując do projektowania własnej wersji japońskiego ogrodu warto poznać rośliny, które kojarzone są z Japonią – oprócz słynnej na cały świat wiśni. Postanowiliśmy wyselekcjonować kilka rodzajów kwiatów i roślin, które są w stanie znieść polski klimat, a także wprowadzić do przestrzeni ogrodowej nutę zaczerpniętą prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni.

  • Powszechna w Japonii kamelia gości w polskich ogrodach już od wielu lat. Specyficzna odmiana rośliny powszechna jest zwłaszcza w formie żywopłotu. Ten ozdobny, aczkolwiek nieco kapryśny i wymagający kontroli krzew bardzo dobrze radzi sobie w warunkach domowych. Wieczna zieleń i intensywna czerwień kwiatów z pewnością ożywi każdy ogród.

  • Irys występuje pospolicie zarówno w Japonii, jak i Polsce. Zazwyczaj zauważymy go przy brzegach słodkich wód czy na podmokłych łąkach. Chętnie uprawia się je w ogrodzie, głównie z powodu ich dekoracyjnego charakteru. W zależności od odmiany, niektóre z nich są w stanie znieść ciężkie mrozy, inne zaś potrzebują troskliwej opieki, by w pełni cieszyć oczy odwiedzających nas osób.

  • Lotos wodny zdaje się być, tuż obok wspominanej przez nas wiśni, jednym z głównych symbolów roślinnych Japonii. Niegdyś mogliśmy oglądać go jedynie w profesjonalnych szklarniach botanicznych, lecz dziś już nic nie stoi nam na przeszkodzie, by mieć go we własnym ogrodzie. Roślina ta jest jednak bardzo wymagająca, dlatego przed decyzją o umieszczeniu jej w swoim ogrodzie warto w pełni poznać tajniki jej pielęgnacji.

Orientalna architektura ogrodowa powinna być też bogata w skałki czy kamienie, które nawiązują do zasady triady kompozycyjnej, jakże ważnej w przypadku ogrodów japońskich. Musimy pamiętać, że tego rodzaju kompozycje ogrodowe są w pewnym sensie połączeniem skrajności – po jednej stronie mamy ład i harmonię, po drugiej zaś hołd dla natury, w której nic nie jest w pełni doskonałe.

Gdzie szukać inspiracji, chcąc zaprosić Japonię do swojego ogrodu?

By móc lepiej zrozumieć strukturę japońskich ogrodów, warto jest skorzystać z możliwości odwiedzenia miejsc, które oddają ducha Kraju Kwitnącej Wiśni. W Polsce takim ośrodkiem japońskości jest Mała Japonia – Japoński Ogród Siruwia, stworzony przez prawdziwych pasjonatów Azji. To właśnie tam możesz spędzić czas w towarzystwie roślin i drzew prosto z Japonii. Kto wie, może wena przyjdzie do ciebie sama? Oprócz samego zwiedzania, Siruwia obfita jest w wydarzenia związane bezpośrednio z kulturą i życiem w Japonii. Na stronie https://www.malajaponia.pl/ znajdziemy informację o nadchodzących świętach czy imprezach organizowanych na terenie ogrodu ukrytego w malowniczych górach Karkonoszy. Wiele z nich dotyczy także botaniki. Na miejscu można zakupić sadzonki roślin, które można podziwiać bezpośrednio w Małej Japonii.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie pomocy na scalanie gruntów

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie pomocy na scalanie gruntów

Scalanie gruntów to szansa na lepsze wykorzystanie przestrzeni rolniczej i rozwój obszarów wiejskich. Powiaty mogą otrzymać nawet 100 procent refundacji kosztów opracowania projektu [...]
0 komentarzy

Konkurs „Ekocyrkularni” rozstrzygnięty

Zakończyła się IV edycja konkursu „Ekocyrkularni”, którego celem jest promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym. Wzięło w nim udział 49 szkół i przedszkoli, spośród [...]
0 komentarzy
21 mln zł na budowę przedszkola w gminie Błonie

21 mln zł na budowę przedszkola w gminie Błonie

W Dębówce w gminie Błonie powstanie nowe, energooszczędne i niskoemisyjne przedszkole z oddziałami integracyjnymi dla 300 dzieci. Będzie to również miejsce mogące pełnić [...]
0 komentarzy

Terytorialna Służba Wojskowa na Mazowszu – dołącz do 5MBOT!

Mieszkańcy północnej części Mazowsza, którzy chcą dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej, już niebawem będą mieli okazję. W 2026 roku 5 Mazowiecka Brygada Obrony [...]
0 komentarzy
Przysięga wojskowa i awanse na pierwszy stopień podoficerski

Przysięga wojskowa i awanse na pierwszy stopień podoficerski

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbyła się ostatnia w tym roku przysięga wojskowa nowych ochotników Terytorialnej Służby Wojskowej oraz promocja kadetów bazowego [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.